Aplikace S7Android a PLC Simatic S7

  • pátek, 18 duben 2014 04:00

soft.gif Aplikace S7Android a PLC Simatic S7.

Jedna z celkem funkčních HMI aplikací pro komunikaci mezi smartem a PLC Simatic S7. Dokáže dokonce zavibrovat na změnu stavu proměnné.

S7Android

Protože tahle aplikace je celkem funkční, i když se vždy najde něco co jí chybí, najdete v závěru videoukázku, abyste viděli jak je vše rychlé, nebo pomalé.    


Podle jména italské produkce je aplikace S7Android, která umožní zdarma připojení k celé rodině PLC Simatic přes Wi-Fi rozhraní. Tolik citát z autora.

S7Android

Mimochodem tento program má jednu z nejhezčích ikonek, instalace proběhla naprosto standardně na desetipalcový tablet s Androidem verze 4.2.2.

S7Android

První spuštění upozorní, že program S7Android nemá vlastní databázi, tu si vytvoříme po spuštění.

S7Android

Veškeré nastavení a podobně se odehrává v horní části okna, informace ve spodní slouží víceméně jako nápověda. Jedna položka z menu slouží k vytvoření zmíněné databáze.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.   

S7Android

Druh spojení klasika přes ethernet, dále software podporuje IBHLink, tedy převodník MPI/Profibus na ethernet a také CP243 komunikační procesor k S7-200. Nastavení IP adresy PLC je samozřejmost.

Není zde deklarována podpora LOGO! řady 0BA7. 

S7Android

Menu VAT umožní zobrazení a vložení proměnných, které chceme v PLC sledovat nebo nastavovat.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.  

S7Android

Intenzivní zelená barvy signalizuje, že se nacházíme v menu editace proměnných. Tady je vše velmi pomalé a odezvy jsou až neuvěřitelně dlouhé, hlavně při popisu proměnné. V nápovědné dolní části okna jsou uvedeny typy PLC a jejich syntaxe. Tady už najdeme LOGO! a také S120, tedy měnič Sinamics. Ten má totiž podobný komunikační protokol jako PLC S7, takže se dostanete přímo do libovolného parametru měniče. Jen se Vám zcela jistě nepodaří to trefit na poprvé, ale funguje to. Tohle spojení S120 se používá při zobrazení parametrů třeba na HMI panelu, když nemůžete zasáhnout do PLC programu.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.  

S7Android 

Takhle pak vypadají proměnné naživo. Spojení je stabilní a rychlé, nemusíte řešit parametr read/write, každou proměnnou je možné editovat, tedy použít funkci force. Grafické žluté zobrazení hodnoty je bezvadný nápad, mrkněte níže na video. Měřítko se vytváří automaticky. Jednu proměnnou můžete přidat do grafického zobrazení (MW0 - scope) a k jedné bitové přidat vibrace, pokud aplikaci máte na mobilu.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

S7Android

Editace proměnné funguje také bez potíží, vše je dostatečně rychlé.

S7Android

Funkce scope ukáže jednu proměnnou v grafu, měřítko se také nastaví automaticky, což je nakonec bezvadné, nemusíte nic řešit a vidíte zhruba co a jak. Škoda, že nejde nastavit časová osa grafu.

S7Android

To je vše, spojení s PLC jede bez potíží okamžitě. Bohužel také nelze nastavit komunikační dobu, tedy refereš a připojení k více PLC. 

S7Android


Takhle to pak vypadá prakticky, orientace obrazu nereaguje na otočení tabletu, zobrazení je vždy pouze na výšku.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

S7AndroidPraktická ukázka funkční aplikace S7Android s PLC Simatic.

Klikněte pro otevření videa v samostaném okně v HDZávěr: 

Software byl autorem testován na S7-300, S7-400, S7-1200, Logo a měniče S120. Bohužel menu editace proměnné citelně zpomalí celou aplikaci, což je pak velmi nepříjemné. Dále prakticky chybí nastavení komunikačního času a informace o funkčnosti s LOGO! Uvidíme u dalších verzí.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Odkaz ke stažení aplikace pro Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=adriano.s7android&hl=cs        

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209