• Blaja
  • Archiv
  • Multifunkční programovatelný převodník OMX 333UNI

Multifunkční programovatelný převodník OMX 333UNI

  • pondělí, 06 srpen 2012 04:00

Logo pohon Multifunkční programovatelný převodník OMX 333UNI.

Představíme si zajímavou novinku, převodník s možností konfigurace pro 8 různých variant vstupů snadno nastavitelných v menu přístroje, nebo přes univerzální software OM-Link.

OMX 333UNI

Orbit Merret kromě konfigurace vstupů umožní u tohoto převodníku nastavovat proudový, napěťový eventuálně datový výstup, rozsahy, zesílení, linearizaci a spoustu jiných parametrů, takže s jedním přístrojem obsáhnete většinu aplikací. Že s pomocí univerzálního software OM-Link dokáže převodník nastavit téměř každý, si ukážeme i na závěrečné videoukázce našeho testu.


Začátkem prázdnin, v těch nejteplejších dnech, nám obchodní zástupce Orbit Merret pan Mikulenka předvedl zajímavé novinky společnosti. S některými se postupem času seznámíte v našich testech.

Protože byly prázdniny a navíc krásné počasí, celá akce se uskutečnila u nás na chalupě v příjemném venkovním prostředí.

OMX 333UNI 


Základem přístroje OMX 333UNI je jednočipový mikrokontrolér s 12bitovým A/D a D/A převodníkem, který přístroji zaručuje dobrou přesnost, stabilitu a snadné ovládání. V případě že nechcete nastavení provést přes OM-Link software, je možné použít dvě černé tlačítka a s pomocí různých variant blikání kontrolních LED nastavit co potřebujete. Zdá se to složitější, ale není to tak hrozné.

My jsme ovšem využili softwarový nástroj M-Link, který Orbit Merret nabízí uživatelům na svém webu zdarma. Spojovací kabel s PC se pak připojí do konektoru nad svorkovnicí.

OMX 333UNI 


Kromě použitého 12 bitového převodníku jsou další parametry vidět ze štítku. Přesnost přenosu se pohybuje od 0,05% do 0,3% z rozsahu podle různé konfigurace. Nastavovat se totiž dá u převodníku téměř všechno na co si vzpomenete, snad jen kromě barvy krabičky.

 

OMX 333UNI 


Protože vstup převodníku umožní spoustu různých připojení, je vše jasné ze samolepky na přístroji, manuál ani nepotřebujete.

Jedna z hlavních předností je malá hloubka přístroje, po instalaci na DIN lištu nezabere více než 100mm, což jej umožňuje vestavět i do skřínky hloubky 120mm. Klidně se dá použít třeba k periferii pro Simatic S7 ET200S, která se do stejné hloubky skříně také často instaluje. Na šířku pak přístroj zabere 25mm.

OMX 333UNI 


Spojení s PC obstará USB kabel, který je stejný pro všechny ostatní přístroje Orbit Merret, takže použijeme i v budoucnu. Cena kabelu je ovšem stejně téměř zanedbatelná.

OMX 333UNI 


Než začneme, tak zmíníme jednu netypickou věc. Ke každému kusu přikládá výrobce kompletní měřící protokol, kde na několika stranách máte tabulky s měřením každé veličiny. Po důkladném prozkoumání zjistíte, že přesnosti udávané výrobcem v parametrech, jsou ve skutečnosti ještě lepší.

Každý kus je tedy pečlivě změřen, a protokol máte k dispozici. Je to výborné pro speciálnější aplikace, kde potřebujete největší přesnost.

OMX 333UNI 


Z webu Orbit Merret jsme si software OM-Link v poslední verzi stáhli, takže jdeme na instalaci.

Celý nástroj je lokalizován do češtiny, takže nemusíte mít obavu z nepochopení některých nastavení. 

OMX 333UNI 


Kromě samotného software instalátor ještě přidá ovladač USB kabelu.

OMX 333UNI 


USB kabel simuluje sériový port, naštěstí si jej přidá někde daleko proti opravdovým fyzickým portům na PC.

OMX 333UNI 


OM-Link je univerzální softwarový nástroj pro všechny výrobky Orbit Merret a umožňuje i na zasíťovaných linkách vyčítat data z připojených přístrojů, nastavovat je a podobně. Proto je rozdělen na neregistrovanou verzi zdarma, která umožní připojit vždy jen jeden přístroj. Právě to ale naprosto stačí pro konfiguraci, nastavení, zálohování přístrojů.

OMX 333UNI 


Instalovaná zkušební verze software OM-Link. 

OMX 333UNI


Po spuštění software nabídne připojení k přístroji. Kromě offline, což znamená virtuální přístroj, nás zajímá hlavně online režim, neboť všechny nastavení se provádí přímo v připojeném přístroji.

OMX 333UNI


V konfiguraci stačilo vybrat správný port, jinak jsme žádné parametry neměnili. Software ten správný port automaticky nabídne, pokud jsme si jej nezkontrolovali ve správci zařízení Windows. 

OMX 333UNI 


Připojení není problém, než se ale vrhneme na nastavení převodníku - ikonka v rámečku, je možné zobrazovat veličiny online. 

OMX 333UNI 


Na výběr pro zobrazení máme několik kanálů, nastavení časové základny, kalibrace os a další nastavení jsou samozřejmostí.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

OMX 333UNI 


Nastavení parametrů převodníku se provádí hlavně přes zatržení variant z uvedeného. Je to intuitivní a hlavně česky.

Například máte možnost si pro zvolené nastavení vytvořit vlastní tabulku linearizace a tím eliminiovat třeba mechanické nerovnosti na připojeném snímači.

OMX 333UNI 


Něco málo číselných proměnných pro nastavení je navíc limitováno rozsahem, takže není možné to splést.

OMX 333UNI 


Pokud někomu nevyhovuje záložkové zobrazení, nástroj je možné přepnout do stromu, kde už jsou všechny parametry seřazeny jinak, ovšem výsledek je vždy stejný. Nemá smysl si jednotlivé hodnoty objasňovat, vše je zřejmé z programu nebo eventuální nápovědy.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

OMX 333UNI 


Převodník OMX 333UNI prakticky na video ukázce. 

Klikněte si zde pro otevření videa v samostatném okně.


Závěr: 

Jakákoli změna v online nastavení se okamžitě projeví ve funkci převodníku, není nutný žádný restart a podobně. Výrobce na něj poskytuje navíc prodlouženou záruku. Vzhledem k ceně zařízení, která je více než lidová, je použití přístroje vhodné například pro měření teploty a výstup pak připojit přímo do PLC, neboť například Simatic S7-300 pro připojení jednoho Pt100 obsadí dva vstupní kanály, tedy je efektivnější pro sběr dat právě použití nějakého převodníku.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Programovatelný převodník OMX 333UNI: http://www.merret.cz/produkty/pristroje-pro-mar/prevodniky-na-din-listu/digitalni-prevodniky/omx-333uni 

Software OM-Link: http://www.merret.cz/produkty/software/om-link  

Podpora, dotazy, další informace: http://www.merret.cz/kontakt

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209