MMC karta Siemens do PLC Simatic S7-300

  • sobota, 05 květen 2007 04:00

Logo automaty MMC karta Siemens do PLC Simatic S7-300

Z jednoduché myšlenky vyrobit Siemens MMC kartu pro Simatic S7-300 z běžné MMC karty, vyvstal zajímavý problém, kde vzhledem k HW řešení Siemens karet něco podobného není možné. 6,9kBOvšem jiné možnosti jsou velmi zajímavé, takže dočtěte až do konce. Pokud máte etický problém, nečtěte vůbec.
Poměrně dost se tomuto tématu věnoval i P.T.
na fóru tady. Doporučuji přečíst.

Pro všechny pokusy byla použitá starší čtečka "Card Reader/Writer takeMS", někde z iternetového shopu za několik stovek, která ležela doma v šuplíku a několik originálních MMC karet pro Simatic S7-300, za jejichž zapůjčení děkuji zde nejmenovaným lidem. Dále PLC Simatic řady S7-300, konkrétně CPU v ET200S, kde se pak výsledky pokusů prakticky vyzkoušeli.


Po vložení Siemens MMC karty do čtečky se setkáte jen s hlášením, že tam vlastně žádná karta není, Je to logické, formát je totiž jiný než u běžných MMC karet např. z mobilů. Pro načtení image karty musíte mít správný nástroj, který je na downloadu, včetně popisu karty a nějakých image, nebo webu autora zde. 5kB

Jedná se o dva prográmky, jeden pro čtení image a druhý pro zápis na kartu. Oba jsou spustitelné, nic se neinstaluje.

První "S7ImgRD.exe" načte image karty. Před startem zkuste "Geometry", pak vám prográmek ukáže některé parametry karty, viz. níže.
Jinak po stisknutí "Start" dojde k vytvoření image a jeho uložení na disk.

4,5kB

Tlačítko "Geometry" dodá info z různých velikostí karet téměř stejné, image pak bude stejně veliký. Má to logiku, neboť Siemens samozřejmě nevyrábí 128KB karty, ale z velkých se dělají uměle různé malé.
To by mohl být první krok k tomu, jak z malé MMC karty Siemens, udělat velkou!

2,5kB

Siemens MMC 64KB

2,5kB

Siemens MMC 128KB
6ES7953-8LG11-0AA0

2,5kB

Siemens MMC 512KB


Pro zajímavost, takhle přečte geometrii z běžné MMC karty.
Tady konkrétně 32MB karta z mobilu Nokia. Rozdíl je viditelný.
2,5kB

Tady už jsou vytvořené image všech karet, které jsem měl k dispozici. Jednoznačně jsou všechny stejně velké. Ještě to tak dobře zapsat zpět na kartu a bylo by vystaráno.
Ovšem u Siemense nikdy není nic jednoduché.
3,6kB

Writer "S7ImgWR1.exe" funguje obdobně, zvolíte soubor s imagem karty, stisknete "start", a už to jede.

Tady se zapisuje 512KB image na 128KB kartu, ovšem jestli to půjde..??

6,9kB

Vše ohledně zápisu prošlo bez problémů, na závěr stačilo jen potvrdit úspěšné zapsání. 2,5kB

Nejzajímavější část začala potom v praktických pokusech s klonovanou kartou v CPU. Naklonovaná 128KB karta na 512KB jakmile se vloží do PLC, tak CPU žádnou nenajde! Proč tomu tak je?

Odpověď mě velmi ochotně objasnil Petr Tischer, který se tomu opravdu věnoval detailně :
"Image pro 128KB a 512KB je ten samý, akorát záznam v CID a CSD registru (část parametrů v CID a CSD jsou OTP) v MMC dělá rozlišení co je to za kartu. Nahraje se-li image z 128KB karty do 512KB karty, bude to stále plně funkční 512KB karta a naopak. Stejný image je pro karty 64KB - 4MB, jiný je pouze u 8MB karty. Tzn. Cena karet je jenom marketingový tah, jelikož všechny jedou na stejném HW".

4,5kB

Závěr : Jednoznačně je fajn naklonovat kartu stejné velikosti, vrazit ji do PLC a vše jede. Výborné pro drobné úpravy, které sa dají poslet e-mailem a šikovný zákazník si to zapíše na kartu bez jakéhokoliv SW Siemens, vloží do PLC a je upraveno.

Takže končíme zajímavým citátem : "I neúspěch je v podstatě úspěch, neboť že to nejde, vidí každý ..., ale proč to nejde, je ten úspěch".


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209