Test UTP, Profinet, Drive-Cliq kabelů

  • úterý, 01 červenec 2014 04:00

Logo pohon Test UTP, Profinet, Drive-Cliq kabelů.

Hlavně pro UTP/STP síťové kabely je určen tento jednoduchý tester ethernetových kabelů, takže jsme zkusili také ke kontrole Profinetu a propojení Drive-Cliq.

MS6811 tester

Různých zkoušeček UTP/STP kabelů existuje celá řada, od jednoduchých až po profesionální přístroje. Koupíte je v podstatě kdekoliv, kde prodávají něco od PC a elektriky. My si ukážeme práci s přístrojem, který patří k těm jednoduchým a hlavně laciným, pořídíte jej za pár stokorun.  


Jedná se tester kabelu MS6811 výrobce Axiomet. Komplet tvoří přístroj, návod a textilní pouzdro. S rozměry 125 x 55 x 30mm je tak akorát do ruky. U nás jej prodává internetový obchod TME. Po připojení kabelu a stisknutí černého tlačítka proběhne měřící cyklus. V případě poruchy můžete přidržením vyvolat měření po jednotlivých krocích pro každý pár.

MS6811 tester


Přístroj pohání alkalická, šesti voltová baterie, kterou také najdete v balení, takže nemusíte nic shánět. 

MS6811 tester

 

Jak je u podobných přístrojů obvyklé, spodní část s další RJ45 zdířkou je odnímatelná, a je možné s ní měřit i kabely delší než 200m. V principu tento pasivní díl nasadíte na jeden konec, a samotný přístroj na druhý. Signalizační LED pak ukážou co a jak. Tedy stav každého páru a jeho případnou poruchu.

Jestli Vás zajímá princip, v závěru najdete odkaz na článek HW serveru o tomto typu měření UTP kabelů. 

MS6811 tester


Co se týče typu závady kabelu, dokáže tester najít samozřejmě přerušené spojení, zkrat mezi vodiči, záměnu a rozdělené-přerušené spojení. Vše indikováno červenými LED ve spojení se zelenou LED indikací konkrétního páru.

MS6811 tester


My jsme tento přístroj použili hlavně pro otestování vyrobených Profinet kabelů, ale vyzkoušeli jsme jej i na další. Proto se nejprve podíváme, jak jsou jednotlivé kabely propojeny.

Ethernet - plný konektor pro 1GB sítě, zapojení pouze dvou párů stačí na 10/100Mbit. V dřívějších dobách, kdy síťové karty neuměly detekci překříženého kabelu, se používalo také křížové spojení. Dnes už je to většinou lhostejné.

Profinet - dva páry v podstatě jako 100MB ethernet, ale ještě přibylo důležité stínění. 

Drive-Cliq - jen pro úplnost, tyhle kabely se většinou nevyrábí a hlavně se vždy nepoužívají běžné RJ45 konektory, neboť komponenty na Drive-Cliq vyžadují napájení a tedy v běžných konektorech chybí ještě dva piny pro napájecí napětí.

 

MS6811 testerTest kabelu Drive-Cliq, vodiče jsou průchozí, ale přístroj indikuje nesprávné zapojení jednotlivých žil. Ve skutečnosti blikají obě zelené LED spolu s červenou, která ukazuje typ poruchy, zatímco zelené indikují vadný pár.

MS6811 testerNašli jsme v šuplíku křížený kabel, ovšem není zapojen úplně správně, poslední pár není překřížen. Když jsme jej vyráběli, tak 1GB ethernet ještě nebyl.

MS6811 testerSkutečně vadný kabel s přerušeným druhým párem (bliká jedna zelená a rudá LED).

MS6811 testerProfinet se záměrně přerušenou žílou 1 (vystupuje z pravého konektoru). 

MS6811 testerKonečně jsme narazili na správně zapojený kabel jak pro 10/100Mb tak pro 1GB ethernet. Všechny zelené LED trvale svítí.

MS6811 tester


Závěr: 

Překvapivě v té změti různých novějších a starších UTP kabelů ze šuplíku se našlo dost a dost těch, které testem neprošly. Na rozdíl od komfortních přístrojů, je potřeba se trochu naučit číst status LED a tím identifikovat typ poruchy. Nebo prostě cvakat konektory tak dlouho, dokud nebudou všechny LED svítit správně zeleně. Ideální je si vyrobit několik chyb v zapojení a přesvědčit se prakticky, jak přístroj tyto poruchy indikuje, viz přerušení Profinet kabelu. 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Výrobce Axiomet: http://www.axiomet.eu/en

MS6811 na TME elektronik: http://www.tme.eu/cz/katalog/?idp=1&search=MS6811&cleanParameters=1             

Test profesionálního testeru Procentech: http://www.blaja.cz/mar/test-zapojeni-profinet-ethernet-kabelu.html 

Princip měření a jednoduchý UTP tester: http://www.hw.cz/konstrukce/zadano-pro-techniky-zkousecka-utp-kabelu.html  

Blaja automation portal

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209