Tato produktová řada určená pro pozvolný rozběh třífázových asynchronních motorů s výkonem od 5,5 do 1 200 kW umožňuje splnit přísné požadavky kladené na účinnost, hospodárnost a funkcionalitu moderních průmyslových strojů.
Nové softstartéry lze využít v celé řadě aplikací – pro čerpadla, ventilátory, kompresory nebo pro dopravníky a zpracování surovin. Bezproblémový chod v celé řadě aplikací podporují praktické funkce, jako je sledování doby rozběhu, automatická parametrizace podle průběhu spuštění motoru, zastavení čerpadla (aby nedocházelo k tlakovým rázům v potrubí) a sledování stavu na základě mezních hodnot varování a výstrahy.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Řada Sirius 3RW5 je vybavena moderní technologií hybridního spínání pro efektivní spínání a úsporný provoz. Při spínání tak nedochází k jinak běžnému vysokému opotřebení. To prodlužuje životnost zařízení a zajišťuje mechanickou ochranu pohonného systému. Díky pozvolnému rozběhu softstartéry zabraňují proudovým špičkám v napájecí síti. Nové softstartéry Sirius 3RW5 celkově zvyšují spolehlivost aplikace a hospodárnost systému.
Nové softstartéry Sirius 3RW5 jsou navrženy tak, aby odolaly kolísání elektrického napětí v síti. Napájecí napětí je sníženo ve všech třech fázích na nastavitelnou počáteční hodnotu a následně je po zvolenou dobu postupně zvyšováno až na velikost síťového napětí. Jako další rozšíření jsou k dispozici například různé ovládací panely.
Siemens nabízí rovněž možnosti individuálního rozšíření softstartérů, a to komunikačními moduly pro průmyslové sítě PROFINET, PROFIBUS a Modbus.
S jednoduchým výběrem přístroje pomůže uživateli simulační nástroj Simulation Tool for Soft Starters (STS). Softstartéry 3RW5 lze snadno nakonfigurovat a uvést do provozu v inženýrském prostředí TIA Portal se softwarovou nadstavbou Soft Starter ES. Další jejich výhodou je zpřístupnění dat pro nástroje CAx, jako je například Eplan.
5íky řadě certifikátů a schválení (IEC, UL či CSA) mohou být používány po celém světě. Rozsah aplikací dále rozšiřují testované kombinace pro celý motorový vývod. Kompaktní design přístroje, který vyhrál cenu if-design 2018, a lakované desky plošných spojů šetří prostor a přispívají k bezproblémovému provozu v průmyslových podmínkách.
Softstartéry 3RW5 od letošního května vyrábí nová výrobní linka s prvky konceptu Průmysl 4.0 v závodě Siemens nízkonapěťová spínací technika Trutnov. Nová výrobní linka vznikla investicí 300 milionů Kč, která je součástí celkové investice Siemens do nových výrobků a digitalizace, jež v letech 2017 – 2024 dosáhne 7 miliard Kč. Díky nové výrobní lince vznikne v Trutnově několik desítek nových pracovních míst.
Jak vypadá takový těžký start 160kW motoru, ovšem s rozběhem hvězda-trojúhelník, se podívejte na jednom z mnoha videí.
https://www.youtube.com/watch?v=PI-OT6-TZRA&feature=youtube
Závěr:
Softstartéry omezují rozběhový proud a točivý moment u pohonů a elektromotorů. Jejich využitím lze snížit mechanické zatížení a krátkodobé poklesy napětí v síti. Napájecí napětí je sníženo ve všech třech fázích na nastavitelnou počáteční hodnotu a následně je po zvolenou dobu postupně zvyšováno až na velikost síťového napětí. Plynulá změna napájecího napětí umožňuje řízení motoru podle průběhu zatěžovací charakteristiky stroje.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
3RW5235-2TC04 SIRIUS soft startér 200-480 V 143 A, další info zde.
Simulation Tool pro Soft Startéry (STS) tady.