WinCC flexible 2008, instalace a provoz

  • pondělí, 01 září 2008 04:00

Logo HMI + Scada WinCC flexible 2008, instalace a běh.

Verzi 2007 jsem přeskočil (o starší verzi 2004 je článek tady), čekal jsem na 2008. Jak to vypadá při instalaci a i poté, si přečtěte dále. Rozhodně se mi to kromě samotného spuštění nezdálo nějaké "zdechlé". A to jsem to mrskl na 2 roky starý noťas. Na druhé straně super rychlost ale nečekejte.

Moc zkušeností s novou verzí zatím asi není. O podmínkách OS a instalace si přečtěte na hlavním supportu Siemens tady. Detaily o novinkách v této verzi jsou v pdf souboru Siemens zde (anglicky). Pokud chcete info v češtině, zkuste web Siemens česky tady. Pro jistotu jsem si ještě před instalací udělal image disku, ale už to je vymakané, doby kdy často instalace zhroutila celého kompa jsou už naštěstí za námi. Možnosti flexible 2008 jsou obrovské, proto jsem chtěl zkusit jen průběh instalace, nějakou tu migraci z projektu v ProToolu, Runtime a simulátor. Vše další by už bylo na celý manuál.


Před instalací samotného WinCCflexible 2008 jsem nainstaloval autorizace (jak pro WinCC, tak pro Runtime), nechtěl jsem se dočkat nějaké pitomé hlášky a přerušení instalace. V instalaci je i nová verze Licence manageru, já jsem ale nikdy nezjistil žádné rozdíly v jednotlivých verzích. (možná to bude tím, že jsem je nehledal) 9kB

Začátek instalace nabídne velké množství jazykových verzí. Pokud hádáte co jsou za jazyky ty spodní čtyři, mrkněte na další obrázek. 13kB

Připadá mě ten "rozsypaný čaj" pořád stejný a ono ne. Ani thajvanština není úplně stejná s čínštinou (mohl jsem to zkusi čínsky co by to udělalo). 8kB

Už to jede, konečně pořádné menu, ze kterého už vypadla volba migrace. Ta se instaluje automaticky. 9kB

Tohle vše se nahrne na kompa po asi půl hodině. A to jsem to jel z CD mechaniky, takže z hardu by to možná bylo ještě o chvilku dříve. 4kB

První SQL server, tam jsem měl strach že se to zasekne, ale vše prošlo bez problémů. 8kB

Potom ješte runtime nejenom pro vyzkoušení simulátoru. 13kB

Tohle je to pravé správné hlášení, vše proběhlo úspěšně. Přesně 25 minut od spuštění DVD s instalací. 9kB

Do systémové lišty s přidá ikona "Start Center" a ješte zástupce pro spuštění Licence manageru. To mě ale otravovalo, stačila by přece ta ikona na ploše a hotovo.

5kB

Spuštění samotného flexible trvá ale dlouho, déle než Stepu 7, ovšem nakonec se vše rozjede. Nainstaloval jsem verzi podle obrázku.

12kB

Tohle začáteční menu je stejné jako dříve, nešlo nijak obejít. Ani jsem to vlastně moc nekoumal. 5kB

Na výběr jsou "tuny" panelů, OP-ček, a všeho co Siemens produkuje. Zkusil jsem jen v rychlosti nějaké OP77A. 12kB

Nastavení interface pro spojení s PLC je stejné, stále intuitivní a logické, sládající se ze třech částí. Strana OP (obrázek), spojení a strana PLC.

5kB

Přepínání mezi jednotlivými záložkami projektu je dostatečně rychlé. Nic nezdržuje. 7kB

Bez problémů se rozběhl i runtime se simulátorem. Jen na okně panelu mě chyběla možnost "hřebíku", tedy udržovat jej vždy nahoře. Po přepnutí do řádků simulátoru se panel totiž vždy schoval.

Kolega J.S. ihned vyzkoušel (za což mu velký dík) i přímé spojení na simulátor ve Stepu7, a vše jelo ihned bez potíží.

12kB

Otevření projektu z ProToolu doprovází spuštění migrace, tedy konvertu projektů. 3kB

Wizard si vše překontroluje a dokonce spočítá i čas potřebný ke konverzi. Malý projekt původně z OP17 trval necelé 2 minuty. 5kB

Pak už se vše překonvertuje bez problémů.

6kB

Automaticky si ale udělal konvert do nejideálnějšího panelu, ovšem s větším displejem. Přímá náhrada pro OP17 už totiž v nové řadě není.

5kB

Jazykové verze jsou dobré, klasické texty jsou ihned dostupné ve všech běžných jazycích, zbytek se dá doplnit. 6kB

Ještě kontrola kolik si Flexible 2008 uchroustne na disku, skoro jeden GB. 

4kB

V přehledném a poměrně velkém helpu je i podpora OS. Pokud máte jen Win2k už si asi nešktnete. Nezkoušel jsem to, mám WinXP profi + SP2 se všemi záplatami k 28.8.2008. 

11kB

Závěr : Ještě jsem půjčil instalaci k vyzkoušení kolegovi (díky mu za to), který dělal něco ve Flexible 2007, aby otestoval rychlost a spojení. Až na kolikrát neúměrně dlouhou dobu prvního spuštění software a projektu se mu zdálo vše o něco rychlejší než Flexible 2007. Markantní rozdíl to ale prý není.

Jen při nahrání projektu do panelu se někdy musí nejdřív upgradovat systém v OP (máme nějaké starší OP77), a až potom tam vrazit svůj projekt. Spojení na OP je klasicky přes RS232 bez problémů. 


 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209