• Blaja
  • Archiv
  • OPC server Kontron KOS EC1 s IBHNet převodníkem na Simatic S7

OPC server Kontron KOS EC1 s IBHNet převodníkem na Simatic S7

  • pondělí, 12 prosinec 2005 03:00

 Logo software OPC server Kontron KOS EC1 s IBHNet převodníkem na Simatic S7.

Protože připojení PLC Simatic S7 přes převodník IBHNet funguje perfektně, vyzkoušel jsem i OPC server Kontron KOS EC1 MPI na Simatic S7 a posléze i připojení na nějakého SCADA klienta. Jede to prima a instalace je jednoduše bezproblémová, na rozdíl od OPC Siemens. Úplně nejzajímavější je ale otevřenost a příklady napojení OPC serveru z různých programovacích nástrojů, včetně WinCC. O tom bude ale ukázka níže.
Instalace je jednoduchá a rychlá, můj použitý OS Windows XPprofessional + SP1, Step 7 ve verzi 5.3+SP3 a PLC Simatic S7 315-2DP. 1,6kB

Celý OPC server využívá na IBHNet driveru Hilsher, takže zatrhněte i poslední možnost, jinak to budete muset posléze přiinstalovat. Není to ale žádný problém, otázka několika desítek sekund. Já jsem si to nejprve neuvědomil (nečetl jsem návod), až posléze mi to došlo.
Opravdu celý OPC zabírá jen několik MBytes na disku.
25kB

Obojí menu je potřebné pro nastavení, driver Hilscher a konfigurace OPC serveru KOS EC1.

2,7kB

2,9kB

V nastavení Hilscher driveru stačí IP adresa IBHNet převodníku u PLC. Je možnost nastavit až 6 spojení na různá PLC. Funkce a detailní nastavení IBHNet je popsáno v samotném testu převodníku v této rubrice. 5,3kB

Poté již klidně spustíme konfiguraci OPC serveru. Celá se nastaví v jednom okně, viz obr. vpravo. Rozhraní HillP32 -NetLink a pak už intuitivně vkládáme jednotlivé komponenty. Stanici a jednotlivé tagy. Nelze načíst proměnné přímo z PLC, ale je možnost generovat najednou celý DB o definované délce. Přidat buffer znamená jednoduše "adresář", např. Data1, Bits, Merker, atp.
Root "Mpi" je jen název serveru a neznamená MPI spojení na PLC. To je nakonfigurované v IBHNet převodníku, já jsem vše zkoušel na Profibus DP 12Mbit!
10kB

V menu "Režim" je položka "Test OPC klient", kde do testovacího rozhraní mrskneme výše definovanou proměnou a ihned vidíme jestli číslo z PLC žije a je pravdivé. Tohle je bezva testovací nástroj, ještě před připojením klienta. 5,7kB

Protože jsem se v úvodu zmínil o otevřenosti k ostatním programovacím jazykům, nainstalují se Vám ve složce "Příklady" opravdu funkční napojení na OPC z různých nástrojů, stačí spustit exe soubor v patřičném adresáři. Vše včetně zdrojových kódů jednotlivých programů.

Nemusím snad dodávat více, každému to musí být z obrázku vpravo jasné jak facka.

3,6kB

Pokud si to neumíte představit, tak jsem spustil příklad z adresáře VB.Net, tedy VisualBasicNet.

Je vidět propojení do PLC, načtení info o PLC se statusem. V MB10 v PLC mě běhalo nějaké číslo, ale není problém si napsat do zadaného prostoru v PLC cokoliv jiného.

 

12kB

Všechny příklady vypadají podobně a opravdu fungují, což Vám usnadní první připojení na OPC.
Kolega co dělá VB.Net na to mrkl a řka "konečně něco nad čím nemusím moc bádat a můžu hned psát aplikaci" zakýval pochvalně hlavou.


Připojení nějakého SCADA klienta na OPC je otázkou dalšího článku.
Vyzkoušel jsem Relianci 3 od firmy Geovap Pardubice, a také ASPIC 3.30, od již zmíněné firmy Kontron Czech.
Oba produkty fungovaly téměř ihned bez větších potíží, přečíst si o tom můžete v této sekci.


Závěr : Celý OPC server dostanete za cca 8000,-Kč, což je cena velmi dobrá. Instalace raz, dva (OPC server Siemens je na tom neporovnatelně hůře), konfigurace celkem jednoduchá. Připojení na PLC Siemens Simatic S7 jede ihned, jen místo CP5512 nebo CP5613 musíte použít levnější a zdá se mi i elegantnější variantu s IBHNet převodníkem.
Ještě musím dodat poznámku, že jsem zkoušel jak se chová příklad aplikace VB.Net po odpojení a opětovném připojení konektoru od PLC. Je třeba znovu obnovit spojení tlačítky "Disconnect" a "Connect". Tohle se ale celkem pochopitelně v příkladu spojení neřeší.

Jedná se o český produkt firmy Kontron Czech, takže se na konečné ceně jistě můžete domluvit.
Za poskytnutí všech nástrojů a produktů děkuji panu Jaromíru Peterkovi z firmy Kontron Czech.


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209