• Blaja
  • Archiv
  • Připojení SCADA/HMI Reliance k Simatic S7-300 přes OPC server Siemens.

Připojení SCADA/HMI Reliance k Simatic S7-300 přes OPC server Siemens.

  • pátek, 11 únor 2005 20:51

Logo Scada Připojení SCADA/HMI Reliance k Simatic S7-300 přes OPC server Siemens.

Když už jsem rozchodil OPC server Siemens, viz rubrika software, chtělo to vyzkoušet nějakého klienta. Volba padla na vizualizaci Reliance 3 (od firmy Geovap Pardubice). Jedná se o český produkt (vše je česky včetně prima helpu) a byl jsem mile překvapen.
Nedalo mi to, abych si nezhotovil několik ukázek z konfigurace připojení na OPC a importu proměnných. Celý systém má obrovské možnosti, které jsou určitě předmětem nějakých školení na straně výrobce, neboť žádnou takovou věc se nejde naučit za několik večerů.
Pokud to budete chtít zkusit on-line, nainstalujte a rozchoďte si nejdříve OPC server, pak už to bude otázka chvilky. Já se tomu věnoval jen cca 4hodiny, ale díky intuitivnímu systému Reliance dokážete pár základních věcí zprovoznit takřka ihned.

Celý instalační balík jsem stáhl z netu Reliance a má cca 40MB. Rozbalíte, spustíte instalátor a za pár chvil je vše hotovo. Ani si to moc neuchroustne z HDD cca 70MB.
Software běží v demo módu, který je plně funkční, ale omezen na maximálně 25 proměných, nepočítají se vnitřní. Program Vás na to při spuštění slušně upozorní.

 

15kB

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Software běží v demo módu, který je plně funkční, ale omezen na maximálně 25 proměných, nepočítají se vnitřní. Program Vás na to při spuštění slušně upozorní.

 2kB

 

 


Založíme nějaký nový projekt a ve "Správci stanic" vložíme novou - OPCserver (tady s názvem OPC1). Jeho typ určíme po kliknutí pravou myší na OPC1 a z nabídky "Vybrat OPC server" vybereme ten který je dostupný a běží nám (OPC.SimaticNET).
Uložíme a jedeme dál.
10kB

Stále ve "Správci stanic" u OPC serveru pomocí tlačítka "Importovat proměnné z OPC serveru" se načtou aktuální proměné dostupné na běžícím OPC. Tady např DB1.DBW0 jako DB1,INT0 (typ proměné integer) 11kB

Když se vše správně načetlo, tak takhle nějak vypadají importované proměnné (nebo tagy). Moc jsem jich nedělal, na moje pokusy to stačilo, kdo by se s tím sr..
Vpravo je vidět vybraný OPC server a jeho GUID.
14kB

Bleskově vytvoříte několik oken (obrazovek), přepínání mezi nima, texty, obrázky a podobně. Vše je opravdu velmi intuitivní a hravé.
Přepnutím do runtime přímo z vývojového prostředí čísla na obrazovce ožijí. A tady se mi to zadrhlo a nic nežilo. Po cca dvaceti minutách marných pokusů, jsem zvedl telefon, zavolal Geovap Pardubice a problém byl vyřešen během několika okamžiků.
7,1kB

Nenastavil jsem totiž ve "Správci struktury projektu" ke stanici Počítač1 můj lokální OPC server. Ještě jsme si posléze přes několik telefonátů vyjasnili pár věcí a bylo to. Technická podpora je bezvadná, i na e-mail přišla odpověď během několika desítek minut a přes telefon Vás při nějakém zákysu perfektně navedou na odstranění problému. 7,0kB

Jako ne ve všech ostatních produktech přítomna, je výborná možnost zobrazit 16bit integer na desetiné místa s možností přepisu jak z PLC, tak i z Reliance. Vše se nastavilo jen ve vlastnostech proměné, viz. obr.vpravo.
Nemusí se to řešit samostatným skriptem.
11kB

Pokud aplikace jede více než hodinu, zobrazí se hlášení HW klíči. Ovšem vše jede dále, upozornění není ani veliké, takže to moc nevadí. 3,7kB

Závěrem : Dalo by se ještě hovořit o skriptování, podpoře exportu aplikace do html, vrstvách a všem dalším co je u takových produktů obvyklé, což by vydalo na samostatné několikadenní školení u výrobce. Mě stačila jen možnost nastavení komunikace.
Mimochodem, stačí-li Vám 25 proměných a možnost vyčíst data z OPC kdekoliv na ethetnetové síti, máte produkt zdarma, česky a s českou podporou.


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209