• Blaja
  • Archiv
  • Napájecí zdroje FP-PS24 pro náročné aplikace

Napájecí zdroje FP-PS24 pro náročné aplikace

  • neděle, 20 květen 2012 04:00

Logo pohon Napájecí zdroje FP-PS24 pro náročné aplikace.

Díky svým parametrům jako je stabilita výkonu, účinnost, životnost a hlavně použití za vysokých a nízkých teplot, nastavují zdroje řady FP-PS24 nové standardy pro napájení dílů průmyslové automatizace.

Panasonic FP-PS24

Pro průmyslovou automatizaci, nebo také jinou techniku se otevírají možnosti umístit napájecí zdroj i v tak nevhodných a náročných podmínkách, které ještě nedávno nepřicházeli v úvahu. Zdroje Panasonic Electric Works FP-PS24 dosahují účinnosti okolo 90%, ale hlavně dovedou pracovat při okolní teplotě od -10°C do +70°C.


Tyto zdroje pro práci v běžných a také extrémních podmínkách, jsou vyráběny ve třech variantách výkonu při vstupním napětí 100-240 VAC. A sice 24W/1A, dále 60W/2,5A a 120W/5A. Všechny pro výstupní napětí 24VDC s účinností 88%, 91% a 90% pro napájení 230VAC s přesností 1%. 

 

Panasonic FP-PS24 


Pro náš text jsme měli k dispozici nejmenší kousek z řady, tedy 24W/1A. Každý ale disponuje přepěťovou ochranou výstupu nastavenou na 35V a proudovým omezením v hiccup módu. Detaily na videoukázce v závěru článku.

Rozměrově se zdroj nijak výrazně neliší od jiných. Výška 85mm a hloubka 105mm pro všechny varianty, šířka podle výkonu od 30mm přes 50mm až po 70mm pro nejsilnější verzi napáječe.

Panasonic FP-PS24 


Protože se jedná o zdroj pro použití také v extrémních okolních teplotních podmínkách, uvádíme, že vydrží pracovat v rozmezí okolní teploty -10°C až 70°C s pasivním chlazení bez ventilátoru.

Samozřejmě ve správné poloze, neboť 70°C je zcela jistě na hranici oteplení. Na přibližně 60°C se již nedá dlouhodobě udržet ruka.

 

Panasonic FP-PS24 

Skladování přitom výrobce garantuje bez omezení v teplotách -25°C ... 85°C, což je opravdu už asi maximum možného i když technologie jdou stále vpřed. Při větší teplotě by se běžné materiály už roztekly.


Podařilo se nám získat svolení společnosti Panasonic Electric Works k rozdělání zdroje, abychom se Vám pokusili ukázat použitou technologii.

Plasty na výrobu krabičky jsou na omak opravdu jiné než u běžných produktů, není divu, asi by se nikomu nelíbilo vytáhnout zdroj z krabičky tepelně deformovaný.

Panasonic FP-PS24 


Tištěný spoj je z netypického materiálu, použité prvky s teplotní charakteristikou 105°C. 

Panasonic FP-PS24 


Jak je vidět nejedná se na první pohled o nijak zvláštní díly, je to obdobné jako u ostatních částí, potřebujete li je mít teplotně odolné, použijte ty správné.

Panasonic FP-PS24 


Tady jsou také kondenzátory dimenzované až na 105°C a hotovo.

Panasonic FP-PS24 


Zkusíme si tedy zdroj zapojit a zatížit, abychom vyzkoušeli aspoň zkratovou ochranu a charakteristiku přetížení. 

Panasonic FP-PS24 


Přetížení 1,25A povoluje výrobce maximálně 7 sekund. Tolik parametry, ve skutečnosti jede mnohem déle, ani se to nezdá. Aspoň máte rezervu proti výpočtu.

Vlevo proud v mA.

Panasonic FP-PS24


Jeden a půl ampéru by měl zdroj vydržet také, a opravdu neměl s tím problém. Tam už je povolená doba přetížení necelé 3 vteřiny. Na video ukázce v závěru článku, jsou tyhle funkce vidět tzv. on-line.

Panasonic FP-PS24


Při své hloubce 105mm je tohle opravdu zdroj, který se vejde všude, dokonce i do venkovní skřínky, takže už nemusíte tahat silné 24VDC napájecí vodiče kvůli úbytkům napětí, stačí použít tento zdroj pro extrémní podmínky. Nic Vám samozřejmě nebrání jej využít i v běžných aplikacích pro jistotu, zvlášť když cena není markantně odlišná.

Podívejte se na video ukázku, jak si poradil se zahřátím a zmrazením.

Panasonic FP-PS24


Video ukázka funkce zdroje v extrémních podmínkách s hiccup ochranou. 

Klikněte si zde pro otevření videa v samostatném okně.


Závěr: 

Na závěr nelze než potvrdit, to co udává výrobce, společnost Panasonic Electric Works. Malé rozměry s optimálně řešeným chlazením, montáž na DIN lištu, to vše tyto zdroje ideálně předurčuje například pro napájení řídících jednotek programovatelných automatů a periferních jednotek pro sběr dat, které bývají často umístěny ve venkovních podmínkách. Nabízí se také spolupráce s HMI panelem GT23-E, který je také konstruován pro práci v širokém teplotním spektru.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Napájecí zdroje FP-PS24 Panasonic Electric Works: http://www.panasonic-electric-works.cz/pewcz/en/html/power_supplies.php

Podpora, dotazy, další informace: http://www.panasonic-electric-works.cz/pewcz/en/html/843.php

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209