• Blaja
  • Archiv
  • Software pro řídicí jednotky Control4 domovní automatizace

Software pro řídicí jednotky Control4 domovní automatizace

  • neděle, 24 červen 2012 04:00

domauto.png Software pro řídicí jednotky Control4 domovní automatizace.

Pokud potřebujeme upravit ovládání domu v řídicích jednotkách HCxxx systému Control4, je nezbytné použití patřičného softwarového nástroje. Pro tyto účely je k dispozici Composer software, kterým se upraví ovládání, definují nové prvky, instalují drivery pro další zařízení a podobně. 

Composer software pro Control4

Poslední HE verze software neumožňuje off-line režim pro práci s parametry domu. Ale ve starší verzi, kterou nám ochotně poskytla technická podpora systému Control4, společnost Yatun vše funguje, takže se podívejte, jak si můžete se svým domem pohrát. Je to ale více na ukázku, většina uživatelů nechává tohle na dodavateli automatizace, i když nic nebrání tomu si to vyzkoušet. Rozhodně je zajímavé vidět, jak to vypadá a můžeme si udělat představu o možnostech systému Control4. V našem závěrečném videu je to asi nejpřehlednější. Ne všichni výrobci těchto systémů Vám umožní takhle se seznámit s nástrojem pro parametrizaci řídících jednotek, preferují kompletní dodávku zařízení.


Pro správnou instalaci software stačí trochu trpělivosti a několik desítek MB místa na disku.

Composer software pro Control4 


Instalace dodržuje rozdělení verzí, takže nemusíte mít strach, že si další instalací něco přepíšete, nebo nebude pak fungovat.

Composer software pro Control4 


Jedině Windows si trochu z hlediska kompatibility "zadržkují", ale samozřejmě jsme zvolili pokračovat v instalaci. Jestliže nástroj chcete, jiná varianta ani nepřichází v úvahu.

Composer software pro Control4 


Několik minut a je vše hotovo.

Composer software pro Control4 


Jak jsem uvedl výše, není problém s instalací různých verzí software. Právě vedle volně stažené home (HE) varianty funguje i starší 1.8.2. 

Composer software pro Control4 


Vždy po spuštění nástroje musíme nejprve vybrat, jak chceme s jednotkou pracovat. Je to jasně srozumitelné z obrázku, protože nemáme zatím řídící jednotku k dispozici, využijeme virtuální možnosti.

Composer software pro Control4 


V software Composer se téměř vše odehrává v jednom okně, rozděleném na třetiny. Vlevo konfigurace, uprostřed patřičný skript  a vpravo akce.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

Composer software pro Control4


Zkusili jsme si vytvořit jen takový jednoduchý pokus, nějaké tlačítka a světla, což je asi první co každého napadne. A protože software umožňuje importovat další nové a nové prvky, a systémy přes soubor ovladače, přidali jsme k tomu import řídícího PLC Foxtrot, systému Moeller a multimediálního přehrávače XBMC. Ovládání hudby a vůbec multimédií je silná stránka systému. Obsahuje například i ovladač na velmi známý multimediální přehrávač Popcorn Hour a spoustu dalších.

Composer software pro Control4


Výběr všeho co lze z řídící jednotky HC250 ovládat. V patřičných složkách najdete desítky a desítky přístrojů od světel, přes senzory, akční pohony až po IP kamery. Velmi široké jsou i možnosti v oblasti ochrany domu a majetku v použití kamer, pohybových čidel a dalších prvků.

Composer software pro Control4


Ukázka nastavení akce jedné z možností dvoutlačítkového ovladače.

Composer software pro Control4


Protože systém Control4 je velmi otevřený importu dalších prvků, nebo řídicích systémů domu, zkusili jsme si přidat driver a vložit další systém.

Composer software pro Control4


Driver tvoří soubor s příponou *.c4i a import probíhá podobně jako třeba u průmyslových systémů. Stačí soubor nahrát do patřičného adresáře a přidat do systému.

Composer software pro Control4


A je to. Přidali jsme si do systému domu řídící PLC Foxtrot a dále jednotku Moeller. V praxi by to ale chtělo ještě upřesnit proměnné při skutečně připojeném PLC.

Composer software pro Control4


Všechno co jsme si zkusili jen tak ale zastínila možnost se podívat, jak je to u projektu skutečné aplikace. Z pochopitelných důvodů jsme vymazali identifikaci projektu, ale jinak je vše ze skutečnosti jednoho domu.

Composer software pro Control4


Tohle visí na síti řídící jednotky.

Composer software pro Control4


Další ukázka z praxe u jednoho domu. Takhle to může v budoucnosti vypadat třeba u vás doma.

Composer software pro Control4


Zde už je na síti trochu více prvků, je vidět že bezdrátové ZigBee rozhraní je hojně využívané. Vymyslíte li si po nějaké době přidání ovládání někam jinam, nebude to zas tak veliký problém, bezdrátových ZigBee prvků existuje celá řada.

Composer software pro Control4


Prostředí software Composer pro řídící jednotky systému Control4. 

Klikněte si zde pro otevření videa samostatném okně 


Závěr:

Pochopitelně otevřenost systému musí být maximální, neumím si představit, pokud si za nějakou dobu majitel domu vymyslí něco dalšího a dodavatel nebude schopen požadavek jednoduše realizovat, neboť systém to neumožní. Pokud si vše necháte udělat dodavatelem, nemusíte nic řešit, je to jejich problém, ale jakmile by jste si chtěli systém realizovat částečně sami po etapách, pak potřebujete systém univerzální s bezvadnou technickou podporou.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Systém ovládání domu Control4: http://www.control4.cz/

Technická podpora, projekty systému Control4: https://www.yatun.cz/podpora/technicka-podpora/ 

Software pro jednotky Control4: http://c4central.com/2010/04/14/composerhe-revisions

Media player XBMC: http://xbmc.org/  

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209