• Blaja
  • Archiv
  • Instalace software Step7 verze 5.4 pro PLC Simatic S7300/400

Instalace software Step7 verze 5.4 pro PLC Simatic S7300/400

  • pondělí, 25 září 2006 04:00

 Logo software Instalace software Step7 verze 5.4 pro PLC Simatic S7300/400.

Při každém vydání nové verze nějakého software (nemyslím service packy), zvláště Stepu7 se vkrádá před instalací otázka "je to v pořádku, funguje to"? atp. Není totiž nic horšího, než kvůli špatné instalaci, nebo průvodci instalace přijít o systém a instalovat vše znovu. Zasvěcení jistě ví o čem je řeč, nikdo totiž není neomylný, ani Siemens. Osobně jsem viděl na loňském "workshopu" v Milovech, jak školitel z řad pracovníků Siemens prohlásil : "jen tady přiinstaluji nějaký servis pack (samozřejmě od Siemense) a jedeme dál", no a servis pack se nenainstaloval, notebook se zhroutil. Prima bylo, že noťas byl videovýstupem připojen na plátno, takže bylo vidět o co jde a jak se to krásně hroutí. Proto jsem připravil ukázky z průběhu instalace, dopředu říkám, že to funguje bez potíží, až na jeden malý detail. Pro jistotu jsem před každou instalací udělal image disku, jistota je jistota.
Za dvě instalační CD
děkuji X.Y., který mě bez výčitek svědomí vůči licenční politice Siemensu ochotně poslal kopie a Česká pošta doručila.
Už se to tedy nejmenuje Step7 + verze něco, ale jak je vidět Professional Edition 2006. 4kB

Vyšší verze potřebuje novou licenci. Tu jsem ovšem měl na notebooku už před dvěma měsíci, čekal jsem jen na CD a na dokončení některých projektů.

V "Automation Licence Manager", jsem si všiml možnosti stáhnout licenci z netu. Je ale možné, že už to bylo i ve starší verzi, tenhle nástroj většinou nepoužívám, tak nevím přesně.

5,6kB

Po spuštění instalčního CD, si instalátor "očuchá kompa" a zjistí co a jak. Nabídl mi upgrade, což bylo akceptovatelné. Zajímavé, že nechtěl odinstalovávat předešlou verzi, čímž se celá instalace zkrátila na mém 3 roky starém noťasu na cca 30 minut a v práci vše proběhlo ještě rychleji. 4kB

Taky je fajn, že na CD je i Graph a Simulátor, ovšem jen ve starší verzi 5.3. Acrobat Reader to naštěstí nechtělo předělávat, na instaláku je ještě jen 6-ková verze.

Před rokem mi Siemens tvrdil, že je snaha všechny verze všech programů zesynchronizovat na stejné čísla. Asi to nebude nic jednoduchého, neboť za rok se moc nezměnilo.

6,5kB

Ještě si změníme postup pro transfer licence, ať nás to neotravuje a instalace může začít.
Nezapomenout vypnout firewall (např. ZoneAlarm), jinak se instalace mnokrát přeruší dotazem na povolení spouštění instalačních souborů. Na to já vždy zapomenu.
3,2kB

Zhruba v polovině instalačního procesu vyskočí tato chybová hláška u obou instalací jak na W2k, tak WinXP. Může to být nějaký nesmysl, nevím, naštěstí po potvrzení vše pokračuje dále.
Technická podpora Siemense odpověděla (do druhého dne, což mě příjemně překvapilo), že se jedná o systémové hlášení Windows, které se vyskytuje i u jiných programů a nemělo by mít vliv na funkci software.
12kB

Konec už je standardní, po restartu je vše připraveno k použití.

Vyzkoušel jsem uložení projektu ve verzi 5.3 a jeho otevření v nové 5.4 na jiném kompu a vše fungovalo i v opačném směru, takže by neměl být nikde žádný zádrhel a není třeba se bát, že projekty uložené ve verzi 5.4 už nepůjdou otevřít ve verzi 5.3.

11kB

Nakonec závěrečná tabulka s instalovaným softwarem. Step 7 Professional je na čtvrtém řádku od spodu.

Takže vytáhněte instalační CD a vzhůru do toho!

16kB

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209