• Blaja
  • Archiv
  • Přepěťová ochrana šířky 6 mm na DIN pro více signálů

Přepěťová ochrana šířky 6 mm na DIN pro více signálů

  • úterý, 15 květen 2012 04:00

Logo pohon Přepěťová ochrana šířky 6 mm na DIN pro více signálů.

Přepěťová ochrana LINETRAB je určena až pro čtyři signály na pouhých 6,2 mm šířky DIN lišty pro rozvody 24/12 VDC. Redukcí na nejnutnější vlastnosti nabízí produktová řada LINETRAB další výhody.

Přepěťová ochrana LINETRAB

Řada přepěťových ochran LINETRAB představuje výhody – ověřenou bezpečnostní úroveň SIL, možnost použití také pro SIL3 a navíc nasazení také v prostředí s nebezpečím výbuchu. Moduly na DIN lištu chrání až čtyři signální větve a tím představují nový standard ve třídě 6,2 mm, jako nejštíhlejší svodiče přepětí pro techniku MaR.


Přímo na DIN lištu například místo připojovacích svorek se může instalovat přepěťová ochrana Phoenix Contact. Tahle dokáže připojit dva signály, u jiných variant slouží nezapojené svorky pro verzi s možností připojení až čtyř signálů z externího prostředí pro ovládací napětí 24VDC. Počet chráněných vodičů není omezen na čtyři, neboť propojením v základně svodiče je možno sestavit kombinaci i pro více vodičů se společným ochranným potenciálem.

 

Přepěťová ochrana LINETRAB 


V případě že je nutné spojit více signálu na jednom místě, je pro kompaktní ochranu rozhraní více než čtyř vázaných signálových vodičů je připraven sběrnicový systém (T-Bus). Pak je možno takřka neomezeně propojit více ochranných modulů do jediného obvodu.

Zapojit moduly je ale možné klasicky běžnými vodiči, podobně jako signály od vstupních svorek, což je nejvyužívanější varianta.

Přepěťová ochrana LINETRAB 


Jedna z variant přepěťové ochrany pro čtyři vstupy, z nichž jeden je využit jako napájení společného potenciálu. Všechno je tím pádem ošetřeno, nemělo by smysl chránit vstupní signály, když napájení bude bez ochrany. 

Přepěťová ochrana LINETRAB 

 

Připojení analogových signálů je také doporučeno, nemělo by smysl chránit bitové vstupy a analogové signály nechat jen tak.

Přepěťová ochrana LINETRAB 


Vnitřní zapojení modulu vysvětluje vše podstatné. Výrobce dodává ochrany asi v osmi variantách s různým zapojením pro zajištění univerzálnosti použití.

Přepěťová ochrana LINETRAB


Část přepěťových modulů je možno použít v prostředí s nebezpečím výbuchu, neboť má certifikaci jiskrově bezpečného zařízeni.

Certifikované zóny a prostředí v manuálu.

Přepěťová ochrana LINETRAB


Rozměrově si přepěťová ochrana řekne o tyto údaje. Je to samozřejmě trochu více než běžná svorkovnice, ale v případě přepětí je nutné někde prostor vytvořit, přičemž výměna je řešena systémem „Plug & Play“ - od úrovně přepěťové ochrany až po řídicí systém.

Přepěťová ochrana LINETRAB


Pomocí systémové kabeláže MINI Analog je možné vedle klasického zapojení, propojit rychle, snadno a bezchybně až osm modulů LINETRAB „na pin přesně“ s oddělovacími zesilovači INTERFACE a se všemi běžnými řídicími jednotkami, přesně podle naprogramování.

Přepěťová ochrana LINETRAB


Závěr: 

Právě u velkého počtu signálů, které jsou zpracovávány při měření a regulaci, je bezpodmínečně nutná vhodná přepěťová ochrana. Ono se to jeví jako zbytečná věc, ale jakmile uvidíte co může velké přepětí způsobit, je dobré ochranu použít, zvlášť pokud jsou samotné zdroje signálu v nepříliš bezpečném prostoru. Jako příklad může posloužit varianta zapojení signálů z rozvaděče přímo do PLC, ovšem data přicházející ze stroje, již připojíme přes ochrany.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

LINETRAB ochrany Phoenix Contact: http://www.phoenixcontact.cz/news/240_47725.htm

Phoenix Contact Česká republika: www.phoenixcontact.cz

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209