Logo + Logo!Soft Comfort v 5.0. Jak na to?

  • čtvrtek, 05 říjen 2006 04:00

Logo automaty Logo + Logo!Soft Comfort v 5.0. Jak na to?

Programovatelné relé od Siemense řady LOGO, byly vždy mimo můj okraj zájmu. Hlavně z důvodů nedotaženého programovacího software pro tyhle moduly, který mě nikdy pořádně nefungoval. Když jsem dostal CD s poslední verzí Logo!Soft Comfort a spoustu lidí mě ujišťovalo, že už je to perfektní, nedalo mi to vyzkoušet. Jak to dopadlo si přečtěte níže. O samotných funkcích Loga se nemá cenu moc zmiňovat, ty jsou vesměs obdobné u všech podobných programovatelných relé různých výrobců a jsou v detailně popsány v každém katalogovém listu a na webu. Rozdíly vidim spíš ve speciálních funkcích, intuitivnosti software, jeho dostuposti, prostředí, atp.
Instalační CD je nezvyklé, používá Javu a internetový prohlížeč, a není funkční spuštění kopie CD z pevného disku. Naštěstí běžná kopie CD je z mechaniky spustitelná jako originál.

Tak mě napadlo, kdy na to bude autorizační disketa?

15kB

Když už se propracujete až tady, tak standardní cesta instalace je do složky "Program Files". Naštěstí je možnost to změnit, mám to postaru a přehlednější vše v "Siemensu". 2kB

Za pár minut je to hotovo, přesto si to vezme na hardu cca 100MB. Na CD je verze 5.0.19, na netu je ke stažení upgrade na 5.0.20 a čeština. 1kB

Upgrade je možné jen po spuštění programu a pak z menu "Nástroje". 7,2kB

Je možné zvolit variantu z internetu, nebo ze souboru. Obojí jsem vyzkoušel a funguje raz-dva. Hlavně bych doporučil nainstalovat češtinu (nejste-li dostatečně zběhlí v angličtině), zvlášť když se chcete něco o LOGU naučit. 6,8kB

Takhle to vypadá po všech dostupných aktualizacích. 7,6kB

První nás zajíma samozřejmě komunikace s Logem. Automatická detekce trvá dlouho, ale nakonec "vyplivne" port, na kterém něco je. To ale neznamená, že to pojede, viz. níže.

Obdobné software pro jiné programovatelné relé mají test portu, kde to buď jde nebo nejede!

8,9kB

Pokus o navázání komunikace skončil neslavně touto hláškou, dokonce i u kolegy, který mě vše poskytl. Už jsme podezřívali upgrade nebo češtinu, ale mylně. Nakonec se ukázalo, že až verze Loga 0BA04 a vyšší, "umí" sama detekovat požadavek na transfer dat a tím pádem zrušit "Run" a přenést program do Loga. 1,2kBPokusy jsem totiž dělal na starém Logu verzi 0BA0, kde přepnutí do módu "transfer" je možné jen při zasunutém komunikačním kabelu a zapnutí napájení. 3,2kB

Pak už veškerý přenos dat do Loga i zpět probíhá normálně podle očekávání.
Nelze to ani vylepšit upgradem firmware v Logu, neboť tato funkce není nikde přístupná.
4,8kB

V menu "výběr typu přístroje" jsou vidět všechny v součastnosti dostupné moduly. Můj "chudák" patřil mezi nejstarší kousky a moc toho neuměl, našel jsem ho totiž před lety téměř vyhozený z nějaké aplikace a bylo mě líto jej dát do šrotu. Verze 0BA5 je už úplně jinde, má spoustu nových funkcí (včetně PI regulátoru) a možností. Podorobněji mě o nich ihned informoval pan Martin Zeman (moc děkuji) a jeho doplnění je na konci článku, takže určitě dočtěte až do konce!.

Je vidět že funguje i po těch létech strávených v šuplíku.

7,6kB

Funkce "Stanovit typ LOGO" zjistí jaké funkce v programu se používají a stanoví jaký typ Loga je možno použít. Její význam mě částečně unikl, vyberu-li totiž modul, tak v menu vlevo se otevře nabídka funkcí jen pro ten typ Loga, a není stejně možno, například v mém typu Loga používat texty na displej atp.

9,6kB

Celý prográmek co si vytvoříte, jde zcela odladit v simulátoru. "On-line" režim, je možný od verze 0BA3, ovšem v režimu FBD (funkční bloky). Přepnete-li se do LADERU, tak ikonu s on-line budete hledat marně. To je ta spodní na malém obrázku dole.

1kB

U starých modulů je absence on-line dost nepříjemná, ale ty se už neprodávají, takže si s tím nemusíte dělat starosti. Jen já jsem s tím měl zamotanou hlavu.

16kB

Uložení programu je možné dokonce ve formátu pdf. ovšem pokud někde použijete "ř", "ž" atp., tak si s tím překladač neporadí a máte z toho prázdné znaky. Ovšem při tisku z protředí LogoSoft je vše v pořádku. 3,2kB

No a pokud něco nevíte, je přístupná perfektní nápověda (proto to stažení češtiny, která kompletně počeští i nápovědu). Opravdu perfektní, je tam vše, můžete se z ní i učit. 5,2kB

Závěr : Výborná nápověda, kompletně v češtině, spoustu příruček na webu i u Siemense taky česky která si stáhněte zde, kde jsou popsány všechny funkce včetně různých příkladů. Program je celkem přívětivý, až na tu instalaci a zbytečnou velikost.
Velké rozdíly mezi funkcemi LOGA podle verzí od 0BA0 až po poslední OBA5, takže dávat pozor co máte v ruce. Je vidět, že Siemens na to hodně pracoval. Přepnutí módu staršího LOGA do transfer je popsáno v uživatelské příručce, pak jsem to našel (selhalo vše, tak jsem musel číst návod).

Tento článek v žádném případě není nějaký návod na koupi a požití Loga. Takových programovatelných relé existuje celá řada a spousta firem Vám jej klidně pošle na vyzkoušení a se softwarem (bez kterého to jde samozřejmě taky, ale blbě) nedělají žádné okolky. Co se týče vlastností jsou všechny podobné, připadá mě to, že to asi vše řídí jeden čip někde z Asie (bez urážky). Vše si vyzkoušejte a rozhodněte sami.


Vyjádření pana Martina Zemana k LOGU! (převzato z diskuze 8.10.2006).

Dobry den,

musím taktéž nesouhlasit s tím že LOGO neumí simulaci. Umí, ale pouze od verze 0BA3. Vaše LOGO je uplně první co firma Siemens začala vyrábět tudíž nemuže umět simulaci. Abych upřesnil ještě další věci, tak LOGOSoft umí vytvářet programy v blocích typu ladder (AND,NAND, atd.). Ze všech programovatelných relé má LOGO možnost vytvářet programy do 130 bloků, nebo bo 2kB paměti. Tudíž není žádné omezení pro čítače, časovače nebo jiné funkce. Každý blok má svoji velikost v paměti. To znamená že nejsem omezen 16 čítači jak to ma EASY nebo ZELIO a jiné. Dalším kladem je že ma PI regulaci. Tímto zastane malé regulační funkce. Paměťová velikost bloku PI regulace je 40bitu, časovače 8bitů, čítače 24bitů, atd. Tímto můžu udělat více regulací. Za 2900kč bez DPH je to velmi příjemné. Nechám to na Vás pujčení nové verze 0BA5 a opravy článku.

Píšete že čip je odněkud a Asie. Můj názor je takový že kabelem od LOGA jsem naproramoval EASY a opačně. Musel jsem pouze sundat přední kryt, ale konektory jsou uplně stejné i funkcí. Tak jako S7-200 se dělají v Americe, tak EASY a LOGA se dělají v Asii. Pokud si rozeberete starý typ EASY400 a 0BA0 tak zjistíte že mají stejné čipy. U nových jsou čipy jiné ale stále jdou naprogramovat. Ušetřil jsem tím za kabel od firmy MOELLER.

PS: Byl jsem iniciátorem aktualizace na verzi 5.0.20. Chyba spočívala v tom že nešel resetovat čítač (výstup v byl stále sepnutý). Skoro rok jsem upozorňoval na tento problém firmu Siemens.


Ještě na úplný závěr : rozdíl mezi funkcemi které nabízí LOGO ve verzi 0BA0 (obr. vlevo) a v poslení verzi 0BA5 (obr. vpravo). Je vidět že rozdíl je opravdu veliký.

4,7kB

10kB

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209