Propojení měniče přímo s HMI

  • středa, 18 leden 2012 02:00

Logo pohon Propojení měniče přímo s HMI.

Jestliže jste někdy potřebovali přidat na obrazovku HMI nějaký parametr z měniče, většinou je nutné dostat data nejprve do PLC programu a pak tagem z HMI zobrazit na obrazovce. Občas to jde ale i přímo, ukážeme si jak.

S měniči SIEMENS souvisí i monitorování jejich chodu, parametrů nebo dokonce i ovládání a to ne vždy přes PLC, ale přímo z HMI ovládácího panelu. To je možnost, která není úplně známá, i když častější účastníci různých školení SIEMENS ji již zcela jistě viděli a znají. V podstatě jde o to, využít u měničů SIEMENS to, že se vůči HMI panelu chovají a jeví jako PLC SIMATIC S7. Odtud je již jen krok spojit měnič a HMI panel přímo a zkusit zobrazit parametry z měniče jako tag na obrazovce panelu, nebo měnič ovládat, pokud víte na jaké parametry je nutno přistupovat.


V software pro HMI panely WinCC flexible si založíme nové spojení s PLC SIMATIC. Jen potřebujeme panel a měnič se stejným rozhraním, tedy buď Ethernet/Profinet nebo Profibus. Na ukázce máme HMI panel s rozhraním PROFIBUS, nastavíme ještě správně rychlost a adresu.

Komunikace měniče Sinamics a HMI 


Jak uvidíme dále, bude dobré si založit dvě spojení pro různé typy měničů, neboť tagy do nich se budou definovat různě.

Komunikace měniče Sinamics a HMI 


Vždy si chceme zobrazit parametr 63, tedy aktuální rychlost, který je stejný pro oba měniče. Klíč k napsání tagu je následující:

Číslo DB je číslo parametru v měniči a dále platí vztah číslo objektu x 1024 + index parametru = číslo byte. Viz obrázek.

Pro měniče G120 a MM4 je objekt vždy 0, pro sestavy S120 viz. dále. 

Komunikace měniče Sinamics a HMI 


Číslo objektu je v podstatě označení "kam sáhnout", protože u sestav SINAMICS S120 můžeme mít na jedné adrese řídící jednotku, pohony a ty všechny obsahují parametry. Proto musíme v tagu definovat do které jednotky-objektu má "šahat". Jak bylo uvedeno výše u G120 a MM4 je vždy jen jedna jednotka, proto je číslo objektu vždy 0. V S120 je číslo objektu viditelné v konfiguraci jednotky v označeném sloupci. 

Komunikace měniče Sinamics a HMI 


Nebo se číslo objektu dá vyčíst přímo z parametru měniče r975[7] (index 7), jenže jen v on-line režimu přímo v měniči.

Pokud se s číslem objektu nechcete piplat, stačí udělat několik tagů na stejný parametr a do každého dosadit výpočet s objektem 0, 1 a 2. Pak už jen zjistíme který "žije" a hotovo.

Jestliže se nasměrujeme do parametru i pro zápis, můžeme jej měnit přímo z panelu, tedy například je možné měnič zapnout a přepínat mezi pevnými frekvencemi. 

 

Komunikace měniče Sinamics a HMI 


Závěr:

Možná se to na první přečtení zdá složité, ale jakmile rozchodíte jeden tag, už bude vše jasné. Zkuste si to s různými měniči, experimentování se meze nekladou. Zcela jistě by to šlo využít i ze SCADA systému, jen použít tu správnou komunikační linku a definovat tag.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Siemens automatizace a pohony, hlavní web: https://www.cee.siemens.com/web/cz/cz/corporate/portal/home/industry/IADT/Pages/IADT.aspx

Střídavé měniče Sinamics: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?ctxnh=f6f52ef13b&ctxp=home

Program STARTER pro parametrizaci měničů SINAMICS: http://stest1.etnetera.cz/ad/current/index.php?ctxnh=6417b3eeeb&ctxp=home

blaja_logo.jpg
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209