Nová generace softstartérů Siemens Sirius 3RW5

  • úterý, 02 říjen 2018 08:28

Společnost Siemens uvádí na trh novou generaci softstartérů Sirius 3RW5, made in Czech Republic.


Tato produktová řada určená pro pozvolný rozběh třífázových asynchronních motorů s výkonem od 5,5 do 1 200 kW umožňuje splnit přísné požadavky kladené na účinnost, hospodárnost a funkcionalitu moderních průmyslových strojů.

sirius3rw5 01


Nové softstartéry lze využít v celé řadě aplikací – pro čerpadla, ventilátory, kompresory nebo pro dopravníky a zpracování surovin. Bezproblémový chod v celé řadě aplikací podporují praktické funkce, jako je sledování doby rozběhu, automatická parametrizace podle průběhu spuštění motoru, zastavení čerpadla (aby nedocházelo k tlakovým rázům v potrubí) a sledování stavu na základě mezních hodnot varování a výstrahy.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

sirius3rw5 02b


Řada Sirius 3RW5 je vybavena moderní technologií hybridního spínání pro efektivní spínání a úsporný provoz. Při spínání tak nedochází k jinak běžnému vysokému opotřebení. To prodlužuje životnost zařízení a zajišťuje mechanickou ochranu pohonného systému. Díky pozvolnému rozběhu softstartéry zabraňují proudovým špičkám v napájecí síti. Nové softstartéry Sirius 3RW5 celkově zvyšují spolehlivost aplikace a hospodárnost systému.

sirius3rw5 03


Nové softstartéry Sirius 3RW5 jsou navrženy tak, aby odolaly kolísání elektrického napětí v síti. Napájecí napětí je sníženo ve všech třech fázích na nastavitelnou počáteční hodnotu a následně je po zvolenou dobu postupně zvyšováno až na velikost síťového napětí. Jako další rozšíření jsou k dispozici například různé ovládací panely.

sirius3rw5 04


Siemens nabízí rovněž možnosti individuálního rozšíření softstartérů, a to komunikačními moduly pro průmyslové sítě PROFINET, PROFIBUS a Modbus.

sirius3rw5 05


S jednoduchým výběrem přístroje pomůže uživateli simulační nástroj Simulation Tool for Soft Starters (STS). Softstartéry 3RW5 lze snadno nakonfigurovat a uvést do provozu v inženýrském prostředí TIA Portal se softwarovou nadstavbou Soft Starter ES. Další jejich výhodou je zpřístupnění dat pro nástroje CAx, jako je například Eplan.

sirius3rw5 06


5íky řadě certifikátů a schválení (IEC, UL či CSA) mohou být používány po celém světě. Rozsah aplikací dále rozšiřují testované kombinace pro celý motorový vývod. Kompaktní design přístroje, který vyhrál cenu if-design 2018, a lakované desky plošných spojů šetří prostor a přispívají k bezproblémovému provozu v průmyslových podmínkách.
Softstartéry 3RW5 od letošního května vyrábí nová výrobní linka s prvky konceptu Průmysl 4.0 v závodě Siemens nízkonapěťová spínací technika Trutnov. Nová výrobní linka vznikla investicí 300 milionů Kč, která je součástí celkové investice Siemens do nových výrobků a digitalizace, jež v letech 2017 – 2024 dosáhne 7 miliard Kč. Díky nové výrobní lince vznikne v Trutnově několik desítek nových pracovních míst.

sirius3rw5 07


Jak vypadá takový těžký start 160kW motoru, ovšem s rozběhem hvězda-trojúhelník, se podívejte na jednom z mnoha videí.

https://www.youtube.com/watch?v=PI-OT6-TZRA&feature=youtube


Závěr:

Softstartéry omezují rozběhový proud a točivý moment u pohonů a elektromotorů. Jejich využitím lze snížit mechanické zatížení a krátkodobé poklesy napětí v síti. Napájecí napětí je sníženo ve všech třech fázích na nastavitelnou počáteční hodnotu a následně je po zvolenou dobu postupně zvyšováno až na velikost síťového napětí. Plynulá změna napájecího napětí umožňuje řízení motoru podle průběhu zatěžovací charakteristiky stroje.

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

3RW5235-2TC04 SIRIUS soft startér 200-480 V 143 A, další info zde.
Simulation Tool pro Soft Startéry (STS) tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209