• Blaja
  • Archiv
  • Update firmware převodníku IBH pro spojení s Simatic S7

Update firmware převodníku IBH pro spojení s Simatic S7

  • středa, 20 říjen 2010 04:00

Logo automaty Update firmware převodníku IBH pro spojení s Simatic S7.

U těchto převodníků PPI/MPI/PROFIBUS/Ethernet pro spojení s PLC Simatic S7, HMI atd, je opravdu důležité upgradovat software a firmware. Získáme tak větší možnosti nastavení, stabilitu spojení a bezproblémové vícenásobné připojení k potřebným zařízením.

Nejedná se o nic extra složitého, ale upozornění kolegy na opravdu vynikající výsledky s upgradem co do stability spojení, dále možná zkouška s novým HMI panelem Siemens, mě přesvědčili k tomuto pokusu. Je to fakt, nic tím neztratíte a pozitiva jsou převažující. Nakonec zjistíte, že adaptér který jste považovali za starý krám na vyhození, se po upgrade chová jako čilý mladík, který Vám zajistí ještě služby na dlouhou dobu.


To je on, adaptér z Ethernet linky na PPI/MPI/PROFIBUS pro spojení s PLC Simatic řady S7.

Tohle je starší verze adaptéru, takže tím spíše uvidíme co se stane při upgrade, jestli výrobce podporuje i tyto kusy.

IBH LINK softec 


Úplně první si na webu najdeme nový software včetně firmware pro náš adaptér. Odkaz je jako obvykle na konci článku.

IBH LINK softec 


Po klasické instalaci se podíváme na Siemens interface, kde se vizuálně vůbec nic nezměnilo, takže jsem zvolil MPI a zadal nastavení převodníku. Pro PROFIBUS či PPI je postup nastavení identický.

Připomínám, že s instalcí SW se Vám na disk nainstalují i zdrojové kódy příkladů komunikace ze všech běžných programovacích jazyků.

IBH LINK softec 


Zde už síťové nastavení převodníku doznalo velké změny proti starému SW. Toto menu použijeme dvakrát, jednou pro nastavení a download firmware do převodníku (S7 IBHLink), podruhé pro změnu v nastavení stanice (Change station), pokud přecházíme z MPI na PROFIBUS a naopak. Pokud jsme s naším adaptérem za routerem, pak při navázání spojení s adaptérem zadáme přímo IP adresu našeho adaptéru, jinak se nám spojení nemusí podařit.

Původní SW byl ve verzi 1.24 a instaloval jsem verzi interface 1.39 proti úplně aktuální 1.40 z netu.

IBH LINK softec 


Po spojení přes Ethernet s adaptérem je vidět nahoře verze instalovaného firmware v převodníku a verze možného nahrání firmware. Stačí tedy použít to správné tlačítko. Dole ještě poté nesmíme zapomenout na nastavení parametrů sběrnice, neboť je jasné, že sběrna PROFIBUS nepojede na MPI atd.

IBH LINK softec 


A už to frčí, nahrání nového firmware do adaptéru je otázka několika málo minut.

IBH LINK softec 


Tak a firmware v převodníku máme hezky srovnané, šlo to celkem bez potíží.

IBH LINK softec 


Pokud zároveň měníme i typ spojení, musíme ještě jednou v IBH  Network Settings změnit také typ stanice, její spojení na MPI, nebo to, co jsme zrovna nastavili v převodníku.

Tady je vidět jaké další možnosti se nám nabízí v komunikaci proti staré verzi s různými typy adaptérů.

IBH LINK softec 


Klasický test spojení v PG/PC interface již ukáže založené a funkční spojení s PLC Simatic S7. Dále už ve Step7 pracujeme s NET linkem jako před aktualizací.

IBH LINK softec 


Pokud někde nepoznáme co a jak nastavit, je k dispozici klasická a pořádná dvojjazyčná nápověda. Taky jsem v ní občas pro zajímavost zalistoval.

IBH LINK softec 


Závěr: 

V tomto případě přináší upgrade adaptéru opravdu velké vylepšení. Takže pokud jste již chtěli starší kus adaptéru mrsknout do koše, nebo do šuplíku, upgradujte a máte nový adaptér, který Vám bude věrně sloužit dalších několik let. Je výborné, že výrobce pořád podporuje upgrade stávajícího adaptéru, i když se už vyrábí i novější typ.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku: 

Technické informace převodníku IBH link: http://www.ibhsoftec-sps.de/english/IBH_Link_S7_Plus.htm

Download software a firmvate převodníku IBH link: http://www.ibhsoftec-sps.de/english/Downloads_Updates.htm

Starší článek o vůbec první instalaci tohoto převodníku: http://www.blaja.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=140&Itemid=52 

Blaja automation portal

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209