Dálková správa PLC za hubičku a její hardware 3D tiskem

  • úterý, 14 březen 2017 08:34

Tentokrát si ukážeme, jak se taky dělá Vzdálená správa PLC SIMATIC S7 300/400/1200/1500 bez použití speciálních routerů a internetových serverových služeb. Dnešní technologie již nabízí takřka neomezené možnosti, tak se podívejte, jak se to dá taky udělat. Jedná se o řešení, které již standardně fungují u zákazníků.


Napadla vás myšlenka vzdáleného přístupu k Simatic S7? Mrkneme se, jak to dodává společnost IBITEK-Czech s.r.o. Samozřejmě že jde o plně zabezpečené VPN spojení pro jakákoliv PLC Simatic S7, aplikovat se dá v podstatě kdekoliv, stačí připojení k internetu. Pokud není, tak signál mobilního operátora. Vše jede podle tohoto schématu VPN client - VPN server.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

ibitek router 01b


Hardwarové osazení VPN serveru obstará internetový router podobný jako doma či v kanceláři s konfigurací VPN server.

ibitek router 02


Hardwarové osazení VPN klienta záleží na typu PLC a jeho připojení. Zleva napájecí zdroj, pro MPI/PROFIBUS (Simatic S7-300/400) je potřeba MPI/Ethernet NETlink převodník, dále router (tady bez vnějšího obalu) a LTE modem pokud není jiné připojení do internetu. Pro PLC S7-1200/1500 MPI/Ethernet NETlink převodník odpadá. Router se připojí přímo do sítě k PLC, což je nejlevnější řešení. NETlink převodník je zdaleka největší položka v celé sestavě.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

ibitek router 03b


A ještě tohle zařízení, 3D tiskárna. Na co? Přece vše musíme dostat do nějaké krabičky, nejlépe na míru a variabilní pro různé typy komponent. Co konkrétně na tiskárně vytiskneme, se podívejte v 3D náhledech ke stažení na pdf tady - soubor si uložte do PC a otevřete pomocí standardního Adobe Reader.

ibitek router 04


Krabička z 3D tiskárny pro VPN klienta. Zatím asi není jasné, jak se tam jednotlivé komponenty posadí.

ibitek router 05


Ještě vyrobit, vlastně vytisknout víčko, aby se nic neviklalo, nevypadlo a taky se trochu větralo.

ibitek router 06


Osadíme jednotlivé komponenty této "kouzelné krabičky", je to jako LEGO. Teď je vidět že každý výstupek nebo přepážka v krabičce má své místo a význam.

ibitek router 07


Zbývá připojit zkušební PLC, tato varianta je pro MPI/Profibus připojení k S7-300 přes LTE modem, tedy rychlou mobilní síť.

ibitek router 08


No a na závěr test VPN spojení mezi Step7 a vzdáleným PLC. Vše jede jak má.

ibitek router 09


Krátká videoukázka návrhu, výroby, osazení a odzkoušení VPN klienta pro PLC Simatic S7.

https://www.youtube.com/watch?v=ZPdeIqQYS_s&feature=youtube


Závěr:

Vždy jde o to mít ten nápad, jak dát komponenty dohromady a hlavně vše nastavit a realizovat pro vzdálenou správu PLC. Pokud si odmyslíte NETlink převodník a LTE modem, tak stačí jen dvě hlavní komponenty pro VPN spojení k Simatic S7-1200/1500. Samozřejmě že najednou připojených PLC může být více a také v libovolných kombinacích, Ethernet/MPI/Profibus. Kontakt na odkazu níže.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Realizace IBITEK-Czech s.r.o. kontakt tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209