• Blaja
  • Archiv
  • PLC simulátor pro PLC Siemens Simatic S7-200

PLC simulátor pro PLC Siemens Simatic S7-200

  • čtvrtek, 28 září 2006 04:00

 Logo software PLC simulátor pro PLC Siemens Simatic S7-200.

Oficiálně žádný simulátor pro PLC Simatic řady S7-200 neexistuje, ovšem jeden jsem našel, vyzkoušel. Jedná se o italský produkt, takže nějakou oficiální podporu nečekejte. Co funguje funguje, a co ne s tím se buď smíříte, nebo ne. Pokud Vás níže uvedené zkušenosti zaujmou, tak si jej sami vyzkoušejte, najdete jej na downloadu. Zkuste taky navštíviit stránky autorů, je tam ještě pár zajímavých věcí, které přijdou na řadu později.
Stažený balík se rozbalí do libovolné složky, nic se 1,5kBneinstaluje, jsou to jen čtyři soubory. 5,5kB

Po každém spuštění musíte zadat heslo (to v obrázku vpravo je funkční), jinak jsou funkce programu silně omezené.
Anglický překlad vykazuje chyby, tato "fron" se opakuje dokonce od starších verzí.
5kB

Z nástrojové lišty si určitě každý udělá menší představu, o co jde, více níže. 4kB

Teď to hlavní : do simulátoru se musí program nahrát v textovém fomátu, který je nutno získat z Microwinu přes funkci export. Tady trochu předběhnu, neboť se skrývá veliké úskalí, v podobě chybových hlášení při nahrávání programu do simulátoru, nebo při spuštění běhu programu v simulátoru.

4,2kB

5,7kB

Dalo mi dost práce, než jsem zjistil, že problémy spočívají mimo jiné v deklaraci a použití proměných v horní části okna v subrutinách, viz. obr. vpravo. To totiž simulátor "nepřechroustá" ani za nic. 4,6kB

Protože tyto funkce běžně používám, např. subrutina FC_ROZSAH se vyvolává v programu mnohokrát a je velmi užitečná, proto se mi nepodařilo ani jeden svůj program v simulátoru zprovoznit.

3,6kBOna taky ta textová verze exportovaného programu není nic moc, ale zase umět by to ten simulátor mohl.
2,7kB

Takže jsem vytvořil jen primitivní prográmek pro otestování, abych se konečně dobral toho, co a jak ten simulátor umí.

Předpokládám že prostředí už je z obrázku jasné, jen upozorním na výběr CPU (po kliknutí na nápis SIEMENS v obrázku), neboť je-li vybrána špatná centrála (např. malá s malým počtem časovačů) tak se nahraný program nikdy nepodaří spustit, když využívá časovač z vyšší řady CPU.

10kB

Nahraný program můžete vidět v dalších oknech jak v textovém formátu (importovaný), tak i v klasickém KOPu.

V okně KOP se dá spustit i režim "on-line", ovšem při trochu delším porgramu mě notebook absolutně nestíhal, přece jen má tři roky.

Zajímavé ale je, že podsatně větší Step7 se simulátorem jej tak mnoho nezatěžuje, možná mi komp zblbl těmi pokusy a chybovými hlášeními.

12kB

Není ale vše jen problematické, software má pěknou simulaci displeje TD200, kde musím říci, že graficky jako by z oka vypadl tomu skutečnému.

Ovšem nezkoušel jsem jej, nepřirostl mi k srdci, a navic se mi nechtělo trávit s tím zase moc času. Zkuste si to sami.

7,3kB

Na závěr přikládám hlavičku autora (nebo autorů?). 3,1kB

Závěr : Je výborné, že někdo něco takového vůbec napsal, není to asi vůbec jednoduché. Pro výuku a vyzkoušení jednoduššího programování PLC řady S7-200 je to fajn. Simulace TD200 je bezva, neboť takhle se to dá odladit na stole a není třeba mít jej fyzicky u sebe. Musíte se jen smířit s určitýmí omezeními programu, neboť v PLC a Microwinu to vypadá trošku jinak. Navíc změnu je nutno vždy udělat v Microwinu, uložit, exportovat a nahrát do simulátoru. V každém případě to stojí za vyzkoušení, zkušenosti tady rád zveřejním.

Pro složitější aplikace zůstanu ale u klasické centrály na stole (např. CPU224), do které nahraji ostrý program a vyzkouším. To je totiž ten nespolehlivější simulátor.


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209