• Blaja
  • Archiv
  • Beijer HMI iX panel T4A sestavení spojení s S7-300 a download

Beijer HMI iX panel T4A sestavení spojení s S7-300 a download

  • pátek, 23 listopad 2012 02:00

Logo HMI + Scada Beijer HMI iX panel T4A sestavení spojení s S7-300 a download.

Beijer electronics přichází se zcela novou modelovou řadou HMI dotykových panelů Tx s nejmodernější grafikou a hlavně nepřeberným množstvím driverů pro PLC včetně připojení k PLC Simatic S7 jak přes Ethernet, tak přímo přes MPI port CPU. 

Beijer HMI iX panel T4A

Vyzkoušíme si tyto displeje prakticky, ovšem v této první části našeho testu se zaměříme na dvě podstatné věci, které rozhodují při výběru HMI pro nasazení. Za první driver k PLC a jeho praktické vyzkoušení, neboť je nezbytné zjistit jak a čím HMI k našemu PLC připojíme, za druhé software a systém nahrávání aplikace do panelu. Bez těchto dvou funkčních a jasných věcí se nepohneme dále a není li to pravé, co potřebujeme, vyplatí se poohlédnout jinde. Nabídka různých HMI je nyní již velmi široká a každý si vybere, co potřebuje. 


Pro náš test si vezmeme nejmenšího zástupce ekonomické řady TxA a sice model T4A. Dotyková obrazovka je vybavena barevným displejem TFT úhlopříčky 4,3'' s rozlišením 480 x 272 bodů s 16,7 miliony barev, tedy true color, velikost HMI 145x103mm. Napájení 24VDC (16–36 V), maximální odběr 2A. Pro Vaši aplikaci má displej 80MB programové paměti.

Beijer HMI iX panel T4A  

Jestliže se Vám zdá panel malý, ve skutečnosti je tak akorát pro menší aplikace. Díky vysokému rozlišení se na něj vejde dostatečné množství objektů při zachování dobré čitelnosti. Zcela plochá čelní strana zajišťuje bezprašný povrch a nabízí krytí IP65. Ze zadní strany pak obligátních IP20. Pracovní teplota od -10°C do 60°C.


Vzhledem ke svému rozměru je panel vybaven velkým množstvím portů, takže na něm už moc volného místa nezbylo. Masivní kovové tělo přístroje je výborné, nemusíte se bát, že se bude kroutit nebo jinak pracovat.

Napájení přes zelenou svorkovnici, dále společný COM1 a 2, Ethernet a COM3 a 4. O tomto sloučení portů bude ještě zmínka dále.

Beijer HMI iX panel T4A  


Z boku panelu pod krytem najdete ještě plnohodnotný USB port a slot pro SD paměťovou kartu. USB neslouží primárně k nahrávání aplikace, ale k připojení klávesnice, tiskárny atp. Zatím ale jen PLC Mitsubishi umí spojení i přes tento USB. 

Více nějakých konektorů se už opravdu na tělo HMI nevejde.

Beijer HMI iX panel T4A  


Bez samotného vývojového prostředí pro vlastní aplikace je každý HMI systém bezcenný. Pro Beijer HMI slouží iX Developer, nyní s podporou nové řady panelů ve verzi 2.0.

Před samotnou instalací iX Developeru instalátor ještě přidá NET Framework a Visual C++ runtime knihovnu.

 

Beijer HMI iX panel T4A  


Následná instalace je pak již standardní, stačí vybrat jazyk a cestu kam se vše instaluje. Samotný iX zabere cca 250MB na disku. 

Beijer HMI iX panel T4A  


Za několik minut je vše hotovo, stačí pak restartovat PC a můžeme jít na to. 

Instalaci jsme provedli do virtuálního PC, což je ideální postup pro bezchybný návrat ke stavu před instalací.

Beijer HMI iX panel T4A  


iX Developer je spolu s panelem dodáván zdarma, což je jistě příjemné, jinak máte k dispozici měsíční verzi na vyzkoušení. Prodejce u nás společnost AutoCont Control Systems Vám ale bez problémů poskytne registrační číslo, abyste si mohli třeba připravit aplikaci dopředu.

Takže při prvním spuštění software si vyberete co a jak, registraci klidně vložíte později.

Beijer HMI iX panel T4A  


V samotném software si zatím nemusíme ničeho všímat, spustíme "Wizarda" pro vygenerování souborů našeho testovacího projektu. Samotný nástroj umožní vytvářet aplikace pro všechny HMI Beijer bez omezení, my ale vybíráme náš malý T4A.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

Beijer HMI iX panel T4A  


Ihned v dalším kroku musíme vybrat PLC. Stačí si prohlédnout nabízené možnosti a vidíme, že množství podporovaných automatů je opravdu veliké. Právě tady zjistíte, jestli panel vyhovuje pro Vaši zamýšlenou aplikaci, neboť i když je v seznamu PLC uveden požadovaný výrobce, je nezbytné ještě ověřit komunikační protokol a typ PLC. 

Vidíme, že pro Simatic se nabízí kromě Profibus všechny standardní možnosti, hlavně Ethernet a přímé spojení na MPI bez nutnosti nějakého převodníku, i když i tahle možnost je podporována. My vyzkoušíme přímé připojení na MPI port.

Beijer HMI iX panel T4A  


Na závěr Wizarda stačí jen zadat cestu a název kde se náš projekt uloží.

Beijer HMI iX panel T4A  


Samotné prostředí iX developeru je trochu jiné než ze známějších nástrojů, horní část obsahuje hlavní menu software, vlevo nabídka obrazovek a hlavních důležitých funkcí. Uprostřed editační okno vybrané funkce a vpravo detailní vlastnosti objektu. Na pravou myš pak získáte okamžitý přístup k důležitým funkcím objektu jako například výběr tagu. Velmi rychle si na to ale zvyknete, nejedná se o žádný problém. Nastavení vlastností a parametrů spojení je trochu ukryto v nabídce funkcí tagů, pro MPI je důležité vybrat COM2. 

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

Beijer HMI iX panel T4A  


To ale není vše, vzhledem k univerzálnosti konektorů a množství podporovaných protokolů není k dispozici kompletní přednastavení při volbě PLC protokolu, je nutné ještě upravit nastavení portů. Ty jsou právě univerzální, takže například na jeden fyzický COM je vyvedena RS232 a také 422/485, a volbou mezi 422/485 právě vybereme MPI protokol, který vyžaduje RS-485 nastavení. Pro test dále stačí oživit jeden, dva  tagy, syntaxe proměnné je shodná jako ve Step7. 

Bez tohoto správného nastavení spojení nebude funkční. 

Beijer HMI iX panel T4A  


Nyní zkusíme nahrát projekt do panelu. Software umožňuje použít jen Ethernet, takže zbývá nastavit nějakou IP adresu na HMI. Není nutné různé nastavování TCP/IP v PC abychom se trefili do stejné skupiny jako u některých jiných přístrojů, ale HMI nabídne vlastní servisní menu, kde IP adresu a vše potřebné nastavíme přímo na panelu podle skutečné potřeby.

To je bezvadná funkce a kromě IP nastavení máme k dispozici ještě další možnosti.

Beijer HMI iX panel T4A  


Nastavení konkrétní IP adresy 192.168.1.150, která by měla být okamžitě funkční v naší dílenské síti. 

Beijer HMI iX panel T4A  


Než se pokusíme nahrát něco do připojeného panelu, zkusíme jej v síti najít. Klidně stačí použít nějaký ping příkaz, ale i speciálnější utilita na prohledání a zobrazení účastníků na síti je vhodná. Náš "Colasoft Scanner" spolehlivě panel našel včetně jeho MAC adresy, která kupodivu není nikde na přístroji uvedena.

Beijer HMI iX panel T4A  


Zde nastal lehký zádrhel, iX Developer při pokusu o download aplikace do panelu žádný panel na síti nenašel. Nejednalo se ale o žádnou chybu jen o neinformovanost, pokud takový případ z nějakého důvodu nastane a HMI je opravdu na síti připojen, stačí zadat jeho adresu do řádku "Target" ručně.

Beijer HMI iX panel T4A  


Asi takhle a po potvrzení download vše jede jak má. Software si posledně zadanou IP pamatuje, takže při dalším nahrávání stačí jen použít tlačítko "Download".

Celý download trvá jen chvíli, je to vidět na videoukázce níže.

Beijer HMI iX panel T4A  


Podobně jako na horním obrázku, kde vidíme přesně, co se do panelu nahrává, je podobná informace přímo v T4A panelu, který se automaticky při požadavku na transfer nastaví do patřičného módu, aktualizuje projekt a znovu spustí aplikaci.

Beijer HMI iX panel T4A  


Takhle už vypadá nějaká zkušební obrazovka, tato je již trochu dále než jen jeden pokusný tag. Jakmile totiž máme nastavení takzvaně "v rukou", můžeme si již dělat, co potřebujeme a využívat třeba i funkce, které nejsou u podobných menších panelů obvyklé.

My si některé z nich ukážeme v dalším článku. Jinak rozlišení displeje a zobrazení obrázků je opravdu výborné a vypadá ve skutečnosti ještě lépe než na obrázku. 

Beijer HMI iX panel T4A


Na závěr je nezbytné připomenout důležitou věc. Protože Beijer HMI používají univerzální konfigurovatelné porty, nenajdeme signál pro připojení MPI dat do panelu na standardních pinech 3 a 8 COM portu, ale na pinech 1 a 6, což neumožní použít klasický MPI/Profibus konektor. Proto je výhodné na propojení využít originál kabel, který Beijer nabízí pod označením CAB102. Zapojení tohoto kabelu je vidět z obrázku, a je výhodné připojit HMI až na konec MPI linky. 

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

Beijer HMI iX panel T4A  


Beijer iX panel T4A sestavení spojení s S7-300 a download.

Klikněte si zde pro otevření videa samostatném okně 


Závěr:

Všechny drivery jsou součástí software a panelu, není nutné nic dokupovat navíc. Software iX Developer slouží k nastavení všech HMI a nedělá velký rozdíl mezi jednotlivými typy, takže většinou všechny funkce máte k dispozici jak u velkého panelu tak u tohoto nejmenšího.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Dotykové panely Beijer: http://www.beijerelectronics.cz/cz/produkty/dotykove-displeje.html

Seznam driverů k PLC pro Tx displeje: http://www.beijerelectronics.cz/cz/podpora.html 

Technická podpora, detailní informace: http://www.beijerelectronics.cz/cz/kontakty.html  

Blaja automation portal

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209