• Blaja
  • Archiv
  • Wago-I/O-750 CANopen a Simatic S7 jako master

Wago-I/O-750 CANopen a Simatic S7 jako master

  • neděle, 23 leden 2011 03:00

Logo automaty Wago-I/O-750 CANopen a Simatic S7 jako master.

V minulém článku jsme si vyzkoušeli, jak na CANbus sběrnici funguje s PLC Simatic S7 samostatný 24DO modul Seneca. Chtělo to zkusit ale i jiný systém, a sice variantu s jedním interface (Fieldbus modul) a za ním možnost naskládat libovolné I/O moduly, podobně jako třeba ET200S.

Takže se podíváme, jak to dokáže WAGO-750-I/O system opět ve spolupráci s Helmholz CAN300 PRO master v PLC Simatic S7. Připomínám, že společnost WAGO vyrábí I/O systémy pro sběr dat a připojení na PLC s podporou všech možných i nemožných komunikačních systémů, počínaje PROFIBUS DP, přes CANopen, Ethernet, MODBUS atd. a konče třeba KNX, což už spoustě čtenářů asi nic neříká. Takže jsme si vyzkoušely interface s CANopen komunikací. Jak se nainstaluje a připojí master modul CAN300 PRO k PLC Simatic je popsáno v minulém článku o CANbus komunikaci, viz odkaz v závěru. 


Celá periferie se skládá z hlavního Fieldbus modulu 750-307 CANopen, za který si běžným způsobem připojíme sestavu I/O modulů jakou chceme. Doporučuji si, také stáhnou manuál pro tentoCANopen, neboť třeba nastavení rychlosti a adresy (čísla nodu) bez použití přesného postupu není jednoduché, jak uvidíme dále.

CAN300 PRO Helmholz + Wago coupler 


I/O moduly sběru dat již jsou stejné pro jakoukoliv komunikaci, takže v případě eventuální potřeby stačí vyměnit hlavní Fieldbus coupler za takový, který nám podporuje naše master PLC. Moduly se do sebe zasunují klasickým způsobem shora, vše je určeno k montáži na DIN lištu a u tohoto systému nesmíme zapomenout na koncový modul zakončení interní sběrnice.

CAN300 PRO Helmholz + Wago coupler 


750-I/O-system pod napětím 24VDC, uživatelé PROFIBUS komunikace jistě marně hledají klasický 9pin Canon konektor, pro připojení CANbus sběrnice slouží jen svorky a přepínač se zakončovacím odporem je umístěn pod krytem ve spodní části interface. DIP přepínače slouží pro nastavení rychlosti a čísla nodu a je dobré si přečíst jak na to, neboť jednou sadou přepínačů nastavíme jak rychlost, tak i adresu.

Princip je přibližně ten, že všechny DIP, přepneme na 0, připojíme modul na sběrnici, nastavíme kombinaci správné rychlosti a přepnutím posledního DIP zapíšeme rychlost do modulu. To se potvrdí svitem správné kombinace stavových LED. Pak stačí vypnout a zapnout interface počkat na správné rozsvíceni LED a nastavit na DIP číslo nodu. Po dalším vypnutí a zapnutí je již vše OK. Možná se Vám to zdá komplikované, ale prakticky je to bez potíží, nastavení je hotovo raz-dva a v praxi není důvod jej už měnit.

CAN300 PRO Helmholz + Wago coupler 


Zkušební sestava obsahuje PLC Simatic S7-300, dále master modul CAN300 PRO společnosti Helmholz a I/O Wago s jedním 8DI modulem.

CAN300 PRO Helmholz + Wago coupler 


Nejprve  nastavíme a oživíme CANopen komunikaci mezi master modulem a WAGO slave. Abychom si usnadnili prvotní nastavení slave s parametrizačním software pro master modul, stáhneme si z webu WAGO tzv. EDS soubor, který jen načteme k master modulu.

 

CAN300 PRO Helmholz + Wago coupler

CAN300 PRO Helmholz + Wago coupler 


Pro čtení stavů DI, už můžeme nastavit různé možnosti, třeba použití synchronizačního signálu, monitorování stavu interface atp. Také PLC I/O buffer už se nám hezky "roztáhne" jak je potřeba.

CAN300 PRO Helmholz + Wago coupler 


I když máme připojen je jeden vstupní byte, necháme si nastavení, jak je přednastaveno v EDS souboru, číst budeme jen stav IB50.

CAN300 PRO Helmholz + Wago coupler 


V nastavení čtení stavu I/O přes PDO zvolíme variantu přenosu dat jen při změně stavu na jednotlivých adresách. Nastavit můžeme i synchronní čtení po cyklech, rozdíl a jak to vypadá, uvidíme i ve video ukázce na konci.

CAN300 PRO Helmholz + Wago coupler 


A vše "natlačíme" jako minule do master modulu CAN300 PRO.

 

CAN300 PRO Helmholz + Wago coupler 


Tentokrát si ale ukážeme některé další diagnostické nástroje v parametrizačním software master modulu. Důležitý je scan připojených slave účastníků, na adrese (nodu) 1 najdeme naše WAGO 750-307 interface.

CAN300 PRO Helmholz + Wago coupler 


Z minulého článku si určitě pamatujete nástroj pro jednorázové zobrazení stavu výstupních byte. To samé si zkusíme pro monitor vstupů. Na adrese s patřičnými indexy se nám zobrazí stav IB50. Jedná se o hexa číslo 40, takže po převedení na binární je stav vstupních bitů pravdivý a na I 50.6 je opravdu log. H. 

CAN300 PRO Helmholz + Wago coupler 


 

Pokud si nejsme jisti mapováním PDO, ukážeme si v dalším nástroji, že IB50 začíná na indexu 6000, jak je vidět i na předchozím obrázku.

CAN300 PRO Helmholz + Wago coupler 


 

Celý PDO prostor všech účastníků můžeme vidět i v přehledné tabulce. To má samozřejmě velký význam hlavně při použití většího počtu účastníků, kde pak máme přehled o všech modulech.

CAN300 PRO Helmholz + Wago coupler 


 

A jsme ve Step7, pro čtení použijeme patřičný FB blok "CANopen IO Read" včetně datového bloku.

HW konfigurace CAN300 PRO a adresace Step7 je opět součást minulého článku, na věci se nic nemění.  

CAN300 PRO Helmholz + Wago coupler 


 

Bit m48.0 nám log. H signalizuje přijatá data z master modulu. Abychom viděli, kdy a jak často komunikace běží, máme k tomu účelu jednoduchý čítač komunikačních cyklů.

CAN300 PRO Helmholz + Wago coupler 


 

Z VAT tabulky je jasné, jak vše funguje. Tuhle tabulku a nastavení v master modulu uvidíme i na závěrečné video ukázce.

CAN300 PRO Helmholz + Wago coupler 


Ukázka činnosti a parametrizace WAGO I/O modulu na CANopen PLC Simatic S7.

Změna čtení dat z CANopen WAGO I/O.

WAGO I/O CANopen živě s PLC Simatic S7.


Závěr: 

CANopen komunikace není vůbec nijak horší, než třeba zmiňovaný PROFIBUS, pokud si budete chtít pohrát s nastavením jednotlivých modulů, zjistíte, že možnosti jsou velmi široké. Hodně PLC jiných výrobců využívá CAbus běžně jako svou hlavní sběrnici.

Společnost WAGO produkuje další zajímavé prvky pro automatizaci včetně dotykových ovládacích panelů a PLC systémů, takže se nám třeba podaří získat nějaký zajímavý výrobek k většímu testu.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku: 

Předchozí článek o Simatic S7 jako CANopen master: http://www.blaja.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=491&Itemid=53 

Helmholz CAN300 PRO master v ČR: http://www.helmholz.cz/index.php?stranka=produkty&produkt=can-300-pro

WAGO-I/O-system 750: http://www.wago.com/cps/rde/xchg/SID-850DB34A-8878EE30/wago/style.xsl/csy-337.htm

EDS soubory pro WAGO-I/O-system: http://www.wago.com/cps/rde/xchg/SID-8D0E6B3F-A6D551EC/wago/style.xsl/gle-23342.htm

Helmholz Německo: http://www.helmholz.com/

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209