LOGO! - zapomněli jsme heslo

  • čtvrtek, 03 listopad 2011 03:00

Logo automaty LOGO! - zapomněli jsme heslo.

Stává se to, přijdete ke svému projektu a najednou zjistíte, že v LOGO! je heslo a už si nevzpomenete jaké. Co teď? Existuje jednoduché řešení nebo složité? Uvidíme. 

Samozřejmě nejjednodušší řešení je 3x zadat heslo chybně, LOGO! se vymaže a nahrajeme do něj data znova. Jenže co když chceme jen třeba porovnat program, nebo se podívat do LOGO! jestli se něco nezměnilo? Zkusil jsem najít jiné řešení jak si heslo "připomenout", stačí jen chvíli hledat inspiraci a tohle řešení se mě velmi líbilo.


Už i zastavení heslovaného modulu vyžaduje po nás heslo a je úplně jedno, zda jej zadáme přímo na obrazovce LOGO!, nebo na externím textovém displeji.

Nastavil jsem dopředu heslo v modulu na STXX, tak uvidíme jak na to.

LOGO 0BA6 heslo 


Samotné LOGO! se ptá a zde asi není nějaká jednoduchá možnost jak heslo zjistit. Porovnání zadaného a uloženého hesla se tady provádí přímo v modulu.

LOGO 0BA6 heslo 


Zkusíme to tedy zadem. Co takhle stáhnout program z LOGO! do PC, v něm poté přímo požadavek na heslo zrušit a nahrát zpět do modulu? Software se nás totiž bude při stažení programu po heslu ptát a musí heslo porovnat, takže LOGO! by se mohlo třeba nějak "prozradit".

LOGO 0BA6 heslo 


Protože komunikace LOGO!Soft Comfort a LOGO! probíhá po sériovém portu, zkusíme tuto komunikaci sledovat. K tomu existuje spousta softwarových pomůcek, neboť je to běžný postup třeba při ladění sériových komunikačních protokolů, například z komunikačního procesoru RS232 PLC Simatic, kde přesně vidíte znaky a pořadí které na portu objevují. Jistě to spousta programátorů již dělala.

Takže si nejprve spustíme jeden z těchto nástrojů, kde bychom v černém okně mohli vidět probíhající komunikaci. Pro virtuální COMporty a USB nebude ale tohle vždy fungovat. Také samozřejmě u LOGO! 0BA7, které sériový port již nemá.

LOGO 0BA6 heslo 


Zadáme si v LOGO!Soft Comfort možnost kopírovat program z modulu do PC (jiná možnost se ani nenabízí), po krátkém začátku stahování se software zastaví a ptá se nás na heslo.

A to je klíčový okamžik celého procesu.

LOGO 0BA6 heslo 


Komunikace, kterou neustále sledujeme v patřičném okně softwarového nástroje se nám zastaví a podíváme se, jestli naše heslo STXX někde neuvidíme. Jak jednoduché, že?

Heslo může být maximálně 10 znaků dlouhé a skládá se z velkých písmen.

LOGO 0BA6 heslo 


Pak už jen stačí heslo zadat do přerušeného stahování a na PC máme celý náš program z LOGO!. Sice v takovém rozpadlém formátu a bez komentářů, ale je.

LOGO 0BA6 heslo 


Pokud chceme, můžeme si ve staženém programu požadavek na heslo zrušit a nahrát program zpět do modulu.

Poznámka: Pro instalaci češtiny do LOGO!Soft Comfort stačí rozbalit stažený archív s češtinou, z něj kopírovat jen dva soubory do patřičných složek v instalaci LOGO!Soft Comfort a v nastavení přepnout jazyk na češtinu. Nic se neinstaluje! To jen pro doplnění méně zkušeným uživatelům.

LOGO 0BA6 heslo 


Nebo vložit heslo přímo přes obrazovku eventuálně displej LOGO!

LOGO 0BA6 heslo 


Závěr: 

Jedno důležité upozornění na konec. Tento a podobné postupy slouží pouze jako pomůcka autorům pro připojení k vlastním projektům v LOGO! V žádném případě ne pro cizí programy. Pak byste se totiž mohli dostat do rozporu se zákonem, neboť projekt v LOGO! může být chráněn autorskými právy, i když se jedná mnohokrát o drobnosti.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku: 

Mikrosystémy Siemens: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?ctxnh=e19daf5474&ctxp=home

Blaja automation portal

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209