• Blaja
  • Archiv
  • Vzdálená správa PLC Simatic S7300/400 přes I/O server eWON

Vzdálená správa PLC Simatic S7300/400 přes I/O server eWON

  • úterý, 08 leden 2008 03:00

Logo automaty Vzdálená správa PLC Simatic S7300/400 

Dálkové připojení na PLC Simatic z domu nebo jiného místa mimo provoz je určitě zajímavá věc. Než někde jezdit nebo lítat, tak proč to neudělat z domova nebo firmy.

 První určitě každého napadne firemní Siemens produkt Teleservis. Tím se ale v žádném případě zabývat nebudeme, neboť existují i jiné možnosti a podstatně elegantnější. A to I/O server eWON, který se využije jako MPI Gateway pro PLC Simatic řady S7300/400.
Nebudu se zabývat detainím nastavením, protože k produktu dostanete perfektní podrobné návody s obrázky co a jak udělat, takže jen krátké představení, aby jste věděli o co jde. Veškeré detailní info o eWONu najdete zde. Česky potom tady.


 Takhle to vypadá po vybalení z krabice. Zařízení není větší než dvě krabičky od cigaret. Potřebuje napájení 24VDC, jeden RJ45 konektor pro připojení do internetu a další pro spojení na MPI port PLC Simatic. 11kB

 Tady už je zařízení připojené k CPU u mě na stole. Je to ta modrá krabička vpravo. 15kB

 Vše se konfiguruje přes webové rozhraní, podobně jako běžné routery. Pouze je třeba nastavit IP adresu eWONu a na to slouží softwarový nástroj eBuddy. Ten dostanete s produktem na CD včetně pdf-ek s návody na nastavení.

6,5kB

 Utilita ještě umožní update firmware, zazálohování nastavení a ještě nějaké drobnosti. Hlavně záloha nastavení do souboru je nezbytná. Když už to konečně jede, kdo by chtěl o správné nastavení přijít.

Pokud je vše správně nastaveno, dá se taky celá správa eWONu provádět odkudkoliv, kde je připojení na net. Zkoušel jsem to z práce i z domu.

20kB

 Poté už po přihlášení přes webový prohlížeč nastavíte co potřebujete. I/O server S7300/400, typ a parametry připojení MPI portu CPU, a jeho adresu. Můžete totiž na jeden eWON připojit více PLC Simatic.

Při nastavování venkovní sítě je třeba dát pozor na správné nastavení veřejné IP adresy, masky podsítě a gateway jak ve firemní síti, tak v konfiguraci eWONu. Tady musím velmi poděkovat správci sítě Bobovi, který opravdu ochotně tohle zajistil a nastavil. Jinak byl celý eWON ponechán v defaultním nastavení od výrobce.

 

13kB

 Jediný zádrhel se skrýva v syntaxi při definování tagu do PLC. Zapomeňte na Simatic syntaxi jako např. DB1.DBW0 (slovo), nebo DB1DBW0.0 (bit). Pro slovo se musí použít DB1W0 a pro bit místo tečky křížek. Než jsem na to přišel stálo to půl hodiny metody "pokus-omyl". Dá se to ale vyčíst z jednoho pdf-ka. Nevadí, už to vím.

 

 6kB

 

 

 

 

 

 

 

 


Tagy si definujete např. pro vyzkoušení spojení mezi eWONem a PLC, takže stačí jen několik. Pokud využijete jen Gateway, není třeba tagy definovat.

 


 Tady už je vidět jak to žije. Udělal jsem jen několik tagů pro zjištění a vyzkoušení výše zmíněné syntaxe a hlavně kontrolu spojení eWON-PLC.

Jinak I/O server ještě umožní napsání vlasních skriptů a taky připojení na proměnou přímo z internetových stránek a webového prohlížeče. To jsem ovšem nezkoušel, je to trochu mimo mě.

16kB

A co dál : Další fáze připojení ze Stepu7 na eWONa je opravdu detailně popsána v přiložených souborech na CD a bude předmětem dalšího článku s praktickým pokusem. Jestli to budete chtít vyzkoušet, tak během pár dní tady bude projekt Stepu7 a návod jak to udělat, aby si to mohl každý zkusit. Kladete-li si otázku kam se připojíte, tak na ten můj Simatic u mě na stole, neboť díky pochopení a ochotě správce firemní síťe u nás, byla eWONu přidělena veřejná IP adresa, takže už teď je vše viditelné z venku a bude ještě nějakou chvíli. Zatím to je ve fázi testování od kolegů, neboť pro připojení jsou nutné nějaké podmínky, tak aby to všem fungovalo.

No a za přibližně 14000,- Kč to je zajímavé. Jen v případě použití, je třeba zajistit správné nastavení sítě, a pro eWONa veřejnou IP adresu.


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209