• Blaja
  • Archiv
  • První nastavení MP277 Touch panelu pro nahrání aplikace

První nastavení MP277 Touch panelu pro nahrání aplikace

  • čtvrtek, 21 říjen 2010 04:00

Logo HMI + Scada První nastavení MP277 Touch panelu pro nahrání aplikace.

Jak správně nastavit všechny komunikace, aby se nám povedlo poprvé nahrát aplikaci do dotykového panelu MP277 Siemens? Následně by se při povelu z WinCCflexible měla aplikace v runtime ukončit, nahrát nová a zase spustit. Vyzkoušíme to na úplně novém MP277, a jak to vypadá když to funguje se podíváme i na videoukázce.

Nebudeme si ukazovat jak se něco dělá ve WinCCflexible, o tom se píše v jiných článcích i na tomto webu, ale soustředíme se na otestování správného nastavení pro spolupráci s WinCCflexible a PLC Simatic S7. Zvlášť u úplně nového panelu se to ne vždy daří na první pokus, takže uvidíme. Do MP277 se nahrávala v podstatě ostrá aplikace pro zákazníka, takže nastavení jaké uvidíte níže, už v panelu zůstane. 


Doslova obrovská krabice s desetipalcovým dotykovým panelem Siemens. Balení maximálně zabezpečené (není to levná záležitost), panel je dost velký i na vytvoření složitější aplikace.

MP277 Touch panel Siemens

Celé připojení MP277 se omezí jen na napájení 24VDC a hned vedle na MPI kabel z PLC Simatic S7.

Panel má přesné označení MP277 10" Touch a rozlišení dotykového TFT displeje je 640x480 bodů při 65536 barvách. Na 10" velikost by panelu slušelo rozlišení klidně o řád vyšší. Připojení k PLC Simatic S7 přes všechny možné varianty MPI/Profibus, Ethernet, dokonce i PPI pro řadu S7-200. Dále dva USB porty pro externí klávesnici a myš. Celé to běží na operačním systému Windows CE. Pro úplnost dodám, že panel je připraven pro připojení na spoustu dalších PLC, tedy nejen Siemens. Vývoj a nahrání aplikace do panelu je přes WinCCflexible.

MP277 Touch panel Siemens 


Ke spojení, komunikaci a nahrávání aplikace jak do panelu tak i programu do PLC, posloužil upgradovaný Ethernet/MPI/PROFIBUS adaptér IBH, zapojený standardně do routeru, takže z PC vše jede po kabelu, nebo Wi-Fi bez jakéhokoliv Siemens "železa". Spodní fialový kabel už je připojen přímo do MP277.

To jen pro dokreslení HW propojení, jednodušší už to být ani nemůže.

MP277 Touch panel Siemens 

 


Opravdu první zapnutí panelu na napájení. Ten se okamžitě snaží připojit k PC a "nasosnout" si aplikaci. Samozřejmě že bezúspěšně, neboť v defaultním nastavení se spojení s WinCCflexible nikdy nepodaří. Takže jej nebudeme trápit a zrušíme jeho marný pokus o transfer.


MP277 Touch panel Siemens 

 


Pro tento panel jsem použil jeden z projektů ve WinCCflexible určený pro konkrétní aplikaci a zákazníka, takže po jeho otevření přejdeme jen do záložky s nastavením komunikace. Překontrolujeme typ a rychlosti. Vše je ale nastaveno standardně, nic pro MPI variantu není nutno měnit. Snad jen adresu panelu, pokud někomu nevyhovuje 1.

MP277 Touch panel Siemens 

 


Zkusíme najít patřičnou ikonu pro transfer aplikace do panelu.

Na tyhle flexible ikony si asi nikdy nezvyknu, je to hrůza.

MP277 Touch panel Siemens

 


První se otevře okno s nastavením spojení. Pozůstatek spojení na panel z ProTool přes RS232 je patrný, takhle žádné spojení nepojede.

MP277 Touch panel Siemens

 


Takže jsem upravil jsem nastavení komunikace pro MPI/DP variantu na stanici s adresou 1.

MP277 Touch panel Siemens

 


Zkusíme dát povel Transfer a uvidíme co se bude dít. Zatím taky jen sestavuje spojení.

MP277 Touch panel Siemens 

 


A je to. Jasně to nejde, musíme totiž ještě vše nastavit v MP277, který taky v defaultním nastavení nemá MPI spojení, jak uvidíme dále.

MP277 Touch panel Siemens


Vrátíme se k našemu panelu, kde po zrušení pokusu o transfer na nás čeká jen jednoduché menu. Transfer slouží k zahájení přenosu aplikace do MP277, Start pak spustí runtime aplikace a Control Panel je to co teď potřebujeme.

MP277 Touch panel Siemens


Control Panel je velmi podobný s ovládacím panelem Windows XP a ještě než se pustíme do správného nastavení spojení, podíváme se do vlastností OP.

MP277 Touch panel Siemens


Veškeré nastavení se odehraje pod jednou jedinou ikonou a to "Transfer". Nenechme se zmást přítomností ikony s další možností "S7-Transfer Settings", nastavení by přes tuto cestu bylo neúplné a nefungovalo by, navíc přes "Transfer" se tam dostaneme taky.

MP277 Touch panel Siemens


Za prvé změníme možnosti nastavení na druhém kanálu a z defaultního Ethernetu přejdeme na MPI. První kanál ani nebudeme uvolňovat, sériovou linku nemáme a PPI kabel pro ni taky ne. Nezapomeneme uvolnit komunikační kanál a dálkové ovládání patřičnými zatržítky.

MP277 Touch panel Siemens


V rozšířeném nastavení se dostaneme přímo do zmiňovaného "S7-Transfer Settings", kde najdeme naši MPI linku a překontrolujeme parametry ve vlastnostech MPI. 

MP277 Touch panel Siemens


Asi takhle. Nezapomenout každé nastavení potvrdit malým tlačítkem OK, lehce se totiž dá prstem misto OK zvolit křížek a pak nic nejede a nejede. Zvlášť pokud jsme si v Ovládacím panelu a Vlastnostech OP dosud neudělali kalibraci dotykového displeje.

MP277 Touch panel Siemens


Jakmile se všechny okna zavřou a opustíme Control Panel, tak konečně můžeme přepnout MP277 znovu do módu "Transfer".

MP277 Touch panel Siemens


Taky ve WinCCflexible spustíme download aplikace do panelu, kde už navázání spojení proběhne korektně a jen sledujeme přenos souborů. První nahrání do "prázného" panelu ale trvá delší dobu, klidně je to na malé kafe, kopíruje se podstatně více dat, než jen naše aplikace.

MP277 Touch panel Siemens


I na MP277 už probíhá pokojná komunikace. Celé toto nastavení nám umožní i při následné běžící aplikaci spojené s PLC její zastavení, ukončení runtime, nahrání opravené aplikace do panelu a opětovné spuštění aplikace a spojení na PLC. To vše automaticky na jeden klik myši z WinCCflexible.

MP277 Touch panel Siemens

MP277 Touch panel Siemens


Moc jsem se v projektu na MP277 nespletl, vše se ihned chytlo i s proměnými v PLC a hezky ožilo. Po montáži a zapojení u zákazníka už bude vše připraveno jen na doladění detailů.

Pokud máte zájem o vývoj podobné aplikace ve WinCCflexible přímo pro Vaše zařízení, napište na kontakt.

MP277 Touch panel Siemens


Videoukázka automatického nahrání aplikace z WinCCflexible do běžícího panelu MP277.

MP277 download projektu


Závěr:

Dnes v praxi není moc času na nějaké výzkumy s komunikací u zákazníka, vždy je dobré, když po zapojení fungují bežné věci okamžitě. Proto, pokud je to jen trochu možné, je výhoda si něco připravit a vyzkoušet dopředu.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Multipanely řady 270: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?ctxnh=e4473d416f&ctxp=home

WinCCflexible česky: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?ctxnh=b797d89395&ctxp=home

Manuály, update a vše pro řadu 277: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/10805569/130000

Podpora Siemens, kontakty informace: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?ctxnh=e4473d416f&ctxp=support_kontakt


Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209