• Blaja
  • Archiv
  • ET200 CFG Tool - konfigurace periferíí PLC Simatic

ET200 CFG Tool - konfigurace periferíí PLC Simatic

  • úterý, 12 prosinec 2006 03:00

 Logo software ET200 CFG Tool - konfigurace periferíí PLC Simatic.

Velmi pěkný nástroj pro konfiguraci veškerých periferií Simatic na lince Profibus a Profinet. V poslední verzi už umožňuje export konfigurace přímo do HW konfigu Stepu 7, což je velmi příjemná funkce. Nějaké vlastnosti tohoto nástroje jsou ale více než zajímavé, takže stojí za seznámení a vyzkoušení.

Celou instalaci, momentálně verze 6.2.4 (asi 10,5MB) si stáhněte ze stránek Siemens tady. Po rozbalení balíku se spustí standardní instalace. Jen ta cesta je upravena, nyní již všechen software míří do Program Files.

Taky si můžete stáhnot jednoduchý tutorial, který upozorní na důležité body při práci s tímto nástrojem.

6,5kB

Po bezproblémové instalaci se v Programech vytvoří samostatná složka se spuštěním a odinstalací. 2,1kB

Celý software má jen jedno pracovní okno se systémem záložek. Jednoduše se vloží z nabídky požadovaná periferie a k ní jednotlivé moduly. Vyzkoušel jsem jen ET200S se čtyřmi DI moduly a jedním čítačovým modulem.
Až sem se o nic mimořádného v podstatě nejedná.

25,6kB


 Tady už to je zajímavější. Můžete si nakonfigurovat i spodní terminal moduly. Pokud si kladete otázku proč, tak vězte, že to má velmi dobrý důvod.

7,6kB


A sice ten, že ET200 CFG Tool Vám nabídne možnost vidět a vytisknout propojení svorek jednotlivých terminal modulů včetně aux svorek s barevným rozlišením potenciálů. Tohle je výborná funkce, neboť nemusíte vše pracně hledat v katalogu.

Grafické zobrazení stanice je již jen něco navíc.

5,2kB

9,2kB

Pozn.: Tento nákres je zmenšený, z důvodu jeho velikosti.


Celý projekt se neukládá běžným způsobem, ale jen se exportuje do souboru, ze kterého je možno jej znovu načíst.

Ze stejného menu se spouští i export do HW konfigu Stepu 7.

4,9kB

Pro export to HW konfigu Stepu 7 se otevře samostatné okno, kde je nutno stanici, nebo stanice připojit na sběrnici k nadřazenému systému. Pokud na to zapomenete, nelze postoupit dále.

Nabídka stanic typu Master je široká a stejně si ji pak můžete libovolně ve Stepu 7 vyměnit.

11,2kB

Už se mě to podařilo a dále se přes menu export to HW konfigu, nebo ikonu "to S7" (vedle nápovědy) provede export do souboru *.cfg. Nejedná se tedy v žádném případě o přímý zápis do projektu Stepu 7, takže není třeba mít obavu o nějakém poškození vlastního projektu. 10,7kB

Ve Stepu 7 v HW konfiguraci už jen stačí přes menu "Stanice" a "Import" načíst patřičný soubor. 11,8kB

Vše je dílem okamžiku, jen se importem přepíše název CPU na jednotný "Central processor unit". 9kB

Ještě upravit patřičné adresy a hotovo. 5,4kB

Závěr : Jedná se o nástroj zdarma s několika zajímavými funkcemi. Přišel jsem na něj v podstatě náhodou. Jen by mě zajímalo, jak se provádí update databáze modulů, když Siemens vydá další typy. Nenašel jsem totiž možnost importu z internetu, takže pravděpodobně stažením nové verze ET200 CFG Tool. Výborné je grafické zobrazení propojení všech terminal modulů a samozřejmě export do HW konfigu Stepu 7. Další funkce tohoto software, o kterých jsem se ani nezmiňoval, už si vyzkoušejte sami.
Oficiální odpověď od Siemense to potvrdila s tím, že tento nástroj je taky součástí elektronického katalogu, kde je možnost update přímo z netu.


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209