Procesorový zobrazovač DMP 01

  • čtvrtek, 14 říjen 2010 04:00

Logo pohon Procesorový zobrazovač DMP 01.

Zajímavý panelový zobrazovač české produkce, zobrazí na pětimístném displeji jakoukoliv hodnotu analogového vstupu, jednoduše programově nastavitelnou v celém rozsahu. Navíc s napájením 24V/AC nebo DC nezávisle na polaritě.

Těchto přístrojů je na trhu celá řada a každý výrobce se snaží zaujmout něčím zajímavým. Společnost Mercos sází na multi napájení, kompaktní rozměry, velkou univerzálnost a v neposlední řadě ekonomickou výhodnost. Koupili jsme těchto přístrojů více kusů pro nějakou aplikaci, takže jeden jsem vyzkoušel v malém testu na stole.


Při prvním vybalení přístroje zaujme jeho relativně malá hloubka. Při šířče 95mm, výšce 48mm zabere do hloubky jen 85mm. Takže se hodí i do menších ovládacích skříněk s malou zástavbou a výška jednoho digitu 15mm zaručí dobrou sledovanost i z větších vzdáleností.

DMP 01 panelmetr Mercos 


 

Místo informací o technických parametrech, které najdete stejně na odkazu na konci článku, stačí polep přístroje, kde jsou všechny důležité údaje pro uvedení do provozu a přeprogramování tak, aby přístroj ukazoval co potřebujeme. Nejdůležitějších je prvních šest parametrů, kde hlavně nastavíme zobrazovaný údaj pro minimální vstupní hodnotu a pro maximální hodnotu. Také volba jasu je důležitá, jak uvidíme dále a pokud potřebujeme, tak zapnutí filtrů zobrazované hodnoty.

Napájení přístroje 24VD DC nebo AC je v základním provedení. Tuto informaci uvádím proto, že jsem se setkal s výrobcem, který standardně dodával podobné přístroje s napájením 230VAC a za 24VDC požadoval takový příplatek, za který koupíte téměř celý tento zobrazovač.

DMP 01 panelmetr Mercos 


Přístroj se nabízí ve variantách s limitami, analogovým výstupem atd. Ovšem my jsme měli jen základ, tedy zobrazení analogového vstupního údaje podle měřítka.

DMP 01 panelmetr Mercos 

 

Tak a už nám svítí a zobrazuje co má. Je vidět, že defaultní nastavení jasu je dost veliké a první nastavovací operace vedla k jeho snížení na polovinu.

DMP 01 panelmetr Mercos 

 

Jakékoliv nastavení parametrů přístroje je podmíněno překonáním hesla, aby nešly hodnoty jen tak rychle změnit. Je vidět, že snížení jasu na polovinu je ideální zobrazení.

K dispozici máme jako bonus možnost zvolit zapnutí filtru analogové hodnoty typu klouzavého průměru, nebo trendu. Velikostní stupeň filtru je opět nastavitelný dalším parametrem.

DMP 01 panelmetr Mercos 


 

Český produkt píše i na displeji česky, takže nejen nastavení parametrů přístroje je hotovo, ale i tento krátký test máme za sebou.

Ještě se podívejte na video z rychlosti startu zobrazovače po zapnutí napájení, frekvenci zobrazování, která je opravdu velmi dobře čitelná a reakce na skokovou změnu vstupní hodnoty.

DMP 01 panelmetr Mercos 


Videoukázka čitelnosti údaje zobrazovače DMP 01.

 

DMP 01 - zobrazení analogového údaje.


Závěr: 

Z praktických zkušeností kolegů velmi spolehlivé přístroje, takže uvidíme jak se jim povede v naší skutečné aplikaci. Jedna z mála připomínek se týká jen absence paměti při zadání hesla do přístroje pro nastavování parametrů. Každé potvrzení změny a následná nová úprava vyžaduje opětovné zadání hesla pro vstup do menu přístroje. Preferoval bych paměť na několik minut, abych nemusel třeba při nastavování filtru stále klepat do přístroje heslo. Ale to není nějaká překážka, jen připomínka.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Kontakt a technická podopora Mercos: http://www.mercos.cz/cze/kontakty

Digitální ukazatel DMP 01: http://www.mercos.cz/cze/produkty-digitalni-ukazatel-dmp01

Manuály pro DMP 01 a ostatní přístroje Mercos: http://www.mercos.cz/cze/manualy

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209