• Blaja
  • Archiv
  • PSE200U distributor 24VDC s nastavitelným omezením

PSE200U distributor 24VDC s nastavitelným omezením

  • pondělí, 12 listopad 2012 02:00

Logo pohon PSE200U distributor 24VDC s nastavitelným omezením.

Jak rozdělit a hlavně odjistit DC napájení různých větví, abychom zajistili správnou ochranu proti přetížení a zkratu v obvodu? Zkusíme to 24VDC distributorem SITOP.

PSE200U selectivity modul

Jistit DC obvody jističem s jeho charakteristikou, nemusí být vždy to pravé, zvlášť pokud nevíme přesně, jaká spotřeba bude v různých větvích obvodů. K tomu účelu se přesně hodí takový distributor napájení, který disponuje nastavitelnou ochranou v každém kanálu. Navíc jako bonus máte k dispozici možnost nastavení čtyř různých provozních režimů modulu. Jak nadproudová ochrana funguje, můžete vidět i v závěrečném videu.


Tohle na Vás vypadne z balení. Na to že přes tuto "krabičku" dokáže téci 40A stejnosměrného proudu je celý modul sympaticky malý, stačí mu šířka 72mm, výška 80mm a hloubka také 72mm. 

PSE200U selectivity modul 


Montáž samozřejmě na DIN lištu, výrobce nabízí několik verzí přístroje, tento konkrétní s označením 6EP1 961-2BA21 disponuje, kromě čtyř výstupních kanálů ještě reléovým kontaktem který signalizuje přetížení a následné rozpojení patřičného kanálu. Dále jej přes resetovací vstup můžete po aktivaci opětovně uvést dálkově do provozu, pokud nechcete použít automatický restart po přetížení.

PSE200U selectivity modul 

 

Vnitřní zapojení je takové standardní, odpojování zátěže se děje samozřejmě elektronickou cestou, nic v přístroji neklape.

 

PSE200U selectivity modul 


Celý modul můžete připojit za 40A zdroj, proto je vybaven dvěma většími svorkami pro připojení přívodního napětí patřičným průřezem vodičů. Takový zdroj proudu už není žádná legrace, je to taková menší svářečka. Nulová svorka je menší, slouží pouze k napájení elektroniky modulu. Nastavení proudového omezení každého kanálu je možné pomocí ocejchovaného otočného "potenciometru".

PSE200U selectivity modul 


Pro takové měření jsou ještě bezvadné ručkové přístroje, univerzální AVOMET je již historie, ale funkční.

PSE200U selectivity modul 


Nejdůležitější je vypínací charakteristika modulu pro každý kanál, přičemž proud je nastavitelný v rozmezí 3 až10A na kanál. Pokud je to mnoho, Siemens dodává ještě variantu s nastavením 0,5 až 3A.

Zkusili jsme si to jen orientačně, nějaké přesné měření není účelem testu, zcela jistě jej mnohokrát dělal výrobce.

PSE200U selectivity modul 


Nechtěli jsme modul zatěžovat na plno, k dispozici jsme měli jen 10A zdroj, takže limitní nastavení bylo 4A.

PSE200U selectivity modul 


Malé přetížení kanálu do 130% je signalizováno blikáním zelené LED, pokud za cca 5 sekund nedojde k odlehčení, kanál se vypne. Stejně jako při vyšším přetížením kdy vypnutí nastane okamžitě, přesně podle charakteristiky. Po aktivaci  ochrany, dojde za cca 20 sekund k uvolnění kanálu a ten je možné ručně, automaticky, nebo dálkově znovu zapnout.

Dva DIL přepínače vpravo slouží k nastavení režimu modulu, podle tabulky níže.

PSE200U selectivity modul 


Tohle je funkce, která není zase až tak obvyklá u jiných obdobných zařízení. Můžete si nastavit zapojení jednotlivých kanálů po zapnutí napájení modulu. Je to jasné z tabulky, okamžitě se aktivují všechny kanály najednou, po časovém zpoždění 25 respektive 100ms, nebo dokonce až po zatížení předešlého kanálu. To vše vhodně zamezí proudovým rázům při zapnutí zařízení.

PSE200U selectivity modul 


Vše je OK, po instalaci modulu stačí změřit skutečný odběr a podle toho pak upravit proudové nastavení jednotlivých kanálů.

Nahoře vpravo je vidět ještě vyvedený signalizační kontakt a resetovací vstup modulu. 

PSE200U selectivity modul 


Takhle jsme vše zkusili za Vás. Je vidět, že zdaleka největší přístroj byl zatěžovací "šoupák", který unese 10A, odpor každé větve cca 7ohmů.

PSE200U selectivity modul 


Ukázka zatížení a funkce napěťového selektoru PSE200U. 

Klikněte si zde pro otevření videa v samostatném okně.


Závěr: 

Přesně pro případy, kdy potřebujete opravdu chránit proti přetížení různé napájecí větve na zařízení, například stroj, rozvaděč, ventily, osvětlení (pozor na žárovky s jejich proudovým rázem po zapnutí) a podobně, je určen tento modul. Pokud totiž použijete běžný jistič, tak ten při přetížení nemusí vypadnout ať už z důvodů charakteristiky, nebo jeho vyšší hodnoty, takže například při zkratu ventilové cívky na stroji, skutečný proud přes vedení je klidně mnoho ampér a kabely se hřejí a škvaří.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Manuál SITOP PSE200U modul 10A: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/40634882

Další distribuční SITOP moduly: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/10807226/133200  

Blaja automation portal

 

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209