• Blaja
  • Archiv
  • Řídicí jednotka HC-250 domovní automatizace

Řídicí jednotka HC-250 domovní automatizace

  • úterý, 12 červen 2012 04:00

domauto.png Řídicí jednotka HC-250 domovní automatizace.

V systému domovní automatizace Control4 je k dispozici řada řídicích jednotek domu, ze které si představíme jednu z menších, a sice typ HC-250. 

Řídící jednotka HC-250

Řídící jednotky jsou mozkem každého systému Control4. Umožňují ovládat a zautomatizovat v podstatě libovolnou část vašeho domu, ať již jde o osvětlení, topení, zabezpečení, spotřebiče, třeba i domácí kino, hudbu a další. Každý model jednotky vám nabízí efektivní ovládání celého domu a umožňuje postupně vybudovat váš vysněný inteligentní dům.


To co můžete vidět na obrázku, není řídící jednotka, i když to tak ze spousty různých letáků někdy může vypadat, ale jen její vizualizace, respektive monitor, nebo televizní přijímač. Samotná jednotka může být umístěna například v poličce pod televizí, ve skryté instalaci za televizí, nebo kdekoliv Vám bude vyhovovat.

Řídící jednotka HC-250 

HC-250 je univerzální a rychlá, snadno se do ní přidá ovládání místnosti, domácího kina či menšího systému centralizované správy hudby a filmu. Silný 1GHz procesor zaručuje rychlou odezvu a přehledné interaktivní ovládání s okamžitou odezvou z dotykového panelu, dálkového ovladače a menu na TV.


Protože ovládat vše v domě jen z jednoho místa není moc elegantní, k řídící jednotce je možné bezdrátově připojit menší dotykové panely a samozřejmě i chytré mobily.

Řídící jednotka HC-250 


A tady už je zmíněná řídící jednotka. Pro nezasvěcené může připomínat třeba multimediální přehrávač, nebo cokoliv jiného ze spotřební elektroniky. Tato krabička má ale v sobě vlastní operační systém, který je srdcem celého ovládání a umožňuje se spojit s většinou řídících systémů ovládání domu od různých výrobců.

Zcela jistě bude zajímavé si uvést několik základních technických parametrů:

Napájení jednotky 100-240V str. 50-60Hz 
Ethernetový port  s PoE 1 × 10/100/1000 (802.3u) 
Wifi Wireless-N, (2.4GHz, 802.11n/g) 
Rozhraní ZigBee Pro 802.15.4 
USB 2.0 port 
Připojení ext. SATA úložiště 
HDMI výstup, digitální audio + On screen menu 
Komponentní video výstup 
Audio výstupy analogový/digital 
Vstup pro připojení kontaktu 
Výstup relé přepínací kontakt 
IR port 4x
RS-232 sériový port 2x 
Rozměry 31.5 x 218.5 × 125 mm 

 

Řídící jednotka HC-250 


Všechny porty a připojení jsou ze zadní stran přístroje.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

Řídící jednotka HC-250 


Jako u každého přístroje, který funguje přes televizi, je pro ovládání vhodný dálkový ovladač. Ty existují v jednodušší verzi SR-150 bez displeje pro ovládání systému přes menu na TV obrazovce, nebo komfortnější SR-250 s přehledným OLED displejem. Ten kromě běžného ovládání domu pomocí menu na TV, nabízí na displeji textové menu umožňující ovládání i bez TV. 

Řídící jednotka HC-250 


Bez spojení s nějakým řídicím systémem domu nebo ovládání osvětlení, by byla řídící jednotka prakticky bezcenná. HC-250 stejně jako ostatní Control4 jednotky se dokáže s pomocí vlastních driverů připojit k různým domovním řídicím systémům, načíst je a přiřadit k nim své předdefinované ovládání. Například připojení komunikačního a vizualizačního interface CKOZ-00/03 pro rádiový systém Xcomfort, umožní přímo ovládat všechna zařízení připojené k interface, tedy aktory, vypínače, vstupy/výstupy, panely atd.

Jednotka HC-250 je plně otevřená těmto systémům: KNX/EIB , LEGRAND Bticino MyHome, FOXTROT, INELS2, EATON XComfort RF, Nikobus, ABB Ego-n, Gild. Pracuje se na ovladačích pro Loxone a dalších.

Řídící jednotka HC-250


Jeden z dalších způsobů propojení přístrojů k HC-250 je přes integrované "ZigBee Pro" rozhraní. To na rozdíl od staršího "ZigBee" již nepoužívá topologii strom, ale místo toho využívá náhodné přidělování adres s mechanismem detekce kolizí adresování. Použití ZigBee Pro proto umožňuje, mimo jiné, rychle založení potřeby komunikace mnoha jednotek (například senzorů) k jedné "centrální" jednotce a tím připojení aktorů, ovladačů, stmívačů a podobně. Jen je potřeba dát pozor, aby tyto prvky byly určeny pro ZigBee komunikaci, bezdrátových řešení je totiž více typů.

V praxi je ovšem v domě pro ovládání a zapínání světel nejvíce prvků a nemusí být vždy ideální směrovat je všechny do řídící jednotky, proto se třeba logika a různé podmínky ovládání osvětlení řeší samostatným systémem (třeba PLC Foxtrot) a HC-250 pak jen načte konfiguraci PLC a definuje ovladače.   

Řídící jednotka HC-250


Pokud se nespokojíte s vygenerovaným ovládáním HC-250, je možnost upravit si dále ovládání pomocí software Composer Home Edition.

Řídící jednotka HC-250 


Poslední HE aktuální verze tohoto nástroje je 2.1.1 a instalace není nikterak problematická, stačí několik minut trpělivosti.

Ovšem správná instalace staženého nástroje ještě neznamená, že vše půjde jako po másle. Právě stažená HE verze vyžaduje registraci a on-line návaznost na konkrétní řídicí jednotku, takže nástroj bez toho ani nespustíte. Je to pochopitelné, tato verze je určena jen pro práci s jednotkou.

Řídící jednotka HC-250


Jak ale software funguje a jak se s ním aspoň v krátkých ukázkách pracuje, si ukážeme v dalším článku, neboť díky velké vstřícnosti zástupců společnosti Control4, máme k dispozici verzi která je funkční i tzv. off-line, takže si předvedeme, jak  vůbec nástroj vypadá, jak se dům programuje a také ukázku ze skutečné funkční aplikace. Je to rozhodně zajímavé a budete překvapeni, jak je spousta věcí podobná s tím co znáte.

Řídící jednotka HC-250


V záplavě různých více čí méně povedených videí ohledně řídicích jednotek Control4 jsme vybrali ukázku, jak to vypadá při prvním spuštění a nastavení HC-300, což je obdobné jako pro HC-250 a dále praktickou ukázku ovládání některých částí domu přes dotykovou obrazovky systému Control4:

První oživení řídící jednotky HC-300 systému Control4. 

Klikněte si zde pro otevření videa samastatném okně 


Skutečné ovládání přes dotykový displej systému Control4 

Klikněte si zde pro otevření videa v samostatném okně.


Závěr:

Všechno se vyvíjí stejně jako tyto řídící jednotky, pro které výrobce nabízí vždy novou verzi operačního systému (pokud se tomu dá tak říkat). Nyní v aktuální verzi 2.1 nabízí například uživatelská tlačítka "one-touch" pro rychlý přístup, rozšířenou podporu 20 jazyků včetně češtiny, spořič obrazovky z oblíbených fotografií, novou utilitu pro ovládání bazénu, nový vylepšený termostat, ovládání hudby atd. Aktualizace OS se pak provádí přímo z menu přístroje. 

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Řídící jednotky systému Control4: http://www.control4.cz/produkty/ridici-jednotky/

Technická podpora, projekty systému Control4: https://www.yatun.cz/podpora/technicka-podpora/ 

Software pro jednotky Control4: http://c4central.com/2010/04/14/composerhe-revisions

Rádiový RF systém Xcomfort: http://www.xcomfort.cz/techinfo/cs-sortiment-4

ZigBee® popis komunikace: http://automatizace.hw.cz/zigbee-pro-nova-vylepsena-verze-bezdratove-komunikace-zigbee  

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209