• Blaja
  • Archiv
  • Siemens na Amper 2014 - rozhýbeme umění i vaše stroje

Siemens na Amper 2014 - rozhýbeme umění i vaše stroje

  • středa, 26 únor 2014 03:00

blaja.gif Siemens na Amper 2014 - rozhýbeme umění i vaše stroje.

Mezinárodní veletrh elektrotechniky a elektroniky Amper se letos koná 18. až 21. 3. na brněnském výstavišti. V hale P, na stánku č. 3.01, se na ploše 260 m2 představí společnost Siemens. Nabízíme malou ochutnávku z toho, co můžete vidět.

Amper 2014 preview

Siemens bude prezentovat novinky z portfolia produktů, systémů i komplexních řešení pro automatizaci a techniku pohonů. Představí i nový průmyslový software, který integruje současné požadavky zákazníků na vyšší účinnost a nižší spotřebu energie. A nebudou chybět ani novinky z oblasti energetiky.


Hlavním návštěvnickým magnetem veletrhu bude model klikujícího autobusu – symbolu Českého domu na letních sportovních hrách v Londýně. Originál byl zhotoven podle návrhu výtvarníka Davida Černého. Dílo zrealizoval šestičlenný tým konstruktérů a montérů ze společnosti JHV Engineering s využitím řídicího systému Simatic společnosti Siemens. Konstrukce autobusu je poháněna hydraulickým agregátem o výkonu 44 kW, s tlakem v systému 270 Mpa a s celkovým výkonem 80 kW. Ten dokáže tohoto sedmitunového svalovce postavit „na zadní“ již za 3,5 sekundy. Na veletrhu bude z prostorových důvodů vystaven zmenšený funkční model.

Amper 2014 preview


Další ukázkou nasazení automatizační technologie značky Siemens v praxi bude dřevoobráběcí stroj CNC Scorpion Proform od společnosti Houfek s řídicím systémem Sinumerik 828D. Jedná se o tříosé dřevoobráběcí centrum s automatickou výměnou nástrojů určené především pro výrobu tvarově složitých nábytkářských dílů a dřevěných nebo polystyrénových modelů pro slévárny kovů do výšky obrobku 450 mm.

Amper 2014 previewStroj Scorpion Proform bude na veletrhu plně funkční a jeho obsluha na něm bude vyrábět dřevěné suvenýry pro návštěvníky.

Žádné lentilky a gumoví medvídci jako v loňském roce.

Amper 2014 preview


V expozici programovatelných automatů řady Simatic budou návštěvníkům k dispozici pracoviště S7-1500, kde si lze prakticky vyzkoušet sestavení tohoto nového řídicího systému. Demonstrační panely nabídnou různé konfigurace a uspořádání S7-1500 a představeny budou nové a ještě výkonnější procesorové jednotky CPU 1515/1518. Na modelu je nachystána i realizace dynamického polohování s S7-1500 řešeného dle standardů PLCopen s využitím profilu PROFIdrive a komunikací PROFINET IO IRT.

Amper 2014 preview


Oblast vizualizačních systémů bude na veletrhu zaměřena na probíhající migraci stávajících operátorských panelů značky Siemens na nové typové řady Basic a Comfort. Důvodem přechodu na nové typy ovládacích panelů je blížící se konec výroby i prodeje starších řad, do budoucna bude možný již jen jejich servis. Tato změna, která se odehraje v průběhu letošního roku, však uživatelům přinese mnoho pozitiv.

Amper 2014 preview

Nové panely řady Comfort se vyznačují vynikajícím TFT displejem s LED podsvícením a velikostí displeje od 4" do 22". Nabídka funkcí panelu je přitom stejná pro všechny velikosti displeje a v mnoha směrech převyšuje nabídku nejvýkonnějšího panelu z předchozí řady. 

Horkou novinkou bude představení Basic panelů 2. generace, které představují výrazný kvalitativní posun u ovládacích panelů ekonomické třídy.

Kromě migrace panelů bude představen také projekční systém TIA Portalu, jehož nedílnou součástí je Simatic WinCC, jenž umožňuje intuitivním a velmi efektivním způsobem projektovat operátorská rozhraní. Oblast SCADA systémů bude zastoupena systémem WinCC V7.2, který nabízí nejen klasické nástroje velkých vizualizačních systémů, ale i další nadstavby převážně sloužící pro sběr a vyhodnocení dat.


Na veletrhu bude předvedeno také portfolio řešení pro bezpečnostní systémy ve výrobní automatizaci – Safety Integrated. Nejvýznamnější novinkou bude představení nové řady bezpečnostních automatů S7-1500F, která přináší rozšíření bezpečnosti i do této generace řídicích systémů. Představeny budou také bezpečnostní automaty řady S7-300F, bezpečnostní softwarové PLC WinAC RTX F, decentrální periferie ET200S a ET200SP s bezpečnostními moduly.

Amper 2014 preview


V oblasti decentrálních periferií ET 200 budou prezentovány stanice ET 200S, ET  200M i nové řady ET 200SP a ET 200MP včetně ukázek možností jejich zapojení přes Profibus, Profinet i bezdrátové připojení přes Wifi. Návštěvníci uvidí rovněž periferie s moduly schopnými pracovat ve výbušném prostředí ET 200iSP stejně jako periferie s bezpečnostními komponenty určené pro instalaci mimo rozváděč.

Amper 2014 preview


Hlavními novinkami v oblasti malých řídicích systémů jsou nejnovější generace LOGO! 0BA7 a nové verze firmwaru pro Simatic S7-1200. Ethernetové rozhraní umožňuje jejich vzájemné propojení v počtu až osmi kusů pomocí standardního ethernetového switche, programování a on-line připojení na dálku. Zajišťuje také komunikaci s PLC řady Simatic S7 a vizualizačními panely řady Simatic.

Nová verze firmwaru V4.0 pro Simatic S7-1200 a Step 7 Basic V13 přináší řadu vylepšení, především rozšíření portfolia základních jednotek o novou centrálu s  označením CPU 1217C a podporu funkce Profinet iDevice. Novinkou je také navýšení rychlosti a paměti pro všechny základní jednotky řady S7-1200. Uživatele uvítají i novou verzi PID regulátoru a vylepšené vlastnosti pro on-line editaci projektu.Mezi hlavní novinky v oblasti napájecích zdrojů Siemens SITOP patří nová jednotka pro zálohování výpadku napájení v sítích 24V DC s označením SITOP UPS 1600. Nejdůležitější novinkou je ale integrované rozhraní Profinet a integrace do softwaru TIA Portal V13, ve kterém jsou již připraveny bloky pro jednoduché nastavení, ovládání a integraci do projektu programovatelných automatů řady Simatic S7. Připravena je rovněž grafika pro jednoduchou vizualizaci v softwaru WinCC. Integrované rozhraní Profinet umožňuje přenos informací o stavu UPS 1600, jako je například stav nabití akumulátorů, výpadek napájení a možnost řízeně vypínat připojená zařízení po síti Ethernet/Profinet.

Amper 2014 preview


Z oblasti vývoje vlastních komunikačních komponent společnosti Siemens pro sítě průmyslového Ethernetu/Profinetu budou na veletrhu Amper 2014 představeny novinky všech produktových řad Scalance – zejména pak Scalance XM-400. Jedná se o vysoce výkonný, plně modulární přepínač průmyslového Ethernetu s až 24 gigabitovými porty bez blokování, navíc s dodatečnou možností doplnění funkcí routingu pomocí modulu Key-Plug.

Amper 2014 preview

Inovovány jsou také bezpečnostní moduly Scalance S. Modulární varianta S627-2M nově podporuje redundantní propojení kruhových sítí a plně tak zapadá do koncepce Industrial Security.

Zejména díky své ceně nalezne široké uplatnění i nová produktová řada bezdrátových síťových komponent Scalance W774 pracující podle normy IEEE802.11n ve formátu Simatic S7-1500 a ET200MP. Ve stejném formátu je nově k dispozici také produktová řada Scalance M – významně rozšířená nabídka modemů a routerů pro veřejné i privátní sítě.

Produktová řada RuggedCom určená pro náročné provozní podmínky je zastoupena novinkou RSG2488, plně gigabitovým switchem s až 28 porty bez blokování a s podporou standardů IEC61850 a časové synchronizace podle IEEE1588. Svoje uplatnění nalezne zejména v oblastech distribuce elektrické energie, stejně tak jako PRP RedBox RuggedCom RS950 umožňující realizovat redundanci sítě podle nového standardu IEC 62439-3.


V oblasti RFID identifikace se představí nový systém pro identifikaci a správu nástrojů pro obráběcí stroje, jenž se skládá z velmi malých transpondérů, kompaktní stacionární čtečky Simatic RF250R a mobilní ruční čtečky Simatic RF310M.

Amper 2014 preview

Představen bude také nový komunikační modul Simatic RF120C, který umožňuje jednoduše připojit přímo k řídicí jednotce Simatic S7-1200 veškeré čtečky RFID značky Siemens, popřípadě čtečky čárových nebo datamatrixových kódů MV420/MV440. 

V oblasti systémů pro čtení kódů bude mimo jiné představena nová funkce čtečky řady Simatic MV400 , která může být využita ve velkosériových výrobách. Jmenuje se PAT-genius licence a dokáže jednoduchým způsobem porovnat snímaný tvar výrobku se správným tvarem uloženým v paměti čtečky Simatic MV400. Na základě tohoto porovnání určí, zda je výrobek dobrý či špatný.


Siemens rozšiřuje nabídku měničů řady Sinamics S120 o distribuovaný servopohon Sinamics S120M. Jedná se o decentralizovanou verzi modulárního měniče Sinamics S120 používaného pro náročné úlohy řízení polohy a pohybu (Motion Control) v mnoha různých oborech průmyslu. Přenesení výkonové části měniče z rozváděče do motoru na poháněné ose znamená úsporu místa v rozváděči a také méně ztrátového tepla odváděného z rozváděče. Nový pohon najde uplatnění jak na strojích stavebnicové konstrukce, na prostorově rozlehlých strojích a strojních celcích, tak i při nedostatku místa na instalaci skříňového rozváděče. 

Amper 2014 preview

V expozici pohonů bude dále k vidění model znázorňující rychlost sběrnice Profinet při práci v isochronním módu s dobou cyklu 125µs. Uvnitř modelu dochází k odpalu golfového míčku vysokou rychlostí, který je během letu zaregistrován snímacími senzory. Jakmile ho senzory zachytí, je tato informace poslána přes sběrnici Profinet do řídicího systému Simotion a ten opět po této sběrnici vydá příkaz lineárním pohonům pohánějícím čelisti, které letící míček zachytí v přesně stanovený okamžik.


Výkonové moduly Sinamics G120 PM240-2 v konstrukčních velikostech FSA, FSB a FSC pokrývajících výkon až do 15 kW jsou náhradou dosavadních výkonových modulů PM240 FS A-C. Nové výkonové moduly svými optimalizovanými rozměry pouzder a konstrukcí umožňují umístit moduly těsně vedle sebe, čímž šetří místo v řídicím rozváděči a přispívají tak ke snížení nákladů. Na rozdíl od předešlé generace existuje varianta s integrovaným odrušovacím EMC filtrem již od modulu nejnižšího výkonu 0,37 kW. Mimoto je u nového hardwaru jako doplněk použit inovační způsob chlazení s využitím techniky takzvaného PushThrough. Tato novinka zmenšuje množství tepla vznikajícího v rozváděči, což umožňuje konstruovat zařízení menších rozměrů. Výsuvné svorky na straně napájení i motoru usnadňují a zrychlují montáž, uvádění do provozu i údržbu pohonů. 

Amper 2014 preview


Tohle byl jen malý průřez tím, co vše na letošním Ampéru uvidíte v expozici společnosti Siemens. Na další novinky z oblastí spínací techniky, standardních AC motorů, pohonů velkých výkonů a dalších produktů z širokého výrobního portfolia této společnosti se jistě podíváte sami.

Jaroslav Blažek


Siemens, s.r.o., Communications

Lenka Bernklauová, telefon: +420 603 196 685

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209