Měnič G120C DP na Profibus DP prakticky

  • čtvrtek, 08 březen 2012 02:00

Logo pohon Měnič G120C DP na Profibus DP prakticky.

Několik postřehů z oživení měniče G120C-DP s ovládáním přes Profibus. Co mě zaujalo a co překvapilo, na co si dát pozor, čemu se vyhnout.

Novinku loňského léta jsem si vyzkoušel při praktickém nasazení se zajímavými a možná i trochu rozpačitými výsledky.


Dva měniče G120C v praktické aplikaci, varianta bez vstupního odrušovacího filtru, pro ekonomické řešení stačí jen jeden obyčejný z Elfisu pro oba měniče.

Tady už jedou s řízením přes Profibus, ale úpravy zapojení byly dost drastické. Důvod byl velmi jednoduchý, tento měnič na rozdíl od starého Mikromasteru řady 440, nemá samostatné napájení komunikačního modulu nebo elektroniky, takže po vypnutí hlavního stykače se ztratí se sběrnice. To se dá jistě ošetřit u PLC Simatic S7, ale u složitějších systémů se safety profibusem už je to obtížně řešitelné. Tam musí být Profibus neustále beze změny a výpadek účastníka je kritická chyba.

Komunikace měniče Sinamics a HMI 

Nakonec zvítězila varianta s připojením měniče na síť a stykačem mezi měničem a motorem, která pak fungovala bezchybně, podobně jako v zapojení pro nejvyšší bezpečnostní kategorie. Zastavení pohonu pak bylo v kategorii zastavení 1.


GSD soubor se stahuje z webu Siemens, odkaz na konci článku. Instalace je standardní, pro komunikaci se dá použít nejjednodušší telegram 1, PZD-2/2. Pro drtivou většinu aplikací je to pro tento "jednoduchý" měnič dostatečné.

Abyste nemuseli přemýšlet, je tento telegram shodný s telegramem pro starší MM4, takže pokud máte v PLC nějaký blok pro ovládání staršího Mikromasteru, bude jistě fungovat.

Komunikace měniče Sinamics a HMI 


Než si nastavení uděláte naživo on-line, zkuste se podívat v software Starter co, jak a kde nastavit. V podstatě z celého Starteru budete stačit použít jen menu konfigurace a navigátor. Nic víc, naštěstí, neboť pokud se podíváte do expert listu a uvidíte ty stovky a stovky paramerů, začnete pochybovat o proklamované "jednoduchosti" měniče pro široké použití. Proto do expert listu nevstupovat a pro nastavení měniče stačí opravdu minimum. Klidně si jej můžete přednastavit v PC a pak do G120C jen překopírovat data, nebo změnit parametry přímo on-line.

Také se dá výborně použít pouze ovládací panel na měniči, pro těch pár parametrů je dostatečný, nemusíte zdlouhavě instalovat software Starter a tahat s sebou notebook.

Komunikace měniče Sinamics a HMI 


V měniči si vybereme ten nejjednodušší telegram.

Komunikace měniče Sinamics a HMI 


Nezapomenout na nastavení Profibus adresy přes DIP přepínače na měniči. A to je všechno 

 

Komunikace měniče Sinamics a HMI 

Samozřejmě kromě údajů o připojeném motoru.

 

Komunikace měniče Sinamics a HMI


Pro připojení k měniči už nepotřebujeme žádné další přípravky, stačí běžný USB kabel s mikro koncovkou.

 

Komunikace měniče Sinamics a HMI


 

Měnič najdeme také přes "dosažitelného účastníka", pokud se nepřipojíme přímo přes definici cíle. Driver S7USB se instaluje s poslední verzí software Starter.

 

Komunikace měniče Sinamics a HMI

Spojení on-line s měničem je aktivní, tak můžeme upravit potřebné parametry.  Jak bylo uvedené výše, stačí na to menu "Configuration" a "Drive navigator".

Pro úplnost jsem ještě upravil přes "navigátora" rozběhové a doběhové rampy, v defaultním nastavení mají totiž dlouhých 10 sekund.

Komunikace měniče Sinamics a HMI


Komunikaci přes Profibus se dá překontrolovat ve srozumitelných oknech, zelené LED diody signalizují stav jednotlivých bitů ve wordu.

Kliknutím na obrázek se ten zvětší.

 

Komunikace měniče Sinamics a HMI


Stejně jako stavové slovo měniče.

Kliknutím na obrázek se ten zvětší.

Komunikace měniče Sinamics a HMI


V on-line připojení je například pěkně vidět zadaná rychlost přes Profibus, konkrétně 600 rpm.

 

Komunikace měniče Sinamics a HMI


Závěr:

Celé nastavení a uvedení do provozu nebylo složité, a je bezvadně reprodukovatelné. Osobně mě velmi vadila nepřítomnost ovládacího napětí pro elektroniku a komunikační modul. Na druhé straně ale takových aplikací nebude jistě mnoho, převažovat budou jednodušší, kde uvedená nectnost nebude vadit, nebo se ošetří. Ještě letos by mohla být k dispozici další varianta měniče, kde už bude možnost samostatného napájení pro elektroniku a komunikaci.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

GSD soubor pro měnič G120C DP: http://support.automation.siemens.com/WW/view/de/23450835 

blaja_logo.jpg
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209