• Blaja
  • Archiv
  • PLC simulátor Simatic do Stepu7 ve verzi 5.4

PLC simulátor Simatic do Stepu7 ve verzi 5.4

  • čtvrtek, 08 listopad 2007 03:00

 Logo software PLC simulátor Simatic do Stepu7 konečně ve verzi 5.4.

Zatímco verze 5.4 u Stepu 7 už se dočkala třetího SP, simulátor se stále držel na verzi 5.3. Nedávno byla konečně uvolněna verze 5.4, která přináší opravdu krok vpřed. Detaily najdete na webu Siemens zde, a mé zkušenosti níže.

Instalace na CD obsahuje možnost automatického vygenerování 14-ti denní licence. Plná licence může být i "plovoucí" pro více kompů. Jedna z prvních výhod vyšší verze propagována Siemensem, je podpora Windows Vista 32 Ultimate. Zajímavé, zvláště když mě na Vistách nejelo téměř nic a po dvoudeních pokusech letěly do koše. Ještě že jsem je nekupoval, ono stojí za to, si napřed Visty vyzkoušet, zvláště když pod XP jede zatím vše.


V instalaci není žádný zádrhel, instalátor jede spolehlivě.

9kB

Jak je vidět, bezpečně najde předchozí verzi a doporučí upgrade na vyšší. 14kB

Je to tam, nezabere to moc času, takže s chutí do toho. 3kB

Po spuštění na rozdíl od předchozí verze máte na výběr typ přístupového bodu. To je ta nejpodstatnější změna. 5kB

Na výběr jsou všechny možnosti, které HW konfigurace stanice nabízí. Takže nejen MPI jako dříve, ale klidně vše ostatní. Předchozí verze umožňovaly pouze MPI a pokud jste měli CPU jen s Profibus portem, tak simulátor nejel. Řešilo se to před pár týdny i zde v diskuzi. Tady jede vše, kolegové dokonce zkoušeli i spojení z WinCC na simulátor přes Ethernet a nebyl problém.

7kB

Menu a prostředí je stejné, jen přibyla ikona se síťovými PLC, to je ta čtvrtá zleva. 6kB

Simulační soubory uložené z předchozích verzí, se simulátor pokusí překonvertovat do nové.

Vlastní soubory simulátoru a layerů se už konečně ukládají do adresáře projektu, takže je potom nemusíte pracně hledat ve složce simulátoru jako dříve, ale pěkně se kopírují s projektem.

7kB

No a pokud to nejde, tak to nejde, nahrajete prostě celý projekt do simulátoru znovu a uložíte. 6kB

Ještě připomínám, že vyšší verze potřebuje vyšší licenci, raděj si ji nainstalujte před prvním spuštěním ať Vám simulátor zbytečne negeneruje 14-ti denní licenci. 8kB

Závěr : Pokud simulátor používáte, rozhodně si vyšší verzi pořiďte. Rozdíl mezi 5.3 a 5.3+SP1 nebyl nijak zásadní, ovšem tady už to má smysl. Jen škoda že to u Siemense trvalo tak dlouho, přechod na tuhle variantu, ale hlavně že je.

 Logo software

01/2008 doplnění :

Po cca dvouměsíčním občasném používání simulátoru, jsem se bohužel vrátil k verzi 5.3+SP1. Neustále mě zatuhával v on-line editor bloků a jediné východisko byl totální reset kompu. Vše běží pod XP a Step7 5.4+SP2.


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209