• Blaja
  • MaR
  • SmartBridge interface a záznam dat na paměťovou kartu

SmartBridge interface a záznam dat na paměťovou kartu

  • pondělí, 22 květen 2017 06:30

Toto SmartBridge hardwarové rozhraní IO-Link/Bluetooth jsme si představili a vyzkoušeli minule. Ovšem další funkci SmartBridge jako zařízení pro záznam dat na paměťovou kartu si ukážeme nyní.


Vše pro záznam dat se ukrývá pod víčkem SmartBridge. Potřebovat budeme jen paměťovou microSD kartu, formátovanou na FAT32 s maximální kapacitou 32GB.

smartbridgemmc 01


MicroSD karta se zasune do patřičné štěrbiny, vidět je to jasně na videoukázce na závěr. Kromě slotu na kartu je pod víčkem ještě USB port na připojení PC pro kopírování dat (nechceme-li kartu vytahovat) a tlačítko reset.

smartbridgemmc 02


Kartu zasuneme řádně do slotu a stačí zapnout napájení. Záznam procesních dat probíhá neustále v každém cyklu komunikace mezi SmartBridge a libovolným IO-Link snímačem. Nelze jej nijak ovlivnit nebo zastavit, dokud je zapnuto napájení, záznam probíhá.

smartbridgemmc 03


Na zkušebním zapojení jsme krátce provedli několik měření vzdálenosti objektu - RJ45 spojky, a uvidíme co SmartBridge zaznamená.

smartbridgemmc 10


Naše 1GB mikroSD karta. Pro její přečtení v PC budeme potřebovat standardní adaptér, ten bývá často v příslušenství kupované karty.

smartbridgemmc 04


SmartBridge si na kartě vytvořil jeden soubor DATA0001 s příponou EXT. Běžnými prostředky jej nejde přečíst, můžete zkusit najít sami nějaký nástroj. Jeden z těchto našich log souborů máte k dispozici ke stažení zde.

smartbridgemmc 11


Nebo požádáte technickou podporu Pepperl+Fuchs a ta Vám poskytne SBlog soubor do Excelu s vloženým makrem, který tato data načte do tabulky. Každé další zapnutí a vypnutí SmartBridge vytvoří další číslovaný soubor s EXT příponou.

smartbridgemmc 12


Přes tlačítko se pak patřičný soubor načte do tabulky. Je jasné, že záznam za delší dobu bude obrovský. Mrkněte na cyklus záznamu například od řádku 20. Záznam probíhá každé 3-4ms, což je pro některá data výborné, někdy je záznam naopak zbytečně jemný. Cyklus záznamu nelze nijak ovlivnit, jedině upravit makro například pro zobrazení dat jen každou sekundu a podobně.
Nebo další možnost. Pepperl+Fuchs k SmartBridge vytváří samostatný software pro načtení a zpracování dat z těchto souborů, na ten si ale budeme muset chvilku počkat.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

smartbridgemmc 13b


Protože máme data v Excelu, není problém si přidělat libovolný graf zaznamenaných hodnot, záleží jen na Vaší fantazii a možnostech.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

smartbridgemmc 14b


Abychom nezapomněli, paměťová karta slouží ještě k jednomu důležitému účelu. Pomocí ní změníme název našeho SmartBridge a také jeho přístupový klíč. Stačí na kartě vytvořit přesný soubor s novým jménem a přístupovým klíčem a použít tlačítko reset, Detailní postup je popsán v manuálu.

smartbridgemmc 15


Videoukázka záznamu dat a vyhodnocení se SmartBridge interface.

https://www.youtube.com/watch?v=5oZLgx08jQU&feature=youtube


Závěr:

Tento Excel soubor a jeho makro načítá správně ultrazvukové snímače vzdálenosti (pro ně bylo makro napsáno), náš laserový také trochu zvládnul, ale s jinými typy IO-Link snímačů může být problém. Záleží na poskládání dat v IO-Link protokolu. Je to logické, takže pokud potřebujeme data, tak buď výrazně upravit makro, nebo počkat na patřičný software. Eventuálně třetí možnost, najít nějaký software pro EXT soubory na netu sami. Odkaz na náš vzorový soubor je výše.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Pepperl+Fuchs kontakt CZ.
Pepperl+Fuchs SmartBridge Interface, více zde.
Aplikace SmartBridge pro zařízení s Android je zde.
První článek o SmartBridge interface u nás je tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209