• Blaja
  • Archiv
  • MIRO SAFE+ bezpečnostní relé pro každou aplikaci

MIRO SAFE+ bezpečnostní relé pro každou aplikaci

  • neděle, 02 červen 2013 04:00

Logo pohon MIRO SAFE+ bezpečnostní relé pro každou aplikaci.

Není to tak dlouho, co byla na trh uvedena nová řada bezpečnostních modulů, s označením MIRO SAFE+ od Murrelektronik a my se s ní seznámíme prakticky.

MIRO SAFE+ Murrelektronik

Tato nová řada relé obsahuje deset druhů bezpečnostních modulů, které pokryjí každou aplikaci. Takže si vyzkoušíme jeden pro jedno z nejběžnějších použití v kategorii zastavení 0 a 1.


Označení modulu MIRO SAFE+ T1 24 napovídá, že relé obsahuje časovací obvod pro STOP1 a k napájení vyžaduje 24VDC (–15%...+20%). Vedle hlavního modulu jsme ještě měli k dispozici modul rozšiřujících kontaktů E24 pro případ, že by nám hlavní kontakty relé nestačily.

Každý modul zabírá na šířku jen 22,5mm, výškově vyžaduje cca 100mm, připojení technologií plug-in cage clamps, přičemž svorkovnice jsou odnímatelné.

MIRO SAFE+ Murrelektronik 


Použití modulové řady je certifikováno pro všechny bezpečnostní kategorie, přehled klasifikace najdete v tabulce.

MIRO SAFE+ Murrelektronik 

 

Technologie připojení vodičů "plug-in cage clamps" umožní zapojení vodiče do svorky bez použití nástroje pouhým zatlačením, k vyjmutí už je ale nutné použití třeba šroubováku, pro stlačení uvolňovacího mechanizmu. Červené prvky na svorkovnici jsou kódové zámky, aby nedošlo k záměně svorkovnic třeba při výměně relé.

MIRO SAFE+ Murrelektronik 


Instalace na DIN lištu pouhým nacvaknutím, není nutné použití nástroje.

MIRO SAFE+ Murrelektronik 


Zajištění modulu na DIN je spirálovitým výběžkem, který je součástí skeletu a k uvolnění přístroje z lišty je třeba vyvinout trochu síly.

MIRO SAFE+ Murrelektronik 


Z boční strany je již obligátně schéma zapojení a hlavní technické údaje ohledně zatížitelnosti kontaktů a napájení, takže nemusíte nic nikde hledat.

Jistěže si teď říkáte, kde je nějaké nastavení ohledně doby pro STOP1 a dalšího?

MIRO SAFE+ Murrelektronik 


Všechno je ukryto pod předním krytem, tedy dvojice DIP přepínačů pro nastavení času a jeden přepínač pro volbu hlídání zkratu mezi kanály při dvoukanálovém zapojení vstupů. Nic víc není potřeba.

MIRO SAFE+ Murrelektronik 


Právě kombinací DIP přepínačů nastavíme dobu pro STOP1. Protože se jedná o dvoukanálovou variantu, nastavuje se čas pro každý kanál na DIP přepínači po skocích s tolerancí +/- 2% a samozřejmě že musí být toto nastavení stejné na obou přepínačích. Dvou polohový switch S1 pak zapíná nebo vypíná zmíněné hlídání zkratu mezi kanály.

Jasně že jsme zkusili nastavit na obou DIPech jiný čas, výsledek je jednoduše ten, že každý kanál pak časuje jinak. Vnitřní kontakty relé obou zpožděných kanálů jsou ale stejně zapojeny v sérii, takže...

MIRO SAFE+ Murrelektronik 


Pod krytem rozšiřovacího modulu E24 již najdeme jen pojistku pro napájení.
Když nevíte kde hledat, nebo nemrknete na zapojení, nenajdete.

MIRO SAFE+ Murrelektronik 


Nezbývá než vše nějak zapojit a vyzkoušet. Použili jsme verzi pro dvoukanálové STOP tlačítko s ručním resetem, tohle je stav po zapnutí napájení, nebo aktivaci nouzového zastavení, čeká se na ruční reset. Pro jednokanálové připojení a třeba automatický reset je připojení trochu odlišné, viz manuál, podobně jako u jiných modulů. Samozřejmě že vše bude ihned fungovat, ale přece jen není nad to si něco zkusit.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

MIRO SAFE+ Murrelektronik 


Po resetu při zapnutí napájení jsou všechny výstupy modulů aktivní včetně rozšiřujícího modulu, všechno je v pořádku.

MIRO SAFE+ Murrelektronik 


Tady je hezky vidět princip zastavení STOP 1, tedy po stisknutí ovladače jsou vnitřní relé K1+K2 ihned odpojeny a K3+K4 ještě časují.

MIRO SAFE+ Murrelektronik 


Jestliže zůstane svítit jen LED Ub znamená to, že došlo ke zkratu mezi kanály bezpečnostního obvodu a vnitřní zdroj je odpojen. Tady pomůže jen vypnutí a zapnutí relé, jedná se o závadu v bezpečnostním obvodu a tu samozřejmě není možné odstranit jen resetem.

MIRO SAFE+ Murrelektronik 


Tohle je zase stav, kdy dojde k přerušení jen jednoho kanálu v bezpečnostním obvodu. Reset není povolen, je nutné rozpojit i druhý kanál, respektive najít závadu v obvodu. Pak uvedeme modul do provozu standardně resetovacím tlačítkem.

MIRO SAFE+ Murrelektronik 


Praktická videoukázka funkcí MIRO SAFE+. 

Klikněte si zde pro otevření videa v samostatném okně v HD rozlišení.


Asi takhle si s tím můžete vyhrát, než moduly osadíte do skutečné aplikace. Signalizační výstup modulu Y1 připojený na žárovku je aktivní při vypnutém stavu.

Uvedené situace jsou vidět na videoukázce výše.

  

MIRO SAFE+ Murrelektronik 


Závěr: 

Úzký modul přístroje je výborný, nezabere moc místa, nastavení přes DIP přepínače pod krytem pak zajistí, aby nikdo nepovolaný zbytečně něčím nekroutil. LED z čelní strany informují o stavu obvodu, a jak bylo uvedeno v úvodu, Murrelektronik má tuto malou řadu modulů pro všechny možné aplikace, tedy nouzové zastavení, hlídače dveří, světelné zábrany, dvouruční ovládání, nášlapné rohože a magnetické spínače.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Murrelektronik Česká republika, informace, podpora: http://www.murrelektronik.cz/cz/contact/

Katalogy, manuály MIRO SAFE+ přímo v eshopu Murrelektronik: http://onlineshop.murrelektronik.com/mediandoweb/index.php?ID_O_TREE_GROUP=411&xtree=1&BEGIN=1&sLanguage=English&pageturning=10

Další bezpečnostní prvky Murrelektronik: http://www.murrelektronik.cz/cz/produkty/temata/bezpecnost.html

Blaja automation portal

 

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209