• Blaja
  • Archiv
  • Opravdu naprosto jednoduchý OPC klient VISU

Opravdu naprosto jednoduchý OPC klient VISU

  • sobota, 03 listopad 2007 03:00

Logo Scada Opravdu naprosto jednoduchý OPC klient VISU.

Nemám rád výrazy "naprosto jednoduchý", "rychle a jednoduše" atp., neboť to většinou neplatí. V tomhle případě ovšem musím udělat vyjímku. 

Tento OPC klient přesně splňuje to, co je napsáno výše v uvozovkách. Je to tak jednoduché a přitom funkční, že se tomu nechce ani věřit .Pokud potřebujete jen zobrazit nějaké čísla z PLC na obrazovce PC je tohle určitě zajímavá volba. Navíc se jedná o český produkt. 


Celá instalace je na webu distributora, v tomto případě firmy Profess Plzeň. Je to ta co dodává výborné procesní regulátory a podobné věci. Má i vlastní doménu visu, takže vše si můžete přečíst a stáhnout tady. 7,8kB

Instalační soubor má jen 1,5MB včetně datového a webového serveru. Ani se tomu nechce věřit, kolik vše zabere po instalaci. Celé je to naistalováno za pár vteřin. 5kB

Datový a webový server jsem nezkoušel, jen vývojové prostředí (pokud se tomu tak dá říkat) Visu a runtime se spojením na OPC server s PLC Simatic S7. 3kB

Po spuštění je vidět, že menu nástroje je opravdu jednoduché. Nic zbytečného. Hlavní buton je ten vlevo, šipka "play", která spustí runtime. 4kB

Kromě spojení na OPC server, je možné uživatelské připojení přímo přes TCP/IP, sériovou linku, ba dokonce mezi sebou. Plus ještě pár dalších, viz. detailní informace na webu.

Hlavní zájem se ovšem soutředí na spojení s OPC serverem. Okamžitě jej najde, tady není co řešit. Bohužel zatím jen na místním PC, ale vše se časem změní, pracuje se na další verzi.

13kB

Všechny proměné nadefinované v OPC jsou okamžitě k dispozici pro tagy. 8kB

V obrazovce s proměnou se celá nakonfiguruje v jednom okně. Jednodušší už to být ani nemůže. Jediné co mě tady dost chybělo, byla možnost horizontálního a vertikálního centrování zobrazovaných dat. Pokud zvolíte žluté políčko větší, pak číslo je vždy vpravo nahoře a nejde s ním nic dělat. Je to škaredé a nelze s tím nic dělat. Jen přizpůsobit velikost čísel velikosti rámečku. U textu horizontální centrování ještě ošidíte mezerami za posledním znakem, ale u čísla ničím. Škoda, je to sice detail, ale je. Uvidíme jestli ve vyšší verzi bude nějaká změna.

 

13,5kB

Ostatní nastavení je intuitivní a okamžitě přijdete na to co a jak. Tag na proměnou se skrývá pod aktivním tlačítkem "Data Link". Jedna podstatná změna proti jiným produktům je ta, že i při práci ve vývojovém prostředí hodnoty okamžitě "žijí". Takže pokud si budete hrát třeba s nastavením barev pozadí a čísel, hodnota tagu se bude stále měnit. Zvyknete si nato ale za chvilku, ničemu to nevadí.


Dokunce je možný i přepočet tagu na zobrazení desetiných míst 16-ti bitové proměnné a nějaký ten "ofset", přesně podle vzorce na obrázku. To jsem vůbec u tak jednoduchého klienta nečekal. 6kB

Tlačítko je možné nakonfigurovat jen pro zastavení aplikace, přepnutí obrazovky a uzavření okna. Proč? Jednoduše proto, že tento klient umožňuje data z OPC serveru jen číst, a ne zapisovat. Tedy nastavovat butonem nějaký bitík, tak to ne, ne.

7kB

Jakmile máme nějou obrazovečku i s dalším oknem, můžeme směle přepnout do runtime. Kromě grafu (rozměrově se sem obrázek nevešel), který je překvapivě také možno vytvořit buď v čase, nebo ze dvou proměných, jsou tohle všechny možnosti zobrazení. Datum a paměť v PC jsou ze systémových funkcí Visu. Logo firmy je obrázek, který si můžete vložit jakýkoliv, třeba fotku stroje.

8kB

Už to jede, runtime funguje, tlačítka otvírají a zavírají okna, čísla žijí jak mají. 4,7kB

Obrovské překvapení zažijete po kliknutí na okno s nějakou proměnou. Otevře se trendový graf proměných. To jsem u něčeho tak jednoduchého opravdu nečekal. 14kB

Demoverze umožní jen 16 tagů a jedno spojení. To ale pro informační zobrazení bohatě stačí. Připíchnete klienta k nějakému OPC serveru a běží vám na obrazovce třeba jen teplota. Díky grafu, nebo trendu, lehce zjistíte kdy se mění a kdy drží, Není třeba stát s noťasem u stroje a nějak složitě zaznamenávat data. 5kB

Visu verze 1.0, nový produkt, takže uvidíme jak to poroste. Na vyšší verzi autor pracuje . 

2kB

Závěr : Něco tak jednoduchého a okamžitě funkčního jsem už dlouho neviděl. Upozorňuji jen, že Visu "zobá" data z OPC serveru, takže bez něj to nepůjde. Možná by šlo vytvořit vlastní uživatelské TCP/IP spojení přes komunikační ethernetový procesor v Simatiku, ale vzhledem k pracnosti je nejrychlejší a nejjednodušší opravdu jen OPC server.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. mě při pomoci řešení spojení mezi síťovými klienty (viz. níže) ujistil, že se chystá novější verze, kde bude zapracováno vyhledávání OPC serverů na síťových počítačích, centrování dat v textových polích a další věci. V každém případě si to vyzkoušejte, nic se tím vzhledem k tomu, že data jsou jen ke čtení, nedá zkazit.


 Síťové spojení Visu na Visu : Přestože zatím Visu neumí najít OPC server na síťových počítačích, existuje možnost jak to udělat. Na jednom hlavním PC jede Visu klient s OPC serverem, a na druhém se spojením na jinou Visu.


Tohle je PC jen s Visu klientem, je vidět typ spojení, místo OPC nastavíme Visu. Pak již jen síťovou adresu hlavního PC. Je to tak jednoduché, že mě to hned vůbec nefungovalo. Naštěstí podpora funguje a autor poslal několik obrázků, jak to udělat. Šel jsem na to zbytečně složitě. Na hlavním PC nenastavujeme vůbec nic.

Nejzajímavější jsou stavy, kdy se Visu na hlavním PC vypne, nebo zastaví. Na síťovém Visu se čísla samozřejmě taky stopnou, ale naprosto automaticky se znovu spojení obnoví, pokud se Visu znovu rozběhne na hlavním PC. To je výborně vyřešeno, není třeba se o nic starat.

15kB
 

Jen jeden zádrhel může nastat při síťovém spojení. Status "disconnected" bude při pokusu o spojení vždy, pokud na hlavním PC nebude Visu spuštěn v runtime. Takže nejdříve spustit hlavního klienta a pak už se to okamžitě z dalšího PC chytí.

6,5kB

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209