• Blaja
  • Archiv
  • OPC server S7 OPC Server od Deltalogic pro PLC Simatic S7-200/300/400

OPC server S7 OPC Server od Deltalogic pro PLC Simatic S7-200/300/400

  • neděle, 12 listopad 2006 03:00

 Logo software S7 OPC Server od Deltalogic pro PLC Simatic S7-200/300/400.

OPC server už jsem vyzkoušel Siemens, Kontron a teď se naskytla možnost OPC serveru společnosti Deltalogic. Velmi mě překvapila jednoduchost a rychlost celé instalace a následné konfigurace. Už to snad ani jednodušší být nemůže. Pokud Vám Deltalogic něco připomíná, zkoušel jsem jejich ACCON AG na připojení PLC Simatic přes RS232 a software AutoSpy, pro záznam a uložení proměných z PLC do PC. Obojí fungovalo bezvadně, takže jsem žádné potíže ani nepředpokládal.
Celý OPC server si stáhnete z internetu http://www.foxon.cz/ (cca 8MB balík) kde jej poté můžete i zaregistrovat a koupit. Spustíte setup...exe soubor a už to jede. Verze B je určena pro připojení přes adaptér USB, takže A je správně. Instalace je během chvilky hotová a zabere několik MBytes. 9kB

Tohle vše se nainstaluje a objeví v menu Programy .....Doporučuji si přečíst soubor Readme u instalace, kde jsou popsány jednotlivé drivery, které OPC obsahuje. Přestože se jedná o server pro Simatic S7/S5, tak je jich tam požehnaně.

V první fázi je třeba OPC server nakonfigurovat. Spustí se proto "Configure S7-OPC-Server", tedy ikonu s klíčem 13-17.

5,1kB

V záložce Devices nastavíme typ spojení, pokud využijete Local connection (spojení přes Set PC/PG interface), tak je to tady vše. Fyzicky můžete připojit PLC přes jakýkoliv ACCON NET adaptér Siemens CP5512, IBHNet link a podobně. Vše funguje spolehlivě a rychle
Přesně stejné okno na nastavení spojení je v nástroji AutoSpy. Je vidět, že je vše od stejné firmy.

14kB


Přejdeme na záložku Connections a tady je jedna bezvadná věc. Kromě nastavení čísla PLC (Device 0) a jeho adresy (PLC 2), je níže v menu OPC items možnost načíst proměnné do OPC serveru přímo z projektu Stepu 7. Je to raz-dva a kompletně všechny proměnné v projektu, včetně datových bloků.

Bude o tom zmínka ještě níže, protože tohle je opravdu bezvadná funkce.

10kB

A je to! V seznamu spojení už je vidět naše cesta k Simatiku "na stole". Ještě stiskneme butonek Test, a za okamžik vyskočí okno s typem nalezené CPU. Fugovalo mě to ihned, není tam žádný zádrhel.
Tímto je celá konfigurace spojení OPC serveru na PLC hotova!

11kB


Postoupíme na menu "OPC tollbox demo client".

Lehká poznámka : pokud máme licenci, nebo HW klíč, tak přes "Licence manager" celý OPC nejdříve uvolníme, pokud ne, tak OPC jede jen asi 15minut, a poté se musí znovu spustit. Licencovaný OPC je samozřejmě "amerika", viz. obrázek dole.
Prodejce Vám velmi ochotně poskytne licenci třeba na 3 týdny, pokud si to chcete opravdu vážně otestovat v provozu. Tam by 15-ti minutová doba chodu vadila.

6,7kB

4kB

V pravé části okna najdeme Deltalogic S7/S5 OPC Server a kliknutím jej přeneseme vlevo, kde poté vybereme data (proměné), které budou přístupné. 9,9kB

A už to jede. Vlastnosti jednotlivých symbolů v ovládání OPS (Connect, Start, atp.) jsou jasné z ikon. Skupin proměných v OPC si samozřejmě můžete udělat kolik potřebujete, pro každou skupinu se dají nastavit zvlášť vlastnosti, jako např. update, tady na 500ms. Zkoušel jsem i více, ale 250ms už nebylo realistické. Vše sice jelo, ale skutečný refreš byl asi těch 500ms.
Taktéž každá proměnná má nastavitelné vlastnosti ve stejném stylu jako skupiny.

Celé nastavení se dá uložit hezky do jednoho souboru, takže další den stačí je otevřít patřičnou variantu.

15,1kB

Tak a teď ještě připojit nějakou vizualizaci, nebo chcete-li SCADA systém. Neváhal jsem a stáhl netu klasiku, vizualizaci Reliance od Geovapu Pardubice. Ta je ověřená, vyniká jednoduchou instalací a hlavně bezproblémovou odinstalací. Tedy na pokusy jako stvořená (samozřejmě i na vlastní aplikace).

Více detailů si můžete o nastavení Reliance přes OPC server Siemens a přes OPC server Kontron přešíst taky na tomto webu.


Nainstaloval jsem poslední uvolněnou verzi 3.7.0 na 25 tagů, a jen krátce se zmíním o nastavení v Relianci, aby byly nějaké proměnné viditelné na obrazovce PC.

Stejně ale vyskakovalo okno asi po hodině, že Reliance nanašla HW klíč (vše ale jelo dále). Když je verze lite zdarma, tak by to mohlo jít nějak vypnou?. Kdyby jste někdo věděl jak, napište.

5kB

Nejdříve ve Správci stanic vložíme OPC server, který pak najdeme vpravo pod tlačítkem "..." 12kB

Poté si naimportujeme proměné z OPC, které nás zajímají.

16,6kB


Nějakou obrazovku, nebo dvě s okénky pro číslo a bity není problém vytvořit. Ve vlastnostech "displeje" (to je to modré pole s třemi nulami) přiřadíme proměnou kterou chceme zobrazovat. 19,5kB

To je všechno, spustíme Runtime a vše ožije jak má. Je to opravdu jednoduché skoro jak facka.

Ještě musím připomenout, že celé nastavení spojení si pak nese projekt v Relianci, tedy stačí spustit aplikaci v runtime a vše už jede, o nějaké OPC se nemusíte starat.

7,5kB

Závěr : opravdu jednodušší už to snad asi být nemůže. Jednoduchá, nenáročná instalace celého OPC serveru. Ověřené drivery které jedou spolehlivě. Celkově musím říci, že OPC server Siemens jede taky bezva, ale při instalaci a zprovoznění si užijete svoje. Tady není žádný zádrhel a zvládne to opravdu každý, kdo aspoň trochu ví o co jde. Velmi mě to překvapilo, je vidět, že Deltalogic přesně ví co dělá. V každém případě si to bez jakéhokoliv rizika instalací vyzkoušejte, stojí to za to! Pokud máte zasíťované PLC, tak se lehce dostanete k datům na všechny stanice.


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209