Zajímavý napájecí zdroj 24VDC řady BAE

  • středa, 09 listopad 2011 03:00

Logo pohon Zajímavý napájecí zdroj 24VDC řady BAE.

Tuto řadu napájecích zdrojů Balluff charakterizuje mimo jiné povedený design a zkratová ochrana typu fold-back, u nejmenší varianty pak hiccup mód v případě zkratu.

Zkusíme jak se takový zdroj chová, právě v případě přetížení a následného zkratu na výstupu. Hezky to uvidíme i na video ukázce v závěru.


V bíle barvě se prezentují napájecí zdroje řady BAE sfpolečnosti BALLUFF. Tento kousek je napájen napětím 100 až 240VAC při výstupním napětím 24VDC se zatížením 1,25A.

V této řadě BAE najdete zdroje s jednofázovým nebo třífázovým napájením, výstupním napětím 24VDC a hlavně výkonem od 18W do 960W, tedy proudovým maximem 0,8A až 40A. Vše v příslušných rozměrových variantách, kde výška zdroje je vždy 124mm, hloubka 112mm a mění se jen šířka podle výkonu od  23mm až do 276mm pro 40A odběr. Účinnost větších zrojů pak atakuje hranici 90%, výhodné jsou dvě svorky pro každou polaritu.

Každý zdroj splňuje požadavky na SELV výstupní napětí, které je regulovatelné ve standardních rozsazích a ochranou proti zkratu typu Fold forward, jak funguje uvidíme na video ukázce, u nejmenší varianty pak mód Hiccup. Vysvětlení najdete dále s grafickým průběhem proudu při zkratu.

BALLUFF zdroje BAE 


 

Celý zdroj je opravdu povedený co do vzhledu, stabilizace zatížení je +/- 1%, zvlnění a šum pro většinu modelů menší než 50 mV. Téměř všechny modely je možno přímo spojovat paralelně, menší výkony pak s pomocí diodového oddělení. Každý zdroj je vybaven LED signalizační diodou a navíc jako bonus signálem indikátoru stavu pro PLC. V menší variantě tranzistorovým výstupem, ve větší pak kontaktem, což je výhodné pro signalizaci do nadřazeného systému, kde již nepotřebujete zavádět další kontakty od jističů a podobně. 

BALLUFF zdroje BAE 


Uvnitř se pak skrývá řídící elektronika včetně výkonové části, není to tedy jedna jednoduchá deska, ale jedná se o opravdu lepší zdroj, což je vidět i z použité zkratové ochrany.

 

BALLUFF zdroje BAE 

 

Co se týká zmiňované zkratové ochrany, připomeneme si, že v "Hiccup" módu se v případě zkratu zdroj odpojí a poté se znovu na okamžik zapne na provozní stav a měří zkratový proud jestli zkrat trvá. Prostě to zkouší.

Při ochraně Fold forward (Fold-back) pokud dojde ke krátkodobému zkratu (nebo přetížení), zdroj může zůstat ve stavu proudového omezení. Výhodou je, že některá zařízení, kterým stačí malé napětím se při krátkodobém, přetížení nevypnou.

Na druhou stranu je třeba poznamenat, že spousta uživatelů tohle neřeší, prostě zapne zdroj na síť, eventuálně dostaví výstupní napětí a "fertig".

BALLUFF zdroje BAE 

 

Pro paralelní řazení slouží přepínač režimu, který je nutno nastavit u všech spojených zdrojů. Oddělení zdrojů výkonovými diodami je nutné při menších výkonových variantách, detaily v patřičném manuálu Balluff.

BALLUFF zdroje BAE 


Zkusíme si to prakticky. Zajímavé bude chování zdroje na přetížení a zkrat.

 BALLUFF zdroje BAE


Nejmenší nastavené výstupní napětí. Přirozeně, vzhledem k úbytkům na vedení, které při delších vzdálenostech a menších průřezech vodičů nejsou zanedbatelné, je rozsah nastavení výstupního napětí posunut spíše nahoru.

BALLUFF zdroje BAE 


V drtivé většině případů tohle maximální napětí stačí, pokud ne, je chyba někde v projektu kabeláže a bude nutné použít kabely většího průřezu. V praxi se právě tady dělá nejvíce chyb, průřezům kabelů a úbytkům na vedení se často nevěnuje patřičná pozornost. Přitom často stačí použít jen více žil paralelně v napájecím kabelu.

BALLUFF zdroje BAE 


Funkce ochrany Fold forward (Fold-back) při zkratu na výstupu. Žlutý přístroj měří napětí, zelený pak proud. I při malém napětí zdroj dodává omezující proud, což zamezí eventuálnímu vypnutí, nebo ztrátě dat u některých zařízení. 

BALLUFF zdroje BAE 


Video ukázka zkratové ochrany BAE0004. 

Klikněte si na obraz pro zvětšení 


Závěr: 

Napájecích zdrojů je na trhu dost a dost. Jedním z důležitých kritérií výběru je právě účinnost, kde při vyšším čísle může být zdroj menší, méně hřát a naopak zase někdy vyjde třeba 120W zdroj i dvojnásobný. Dalším důležitým měřítkem je zastavěná plocha v rozvaděči, raději zvolit hlubší modul, než zbytečně zabírat velikou plochu ve skříni. 

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Balluff Česká republika: http://www.balluff.cz/

Technická podpora Balluff: http://www.balluff.cz/kontakty.asp

Katalog zdrojů řady BAE: http://www.balluff.cz/Download/katalogy/BAE/BAE_CZ.pdf

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209