Ochrana Know How Protect ve Step7 V5.5

  • pondělí, 26 červenec 2010 04:00

 Logo software Ochrana Know How Protect ve Step7 V5.5.

Vydání netrpělivě očekávané verze 5.5 pro Step7 má zpoždění a opravdové "zasvěcené" zprávy o konečném datu vydání se různí, takže z těch skoupých informací se jen velmi krátce podívejme na úplně novou funkci, a to privátní ochranu programových bloků v PLC programu Step7.

Jednoznačně užitečná bude nová soukromá ochrana Know How Protec pro programové bloky. Zatímco původní ochrana, která zůstane také v možnostech verze 5.5, byla navázána jen na klíčové slovo Know How Protect, a poslední dobou fungovala spíše jako ochrana proti nechtěnému přepsání programu, bude nová verze Step7 doplněna o opravdu účinnou vlastnickou ochranu programových bloků. Takže se už dovnitř dostane opravdu jen autor a otevřou se nové možnosti výměny a ochrany PLC programů. 


Klasické označení chráněných programových bloků ve Step7 je u symbolu bloku malým zámkem.

Nová verze Step7 nabídne další ochranu a to zašifrováním pomocí 24 bytes kódu pro každý programový blok. Bloky po zašifrování budou označeny červeně nebo modře, podle varianty šifrování, tedy zda půjdou zpětně přeložit nebo ne.

Step7 V5.5 Know How Protect

 


Funkce se jednoduše vybere myší u patřičného bloku, zašifrovat/odšifrovat. 

Step7 V5.5 Know How Protect

V nové nabídce se zadá šifrovací klíč. Samozřejmě bude velmi důležité klíč nezapomět. Můžeme zadat až 24 čísel, každé v rozmezí 0-255 (byte), a nebo kombinaci s alfanumerickými znaky v rozmezí 12 až 24 znaků.

Step7 V5.5 Know How Protect

Z dalších nových funkcí Step7 V5.5 bude jedna z dlouho očekávaných a to konečně podpora Windows 7 (32bit) všechny verze a zajímavý bude také web server u CPU 4xx a 31x.

Něco o dalších novinkách najdete v odkazu na konci článku. 

Step7 V5.5 Know How Protect

 


Uvidíme co se opravdu podaří v nové verzi Step7. Soukromá ochrana programových bloků byla už opravdu nutná, neboť neexistovala reálná možnost, jak si svůj kus programu autorsky ochránit.

Zajímavá bude spíše varianta, zda program s takovým chráněným blokem půjde otevřít i ve starší verzi Step7 a překopírovat jej do PLC s tím, že upravovat se budou jen volné bloky. Jakmile bude nová verze Step7 k dispozici, co nejdříve některé funkce vyzkoušíme "na živo".

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Info a diskuze o Step7 V5.5: http://www.automation.siemens.com/WW/forum/guests/PostShow.aspx?PageIndex=1&PostID=204325&Language=en

Informace o dalších novinkách prezentované v Hannoveru: http://www.siemens.de/industry/automation/rhein-main/downloads/Documents/H%20Messe%20I_2010_NEWS_RM.pdf

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209