PLC modul napájení a ovládání krokového motoru

  • čtvrtek, 08 duben 2021 08:18

Tentokrát si ukážeme a vyzkoušíme modul pro napájení a ovládání krokového motoru v sestavě s PLC WL2000-AC. Tento modul je možné osadit také do PROFINET I/O periferie a připojit třeba k PLC Siemens Simatic S7, to ale až příště, zatím zůstaneme u našeho WL2000-AC.


Modul 1SM-50W-6DI2DO-P (2489830000) napájení krokového motoru 0,5 A až 2 A, určen do sestavy řady Weidmueller u-remote jak s PLC, tak se správným couplerem pro připojení na komunikační sběrnici periferie vzdálených I/O. Modul zabírá rozměr dvou menších modulů (23 mm), jedna polovina je výkonová část, druhá obsahuje ovládací vstupy a výstupy.

stepper1 01


Ještě krokový motor s encoderem a jednoduchý snímač otáček. Sestava určená pro zkoušení různých variant, proto je osazen také motor s encoderem. Zapůjčení zajistila technická podpora Weidmueller.

stepper1 02


Pro účely vyzkoušení si můžeme vybrat který signál využít, jestli encoder nebo jednouchý snímač, který generuje 4 impulsy na otáčku, podle počtu výřezů. :)

stepper1 03


Krokových motorů existuje celá řada, v manuálu k nahlédnutí aspoň zapojení těch nejběžnějších, stejně jako základního ovládání.

stepper1 09


Takto vypadají impulsy ovládání krokového na osciloskopu. Hezky je vidět fázové posunutí signálu, aby se motor vůbec točil. Tohle se generuje a ovládá v samotném modulu, není nutné si s tím dělat starosti.

stepper1 08


Ovládání tentokrát vyřešíme hotové přes vizualizaci v řídicím PLC WL2000-AC, ukazovali jsme si tohle PLC i s jednoduchou vizualizací detailněji zde. Použijeme buď PC, nebo bezdrátový tablet.

stepper1 05


Pokud se vše povede, bude ovládání motoru vypadat asi takto.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

stepper1 07b


Takže připojení PLC s adresou 1.106 do naší sítě, patnáctka je naše PC.

stepper1 10


V konfiguraci modulu krokového modulu je základní nastavení, vše se dá upravovat. Úplně stejné je to například v HW konfiguraci TIA Portal, pokud chceme modul ovládat z PLC Simatic.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

stepper1 11b


Ukázka PLC programu. Tady v tomto jednodušším PLC se dá obsluha modulu napsat také relativně jednoduše. Jen je potřeba trochu nastudovat manuál, abychom věděli, co kde přijde.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

stepper1 12b


Ovládání modulu se pak mapuje do globálních proměnných a je přístupné kdekoliv v PLC programu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

stepper1 13b


Stejně tak se vytvoří vizualizace pro ovládání motoru.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

stepper1 14b


Ovládání krokového motoru z PC, zajímavější ale bude možnost ovládání bezdrátově z tabletu. Je to k vidění také na naší videoukázce v závěru článku.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

stepper1 15b


Bezdrátové ovládání z tabletu jede úplně stejně jako z PC.

stepper1 06


Videoukázka ovládání krokového motoru. Two minutes video.

https://www.youtube.com/watch?v=qrnVa0b_jlA&feature=youtube


 Závěr:

S menšími krokovými motory se můžete setkat třeba u stavebnic 3D tiskáren, ale tam je budič jako malý zvláštní modul. Zde při použití v I/O periferii do odpovídajícího výkonu se připojí motor přímo, což je flexibilní pro použití v automatizaci robotů, manipulačních systémů nebo jiných strojů s krokovými motory.
Pro větší výkony jsou pak k dispozici samostatné měniče pro napájení krokových motorů, které obsahují regulaci, safety obvody, zpracování zpětnovazebních signálů a další vstupní a výstupní signálové možnosti.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Weidmueller Česká republika zde.
Kontakty Weidmueller tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209