• Blaja
  • Archiv
  • Pokusné dálkové připojení Stepu7 na PLC Simatic S7

Pokusné dálkové připojení Stepu7 na PLC Simatic S7

  • úterý, 08 leden 2008 03:10

Logo automaty Praktický pokus dálkového připojení Stepu7 na PLC Simatic S7 

Vyzkoušejte si připojení ze Stepu7 Vašeho PC na můj Simatic S7300 u mě na stole. Nejedná se o Siemens Teleservis, ale I/O server eWON, viz článek "Vzdálená správa PLC Simatic S7300/400" na tomto webu. Nebude to možné zkoušet věčně, ale ještě chvíli snad ano.

Logo automaty 28.1.2007 : PLC Simatic S7-300 odpojen od sítě, pokus po cca 3 týdnech ukončen. Díky všem kdo se zúčastnili. 

Nedříve musím poděkovat Bobovi, správci firemní sítě, který ač zasekán prací, ochotně přidělil I/O serveru eWON veřejnou IP adresu a udělal veškerá nastavení ve firemní síti a pomohl se síťovou částí nastavením eWONu tak, aby zařízení bylo viditelné z venku i zevnitř a zároveň zajištěna bezpečnost sítě. Ne každý by se s tím zatěžoval. Dále patří dík kolegům z projekce, a několika dobrovolníkům, kteří se taky zkoušeli spojit z domova s PLC. Taky děkuji za půjčení I/O serveru eWON internetovému obchodu Foxon. Splníte-li níže uvedené podmínky a pochopíte aspoň trochu návod, který je podle nastavení mého notebooku z kterého to jede, budete určitě úspěšní. Hlavně prosím nemažte PLC a nepřepisujte HW konfiguraci.

Pro úspěšné spojení s PLC budete potřebovat kromě asi 20-ti minut času následující :

1. Notebook, nebo PC se síťovou kartou a Stepem7, stačí pravděpodobně verze 5.3 a vyšší.

2. Testovací projekt Stepu7 který si stáhnete z tohoto webu, v sekci Download-Utility automatizace. Jen proto, aby jste nemuseli nastavovat celou cestu na I/O server.

3. Připojení na internet, připomínám že nemusí být s veřejnou IP adresou, i když jsem si delší dobu myslel opak. 

4. Chuť to vyzkoušet a zažít ten pocit vítězství ducha nad hmotou.


 Tohle je PLC u mě na stole s připojeným I/O serverem eWON, nakonfigurovaným jako Gateway, které čeká na to, až se do něj podíváte. Ve dne v noci, stále zapnuto na síti. Jakmile se pokus bude chýlit ke konci, nebo se najdou nějací magoři, kteří budou PLC stále mazat, spojení se ukončí (nebudu stále jezdit do práce znovu nahrávat data do Simaticu). Takže pokud se Vám to podaří, nic v PLC nemažte a pamatujte na druhé, kteří to chtějí taky vyzkoušet. Ještě než začnete, pingněte si na něj, jestli náhodou někdo u nás omylem nevypnul napájení PLC, nebo I/O serveru.

IP adresa eWONU je: 84.244.73.165

16kB

 Nejdříve si překontrolujte svoji IP adresu PC, ze kterého se budete připojovat.

Někam si adresu a masku podsítě poznačte. Taky výchozí bránu, jak správně upozornil  Martin v diskuzi.

9kB

 Otevřete pokusný projekt stažený z downloadu. Stanice eWON vlevo si nemusíte všímat, slouží k nastavení spojení mezi eWONem a PLC z jedné strany a eWONem a Vaším PC z druhé.

21kB

 V Set PG/PC Interface nastavte spojení na TCP/IP (Auto) a Vaši síťovou kartu. Ve vlastnostech spojení není třeba nic měnit.

Ale opět je lepší přednastavit žádné připojení pak Assing PG/PC a rozhraní se nastaví podle projektu. Díky za upozornění Martinovi.

16kB

 Otevřete NetPro, kde se nastaví síťové propojení projektu. Simatic 300(1) je PLC u mě na stole, stanice eWON je I/O server eWON, který v podstatě využívá fiktivní PLC do PC S7-400. Veškeré nastavení si můžete prohlédnout, ale nic neměňte.

Teprve u PG/PC(1) je třeba něco nastavit. Klepněte na zelený čtvereček u PG/PC(1) a tam v záložce Parameters nastavte Vaši IP adresu, kterou jste si poznamenali po zadání příkazu ipconfig (viz. výše). Potvrďte O.K. 

19kB

 Pak klikněte na celé modré pole PG/PC(1) a v záložce Assignment musíte přiřadit interface, Vaši síťovou kartu, projektu. Přesně podle obrázku vpravo. Pokud máte jinou síťovou kartu tak místo mé "Generic Marvell Yukon..." budete mít tu svou. Tu samou jakou jste nastavili ze začátku v Set PG/PC Interface. Potvrdíme O.K.

Dávejte pozor, tady je to trochu nezvyklé.

 

18kB

 Tak a tady už je vidět nadefinované připojení. Když označíte myší zelenou ethernetovou linku, v dolní části je vidět nastavení spojení z Vašeho PC na eWON stanici včetně IP adres.

10kB


 Uložíme a zkompilujeme celý projekt (ikona diskety a čísel 0,1)!

 Nezapomenout! Zavřeme NetPro.

7kB 


 V Simatic Manageru si vybereme buď blok (např. FB1) nebo VAT tabulku, kde se už klasickým způsobem spojíme "on-line". Chcete-li si změnit něco v PLC, klidně ve VAT tabulce naforsujte číslo do DB1.DBW20 a stejné sa vrátí na DBW22. Taky si zkuste do PLC přenést nějaký blok a zase jej smazat, zkusit Diagnostiku - Module information atd.. Taky jsem zkoušel přes PLC-Diag.setting-Operation mode přepnout Simatic do Stop a pak zpět do Run, šlo to perfektně, jako kdyby byl u mě na stole.

V poslední části VAT tabulky je ve DB1.DBD26 (DINT) uvedeno číslo mého mobilu, na které mě pošlete prosím SMSku, že jste byli úspěšní!

Pokud spojení nepojede, překontrolujte znovu v Simatic Manageru Set PG/PC intreface a jeho "Properties", viz. obrázek výše. Někdy se tohle nastavení totiž přepíše z NetPro na definované IP adresy. Taky je možné, že zrovna je připojen někdo jiný, dvě připojení naráz se totiž "nesnáší" a odpojí jeden druhého. To jsme už zkoušeli, s telefony u ucha, a každý na druhém konci republiky u noťasu.

15kB

Závěrem : Zkoušejte a zkoušejte dokud to jde. Můžete se s ostatními o zkušenosti podělit i v diskuzi, určitě zveřejním počet pokusů. Taky budu rád za detailnější info o Vašem PC, verzi Stepu7, a jak pokus probíhal (bylo to raz dva, nebo Vám to trvalo). Doufám, že to bude na další článek. Nic takového zatím asi na internetu nikdo nezkoušel, takže všichni budeme první. Celé spojení je velmi rychlé, a to by šlo určitě ještě zrychlit nastavením v eWONu, ale to není teď to podstatné. S odstupem času, kdy přes vánoce to nechodilo a nechodilo (měl jsem špatně jedno síťové nastavení), musím říct, že je to opravdu jednoduché. Ale "po bitvě je každý generál", že. 


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209