• Blaja
  • Archiv
  • Bezpečnostní monitorování otáček s modulem 3TK2810-1

Bezpečnostní monitorování otáček s modulem 3TK2810-1

  • pondělí, 11 říjen 2010 04:00

Logo pohon Bezpečnostní monitorování otáček s modulem 3TK2810-1.

Tento bezpečnostní modul dokáže monitorovat provozní a nulové otáčky, řídit blokování společně s polohou ochranných krytů, jak pro točivé, tak i rotační osy. S parametrizací modulu přes displej se podíváme jak to funguje.

Pomineme-li programovatelné bezpečnostní moduly s pomocí software, tak jednoúčelové přístroje sloužící k monitoringu otáček/rychlosti musí být nějak konfigurovatelné, aby je uživatel dokázal přizpůsobit množství variant pro tyto funkce. Podíváme se jak to zvládá novinka letošního léta, modul řady SIRIUS 3TK28 společnosti Siemens.


3TK2810-1 je označení bezpečnostního modulu monitorování otáček. Ve skutečnosti je podstatně větší než vypadá na obrázku a to se při šířce modulu 45mm, výšce 105mm a hlavně hloubce 125mm ani nezdá.

Snímání otáček je možné NPN/PNP bezdotykovými snímači polohy, enkodéry sin/cos, TTL, HTL a jejich kombinací. Encodér je možné připojit i přes RJ45 konektor, který poslouží zároveň také pro kopírování parametrů pro další přístroj. 

Detailní technické informace najdete v odkazu na konci článku.

SIRIUS 3TK2810-1 hlídání otáček 


 

Pro vyzkoušení a ukázku funkce jsme měli k dispozici modul s napájením 110-240 V AC/DC, jak je patrno z obrázku, varianta s 24VDC je samozřejmě také.

SIRIUS 3TK2810-1 hlídání otáček 


Pro použití v bezpečnostní aplikaci je velmi vhodné si přečíst manuál a podívat se na možnosti zapojení modulu. To totiž úzce souvisi s jeho naparametrizováním. Musíme totiž takříkajíc vědět, "co děláme".

Variant zapojení a použití je totiž více, ty hlavní jsou popsány v manuálu a dají se samozřejmě kombinovat.

SIRIUS 3TK2810-1 hlídání otáček 

 

Zkušební zapojení obstaral starý dobrý dvoukanálový PLC zdroj žádané hodnoty, který byl v programu lehce upraven jako komparátor pily, abych měl k dispozici frekvenčně proměnlivé pulsy 24VDC z digitálních výstupů automatu Simatic S7.

Všechny varianty funkce se zvolí podle propojení na vstupních svorkách modulu a v menu nastavení samotného modulu.

SIRIUS 3TK2810-1 hlídání otáček 

 

Okamžitě po připojení snímačů rychlosti, je k dispozici na displeji přístroje on-line hodnota otáček, 4 LED diody nás informují o stavu jednotlivých bezpečnostních výstupů a statusu přístroje.

SIRIUS 3TK2810-1 hlídání otáček 


 

Jakmile dojde například k rozdílu otáček snímaných jednotlivými bezkontakními snímači, modul okamžitě vyhodnotí poruchu. Je dobré si uvědomit, že se jedná v podstatě o klasický bezpečnostní modul jako například pro hřibové obvladače, jen místo nich se připojují různé snímače rychlosti/otáček.

Proto je možné například v menu přístroje zvolit automatický nebo manuální start, obdobně jako u běžného safe modulu.

SIRIUS 3TK2810-1 hlídání otáček 

 

Každá varianta připojení vyžaduje vlastní nastavení a pro některé osy je to opravdu složitější. Doporučuji si vše promyslet, vzít do ruky tužku a papír a některé parametry si trochu spočítat.

SIRIUS 3TK2810-1 hlídání otáček 


 

Pak už můžeme vstoupit do parametrizačního menu modulu a nastavit si vše jak potřebujeme. Všechny hlavní nabídky v menu jsou viditelné na obrázku, v manuálu pak detailně specifikovány.

SIRIUS 3TK2810-1 hlídání otáček 


Protože část funkcí je definována vnějším propojením, nějaké klemy při zkoušení musí být. Hnědá páska sloužila jen k zafixování napájecího 230VAC kabelu, neboť nemám rád síťové napětí blízko ovládacích a konfiguračních svorek 24VDC.

SIRIUS 3TK2810-1 hlídání otáček 


Jestliže nastane jakákoliv porucha vyhodnocená tímto modulem, dozvíte se velikost otáček těsně před poruchou. Tato informace je na dipleji stále, dokud nedojde k resetu celého modulu.

SIRIUS 3TK2810-1 hlídání otáček 


Celé nastavení není zase tak úplně jednoduché, je dobré si opravdu dopředu promyslet co a jak, a následně teprve nastavit parametry. To je ale otázka u všech podobných přístrojů i jiných výrobců. Takže je vhodné si nejprve přečíst manuál, kde je vše detailně popsáno i s příklady a navíc celá mapa menu přístroje.

SIRIUS 3TK2810-1 hlídání otáček 


Závěr: 

Nechceme-li použít programovatelné bezpečnostní moduly, můžeme vše co je potřeba poskládat z takových "jednoúčelových" modulů celé řady Sirius 3TK28. Navíc tento modul nabízí zároveň s hlídáním otáček také možnost monitoringu a blokování polohy dveří či ochraných krytů.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Technická podopora Siemens, dotazy, informace: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?ctxnh=14a24ef90f&ctxp=support_kontakt

Řada Sirius 3TK28 česky: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?ctxnh=14a24ef90f&ctxp=home

Podpora, manuály pro celou řadu 3TK28: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/20358221/133300

Přímý linka na hlavní manuál pro modul 3TK28-1: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/43707376

Hlídání otáček jiným bezpečnostním modulem PILZ: http://www.blaja.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=430&Itemid=56

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209