Profinet IO moduly řady Axioline E ve vysokém krytí

  • neděle, 19 březen 2017 09:07

Tyto decentrální periferie Phoenix Contact jsou si z vnějšku velmi podobné, ovšem liší se právě různorodostí provedení. Ukážeme si a vyzkoušíme nastavení a funkci některých z nich s PLC Simatic S7-1200. Pokud jste s těmito periferiemi ještě nic nedělali, možná Vás to bude inspirovat.


Jedná se o vzdálené plnohodnotné periferie Axioline E podobně jako třeba ET200x, ovšem tyto vynikají výborným krytím a jsou určeny k přímé montáži kdekoliv na stroj bez použití jakýchkoliv skřínek a podobných krytů. Periferie umí všechny běžné komunikační protokoly počínaje Profinet, Profibus, přes EtherNet/IP, EtherCat až po Modbus. My si ukážeme práci a nastavení s Profinet AXL E PN DIO16 M12 6P, 16 vstupů/výstupů 24VDC, typ číslo 2701511 a AXL E PN DI8 DO8 M12 6M, 8 vstupů + 8 výstupů, 24VDC, typ číslo 2701515.
Jako master použijeme PLC Simatic S7-1200 a TIA Portal verzi V13.

axioline 11


AXL E PN DIO16 M12 6P, 16 vstupů/výstupů znamená, že každý vstup/výstup můžeme použít jako vstup nebo výstup. Možná Vám to nepřipadá možné, ale je to tak, uvidíme dále.

axioline 02


Než vůbec začneme něco dělat, instalujeme do TIA Portal patřičné konfigurační soubory, které stáhneme jako balík pro celou řadu Axioline E na webu Phoenix Contact. Je to klasický postup a neskrývá se v něm žádné nemilé překvapení.

axioline 20


Všechny produkty řady Axioline E s Profinet rozhraním najdeme pak v patřičné složce hardwarového katalogu. Je jich tam opravdu dost, vybírejte pečlivě. I když se zdá, že například mezi verzí metal a plastik není žádný rozdíl, jen to provedení, nebude stejný modul jen v kovovém provedení fungovat na umělohmotnou verzi a naopak.

axioline 21


Jednu i druhou periferii připojíme v HW konfiguraci do Profinet sítě, nezapomeneme na IP adresu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

axioline 21b


Jedna pojede ihned, druhá může hlásit tuhle BF poruchu. Nebudeme Vás napínat, mrkněte na HW verzi, pokud tam uvidíte dvojku, je nutné individuálně přiřadit online jméno periferie.

axioline 12


Stačí to ověřit online, periferie nemá ani jméno ani IP adresu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

axioline 27b


První modul s šestnácti volitelnými vstupy/výstupy má jen osm M12 konektorů. Pro připojení dalších osmi kanálů slouží taková rozdvojka, která má spojeny piny 2 a 4.

axioline 03


Následně vše vypadá takto. LED u každého konektoru indikuje stav vstupu nebo výstupu.

axioline 04


Připomeneme si adresy u univerzálního 16 I/O modulu. Čtyři bajty 20-23 slouží k diagnostice, která běží mimochodem cyklicky, takže ji máte kdykoliv k dispozici, není nutné koukat do nějakých OB bloků. Uvidíme dále.

axioline 23


Tak tohle je vypovídající. V PLC programu zapíšeme stavy do výstupu QB24, a na adresách IB24 se nám vrátí stav těchto výstupů.

axioline 24


Jeden ale chybí, vytvořili jsme totiž zkrat opačným připojením relé. Zkratovaný výstup je indikován červeně, ostatní výstupy samozřejmě jedou dále.

axioline 05


Podle statusu jednotlivých stavových bitů lehce zjistíme co se na periferii děje, opravdu zkrat, jak indikuje první bit na řádku 12 z IB20.

axioline 25


Už je vše OK.

axioline 06


Další periferie je již taková klasika 8x DI a 8x DO. Mimochodem ta kovová verze je docela těžká, pořádný "kus železa".
Klikněte na obrázek pro zvětšení

axioline 13b


Už fachčí oba moduly, všechny konektory jsou opravdu ve vysokém krytí, takže si nemusíme dělat starosti ohledně použití, můžeme je vrazit v podstatě kdekoliv, kromě bazénu. Napájení je v konektoru taky poctivě rozděleno na vstupní a výstupní část, přičemž výstupy unesou 500mA.

axioline 14


Videoukázka nastavení a funkce I/O periferií Axioline E.

https://www.youtube.com/watch?v=mZAUxr4CIhk&feature=youtube


Závěr: 

Axioline E je systém V/V v blokovém provedení pro polní instalaci (ten ofiko název silně připomíná vojenské označení). Je otevřený pro všechny komunikační protokoly založené na Ethernetu a v nabídce ve dvou variantách pouzdra, umožňuje maximální flexibilitu pro individuální řešení. Příště si ukážeme Axioline E ale s podporou funkce IO-Link, což se na první pohled může zdát již překombinované, ale uvidíme, že možnosti využití jsou ještě širší.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Detailní informace a manuály Axioline E jsou tady.
Článek Axioline E systému s podporou IO-Linku: v přípravě.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209