Malý I/O Profibus modul IMPACT20

  • pondělí, 13 únor 2012 02:00

Logo automaty Malý I/O Profibus modul IMPACT20.

Malý pouze co do rozměrů je I/O modul od Murrelektronik s Profibus DP interface. Jinak na minimální zástavbě umožní připojit relativně velké množství vstupů a výstupů pro PLC.

Jestliže jsme omezeni prostorem, hlavně hloubkou skřínky pro sběr dat, přijdou ke slovu periferní I/O moduly s malou zástavbou. Použít se dají samozřejmě i do rozvaděče, pokud třeba zápasíte s místem, nebo všude kde potřebujete maximálně efektivně posbírat signály pro PLC.


V řadě IMPACT20 nabízí Murrelektronik moduly ve verzi 16DI, 8/8DIDO a 16DO. Všechny výstupy na modulech snesou 2A a jsou také plně přizpůsobeny spínání indukční zátěže ve formě ventilových cívek.

K vyzkoušení jsem vybral dvojitý modul 8DI a 8 DO (56901), který je sám o sobě velmi jednoduchý, není na něm nic zbytečného navíc. Signalizační LED stavu napájení, jednotlivých vstupů a výstupů jsou umístěny na tištěném spoji modulu a světlo proniká přes průhledné svorkovnice. Svítí to opravdu dostatečně, jak můžete vidět i na video ukázce na konci článku.

Výrobce tyto moduly nabízí i pro všechny další běžné sběrnice jako CANopen, DeviceNet, Ethernet a Profinet.

IMPACT20-P Murrelektronik 


V horní části modulu pod krytem najdeme ještě dva otočné přepínače pro nastavení adresy.

IMPACT20-P Murrelektronik 


Jak je to obvyklé u Murrelktronik je na samotném modulu schéma popisu zapojení, takže není ani moc potřeba manuál.

Je vidět že každý výstup je dimenzován na 2A s omezením 8A na jedno napájení. Modul jede na 18 … 30.2 VDC, všechny vstupy a napájení mají ochranu proti přepólování. Zpoždění signálu na vstupu je menší než 1,5ms, modul podporuje Sync-Mode a Freeze-Mode, automatická detekce rychlosti Profibus v celém rozsahu.

IMPACT20-P Murrelektronik 


Pokud při připojení například ventilů nebo napájených snímačů nestačí napájecí svorky na modulu, dodávají se různé varianty rozšíření, které jsou koncipovány jako maximálně úsporné co do plochy. Připojení na hlavní modul přes rybinovité drážky.

IMPACT20-P Murrelektronik 


Nebo umístění na DIN lištu vedle modulu. I takto těch 40 připojovacích svorek navíc zabírá minimum místa. 

Rozměrově zabere I/O modul 56x117mm při hloubce 47mm bez konektoru. S připojeným BUS konektorem pak požadavek na hloubku vzroste zhruba na 65mm. Do té výšky stejně zasáhnou připojovací vodiče. 

IMPACT20-P Murrelektronik 


Každý výstup je osazen ochranou i pro připojení indukčních ventilů.

IMPACT20-P Murrelektronik 


Než si ale modul připojíme k PLC Simatic S7 a vyzkoušíme, bude nutné instalovat do HW katalogu GSD soubor. Je to jednoduchá věc, archív se soubory a bitmapu si stáhneme z webu Murrelektronik. 

IMPACT20-P Murrelektronik 


Aby to nikoho nezmýlilo, soubor GSD je identický s ostatními, liší se pouze jazykovou verzí popisu. To u těchto jednoduchých periferií není podstatné, ale u některých složitějších účastníků je pak v záložce nastavení všechno v patřičné jazykové verzi. Default je vždy angličtina, tedy měla by být.

IMPACT20-P Murrelektronik 


Periferie IMPACT20 se instalovala v HW katalogu do patřičné složky. Někdy bývá komplikovanější instalovanou periferii najít, zvlášť když výrobce nastaví cestu někde atypicky. Zde je ale vše tam, kde to očekáváme. 

IMPACT20-P Murrelektronik 


V HW konfiguraci je vše OK, stačí jen nahrát do PLC a napsat kousek PLC programu pro obsloužení modulu.

Součástí balíku s GSD soubory je i bitmapový obrázek periferie, který se zobrazuje v konfiguraci.

IMPACT20-P Murrelektronik


Připojení napájení je signalizováno zelenými LED diodami. Svit přes svorkovnice je dostatečný. Signalizace Bus aktivity bude funkční až po připojení sběrnice z PLC.

IMPACT20-P Murrelektronik 


Oranžové LED pak signalizují stav vstupů a výstupů.

 

IMPACT20-P Murrelektronik 


Prosvětlení přes svorkovnice je viditelné i z boční strany.

Zbývá doplnit, že verze modulu s 16DI má artiklové číslo 56900, varianta 16 DO/2A pak 56902.

IMPACT20-P Murrelektronik 


Video ukázka představení IMPACT20 v on-line režimu 

Klikněte si zde pro otevření videa v samostatném okně.


Závěr: 

Tyto moduly jsou přímo určeny do míst kde svým počtem vstupů a výstupů umožní připojení všech signálů. Například hydraulické agregáty, dále místa na stroji se snímači, kde potřebujete číst větší množství signálů nebo vzduchových ventilů a podobně. Primárně asi nejsou určeny k sestavě třeba 4 kusů vedle sebe, tam bych viděl možnost klasického interface s rozšířením na větší počet I/O. Vzhledem k výstupům 2A je i cena velmi rozumná. Omezení 8A existuje kvůli přívodní svorce napětí pro výstupy, pro plné zatížení všech výstupů by připojení vypadalo úplně jinak. To je ale obvyklé i u ostatních periferií jiných výrobců. Záleží i na zátěži, která bude připojena, dost často různé hydrauliky spínají jen občas a s tím, že nikdy nejsou sepnuté všechny výstupy najednou.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku: 

Technická podpora a dotazy Murrelektronik: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Katalogy IMPACT20 v češtině: http://www.murrelektronik.com/en/service/informational-material/czech-downloads.html

Další produkty Murrelektronik: http://www.murrelektronik.cz/cz/products/

GSD soubory pro IMPACT20:

http://www.murrelektronik.com/fileadmin/USERDATA/Downloads/German/Konfigurationsdateien/Profibus/MURR0CA4.zip

Blaja automation portal

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209