SINAMICS Startdrive V15.1 s měničem G120C PN, part 1

  • úterý, 02 duben 2019 07:25

Software Startdrive V15.1 do TIA Portal V15.1 je k dispozici od prosince 2018, umí již všechny běžné Siemens měniče, tak si vyzkoušíme, jak funguje místo klasického software Starter.


Frekvenční měnič Siemens G120C PN, tedy s rozhraním PROFINET. Nemá smysl, pokud to nevyžaduje konkrétní aplikace, kupovat tento měnič s jiným rozhraním než PROFINET. Ethernetový kabel má každý a parametrizace přes software je velmi rychlá a pohodlná. A není nezbytné PROFINET používat pro ovládání měniče, jak je vidět, my jej nejprve použijeme jako standardní měnič ovládaný tlačítky se zadáváním rychlosti z potenciometru.

1startdrive g120 01


Než začneme, musíme nejprve do TIA Portal instalovat Startdrive v poslední verzi. Celá instalace je klasická, pro ukázku stačí jen jedno instalační okno, kde si vybereme, co vše potřebujeme. Neinstalujeme podporu S měničů a velkých skříňových G. Vše se dá v případě nutnosti kdykoliv doinstalovat.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

1startdrive g120 10b


Každý měnič má objednací číslo pod BOP panelem, nebo z boční strany. To budeme potřebovat včetně firmwarové verze 4.7 SP9.

1startdrive g120 02


A také zapojení tlačítek s potenciometrem pro zadávání rychlosti. Jestliže trochu víte o co jde, není potřeba ani manuál, svorky jsou popsány na vnitřní straně dvířek. Pozor jedině na propojení nulových potenciálů vstupních svorek.

1startdrive g120 03


Třífázové napájení a motor mají připojení ze spodní strany, stejně jako ethernetový kabel do PC. Nepoužili jsme zatím žádnou síť s PLC, periferiemi a přepínačem, prostě ethernet přímo jedním kabelem do PC.

1startdrive g120 05


Nový projekt a místo PLC nebo čehokoliv, vložíme jen jeden měnič G120C.

1startdrive g120 12


Vybereme si stejný měnič s patřičnou verzí firmware, 4.7.9.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

1startdrive g120 13b


Tak a přes dosažitelného účastníka nám jej TIA Portal spolehlivě najde.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

1startdrive g120 14b


V online režimu přiřadíme měniči IP adresu. Těchto postupů pro IP existuje více, my se přidržíme tohoto s online nastavením.

1startdrive g120 15


Jestliže z nějakého důvodu potřebujeme nastavit nebo změnit IP adresu ručně, je to v tomto parametru 8921. V dalším je pak gateway.

1startdrive g120 04


Tady budeme ukládat parametry do EEPROM, nemusíme to dělat přes BOP s parametry. Taky si měnič resetujeme do továrního nastavení a máme jistotu, že není někde v parametrech nějaká klička.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

1startdrive g120 16b


Protože Startdrive stejně jako Starter má Wizarda pro uvádění do provozu, což je nástroj, který je na to vymyšlen, nebudeme vymýšlet vymyšlené a použijeme jej. Je to jednoduché.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

1startdrive g120 17b


Tady je důležitý moment pokud chceme měnič ovládat z klávesnice a potenciometru. Tovární nastavení má zvoleno ovládání přes PROFINET, my si to ale změníme, teď nebo klidně později.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

1startdrive g120 18b


Ohledně našeho starého připojeného motoru vyplníme jen několik údajů.

1startdrive g120 19


Protože vše děláme online, na závěr Wizarda uložíme nastavení do EEPROM. Vlastně kopírujeme data z paměti RAM.

1startdrive g120 20


Kromě jiného je v uvádění do provozu k dispozici také ruční ovládání měniče, kde vyzkoušíme jestli pohon jede a jak. Také můžeme ale spustit měnič velmi jednoduše patřičnou klávesou HAND/AUTO přímo z BOP panelu.

1startdrive g120 21b


Pokud je v měniči vše uloženo, tak nezapomeneme kopírovat data do projektu TIA Portal, neboli nahrát konfiguraci ze zařízení.

1startdrive g120 22b


Teď je ta správná chvíle nastavit ovládání měniče z klávesnice a potenciometru. Tedy parametr p15 (7) změníme na (12), což je ovládání přes standardní vstupy a výstupy s analogovým signálem.

1startdrive g120 30


Automaticky se také překonfiguruje nastavení digitálních vstupů měniče.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

1startdrive g120 31b


Protože jsme tyto poslední změny dělali offline na PC, nahrajeme je do měniče a zároveň uložíme do EEPROM paměti.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

1startdrive g120 32b


Jestliže je vše v pořádku, na displeji BOP panelu vidíme hodnotu nastavených otáček z potenciometru 631,7 rpm.

1startdrive g120 07


Měnič ovládáme přes digitální vstupy tlačítky a potenciometrem. V online je vidět stav všech povelů na vstupech, signál z potenciometru a vše ostatní. Význam digitálních vstupů a dalších proměnných se dá volně konfigurovat jak online tak offline, ideální je si ale vybrat z přednastaveného makra, nyní (12), kde nemusíte nic vymýšlet, neboť vše je již vymyšleno.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

1startdrive g120 33b


Na displeji měniče - BOP panelu, pak zobrazíme třeba otáčky a proud měniče.
BOP panel není součástí měniče, ale kupuje se zvlášť.

1startdrive g120 06


Závěr:

Tak a teď jsme snad všem uživatelům, kteří se děsí toho velkého množství parametrů v měniči ukázali, že si jich vlastně ani nepotřebujeme všímat, stačí jen běžné nastavení přes Startdrive. Klepat parametry do měniče ručně je sice taky možné, stačí zvolit jen patřičné ovládací makro a pár údajů o motoru, ale není to zdaleka ono. Startdrive (eventuálně Starter) jsou k tomu vymyšleny a jejich použití je velká pomoc při nastavení a zprovoznění měniče.
Ještě je třeba připomenout že G120C je jednodušší verze měniče G120 a nemá takové široké možnosti konfigurace. Což nevadí pro spoustu obyčejných běžných aplikací, právě naopak. Příště si ukážeme, jak na jednoduché ovládání tohoto měniče přes PROFINET z PLC.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Download SINAMICS Startdrive V15.1 tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209