MICO BASIC inteligentní rozvody 24VDC

 • úterý, 01 listopad 2011 03:00

Logo pohon MICO BASIC inteligentní rozvody 24VDC.

Modul s procesorovým jištěním každé výstupní větve společnosti Murrelektronik, zajistí rozvod 24VDC po stroji s oddělenými částmi napájení, přičemž zkrat nebo přetížení v jedné větvi, nijak neovlivní ostatní.

Jištění jednotlivých 24VDC napájecích větví jističi je vždy tak trochu problematické, neboť případné přetížení v obvodu ještě neznamená výpadek jističe. Jeho vypínací charakteristika je totiž trochu jiná, než charakteristika našeho MICO BASIC modulu, jak uvidíme v článku. Ten totiž zajistí přesné vypnutí, jaké potřebujeme pro provoz. Na video ukázce uvidíme, jak se modul chová při tvrdém zkratu a samozřejmě při přetížení.  


MICO BASIC 4.2 znamená čtyři výstupní větve 24VDC každá s nastaveným omezením proudu na 2A. Modul je překvapivě malý, takže jej můžete umístit nejenom v rozvaděči, ale i kdekoliv po stroji v menších skřínkách. Výrobce Murrelektronik jej dodává ve více variantách, podle počtu výstupních kanálů 4 nebo 8 a proudovém omezení od 2A do 6A. Čtvercové LED ovladače zobrazují provozní stav jednotlivých kanálů a upozorňují na přetížení nebo zkrat každé větve.

Pro velikostní srovnání posloužila běžná paměťová karta, rozměry této varianty jsou 90x36mm při hloubce 80mm. Verze pro 8 kanálů je pak dvojnásobně široká.

MICO BASIC Murrelektronik 


 

Z horní strany MICO slouží pro připojení 24VDC pořádná svorka, abychom bez potíží připojili i vodič odpovídajícího průřezu. Vedle jsou ještě umístěny svorky pro restart modulu a výstupní logický signál, že MICO je v provozu bez chyby.

Neuškodí připomenout si několik technických parametrů MICO:

 • vstupní napětí 24VDC v rozsahu 18-30V, SELV/PELV
 • úbytek na každém kanálu cca 0,2V, rozpínání pomocí elektronického prvku
 • pevně nastavené proudové hodnoty
 • každý kanál má vestavěnou zpožděnou pojistku 4A/6,3A pro 6A modul
 • tranzistorový výstup stavu pro PLC
 • vypínací charakteristika řízená mikroprocesorem
 • kaskádový náběh jednotlivých kanálů
 •  

  MICO BASIC Murrelektronik 


  Montáž na DIN lištu je již standardem. Uvnitř modulu toho v podstatě kromě elektroniky moc nenajdete.

   

  MICO BASIC Murrelektronik 

   

  Jedna z důležitých věcí a sice vypínací charakteristika MICO. Je vidět, že i menší přetížení vypíná napětí velmi rychle. V praxi se stává, že například při zkratu cívky ventilu, který je trochu dále od zdroje a připojen tenkým kabelem, může být vzhledem k úbytku napětí protékající proud v řádu ampér a větší jistič tak rychle nevypne. MICO BASIC právě v těchto případech zajistí spolehlivé odpojení napájecí větve od zdroje.

  Charakteristika pro varianty 4 a 6 A je přiměřeně posunuta.

  MICO BASIC Murrelektronik 

   

  Sluší se připomenout, že MICO BASIC je novinka letošního podzimu, zatímco jeho starší bratr MICO CLASSIC je již nějakou dobu na trhu a liší se hlavně možností skokového nastavení proudového omezení pro jednotlivé větve v rozsahu 1-2-4-6A viz obrázek. Pokud ovšem máte v proudovém zatížení jasno, je tahle "pevná" varianta výhodnější.

  MICO BASIC Murrelektronik 


  Po připojení napětí nám prosvětlené tlačítka od ovládání jednotlivých napájecích větví signalizují, že je vše OK a napětí kanálů v pořádku.

   MICO BASIC Murrelektronik


  Libovolný kanál můžeme ručně pouhým stiskem patřičného tlačítka vypnout, nebo zpětně zapnout.

  Celá funkce je velmi dobře viditelná na přiložené video ukázce. 

  MICO BASIC Murrelektronik 


  Zcela jistě zkusíme proudové omezení a zkrat na výstupu. Nejzajímavější bude, jestli při přetížení nebo zkratu na některé větvi nedojde k vypnutí dalších potenciálů, nebo dokonce celého napájecího zdroje.

  MICO BASIC Murrelektronik 


  Stačí k tomu běžná zátěž a ověříme si, že opravdu při přetížení kanálu na 0,9 In se zelená LED rozbliká a při vypnutí vzhledem k přetížení kanálu změní LED blikání barvu a modul přeruší napájení patřičné větve. Červená blikající LED nás pak informuje o vypnutém napájení příslušné větve.

  MICO BASIC Murrelektronik 


  MICO BASIC 4.2 přetížení a zkrat v ukázce v HD

  Klikněte si na obraz pro zvětšení 


  Závěr: 

  Velmi užitečný modul pro ochranu připojených spotřebičů. Vypínací charakteristika bude určitě vyhovovat většině zařízení, signalizace pro řídící PLC je také, takže s chutí do toho.

  Jaroslav Blažek


   

  Doplňující odkazy k článku:

  Murrelektronik Česká republika: http://www.murrelektronik.cz/cz/

  Technická podpora Murrelektronik: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  Manuály MICO distribučních bloků: http://onlineshop.murrelektronik.com/mediandoweb/index.php?ID_O_TREE_GROUP=2039&xtree=1&BEGIN=1&sLanguage=English&pageturning=10

  Blaja automation portal
  Pro psaní komentářů se přihlašte

  Kontakt

  email : blaja @blaja.cz
  email reklama: info @blaja.cz
  email adresy bez mezery 
  před zavináčem

  Jaroslav Blažek
  Štěpánská 1888
  755 01 Vsetín
  +420 608 180 209