Zkratová ochrana zdrojů 24VDC prakticky

  • čtvrtek, 08 prosinec 2011 03:00

Logo pohon Zkratová ochrana zdrojů 24VDC prakticky.

Jak funguje prakticky nadproudová a zkratová ochrana u spínaných zdrojů uvidíme v testu s klasickou žárovkou. Pokud se domníváte, že se jedná o jednoznačnou věc, podívejte se na video u konce článku.

Výrobců napájecích zdrojů existuje celá řada a při jejich použití se většinou sleduje jen cena a eventuálně rozměry. Ostatní parametry, jako třeba účinnost a typ zkratové ochrany, zůstávají většinou v pozadí, neboť prakticky pokud se nic neděje, zdroj nám dává 24V, tak je vše OK.


Zkusíme proto na různé zdroje připojit klasickou žárovku 24V s příkonem stejným jako je výkon samotného zdroje. Samozřejmě, že při dostatečně dimenzovaném napájení žárovky není co řešit, ale právě při stejných výkonech uvidíme, jak se mohou  výsledky lišit.

Žárovka je totiž specifický spotřebič, který po zapnutí vyžaduje několikanásobnou velikost proudu pro rozsvícení než je jmenovitý. Tedy 60W žárovka běžně odebírá cca 2,5A, tak při startu se její náročnost na odběr podstatně zvětšuje.

Ochrana zdroje 24VDC 


Použijeme dva zdroje 24V/60W zhruba stejných rozměrů, ale každý při bližším studiu parametrů disponuje jinou zkratovou ochranou. Černý zdroj při přetížení stáhne výstupní proud na nulu, bílý zdroj naopak při přetížení omezí proud na svoji jmenovitou hodnotu.

Ochrana zdroje 24VDC 

 

Obě verze mají své specifické použití, první varianta se v případě zkratu odpojí a poté se znovu na okamžik zapne na provozní stav a měří zkratový proud (tzv. hiccup mode). Druhá varianta zdroje s fold-forward charakteristikou umožňuje při odstranění zkratu přibližně lineární návrat napětí do původní hodnoty. Výhodou je, že některá zařízení, která si vystačí s malým napětím se při krátkodobém, přetížení nevypnou.

Prakticky si to ukážeme na videu, kde přesně uvidíme jak se který zdroj chová.

Ochrana zdroje 24VDC 

 

Video ukázky funkce zkratových ochran spínaných napájecích zdrojů 24VDC. 

Klikněte si na obraz pro zvětšení 


Z jednoduché otázky jak připojit žárovku na napájecí zdroj stejného výkonu jsme plynule přešli na ukázku zkratových ochran napájecích zdrojů.

Ochrana zdroje 24VDC 


Závěr: 

Věřím tomu, že spousta návrhářů tohle vůbec neřeší. Jak bylo uvedeno ze začátku, pokud k žádným zkratům nebo přetížení nedochází, tak není co řešit stejně jako při dostatečném dimenzovaném napájení. Například 15W žárovku již černý 60W zdroj bez potíží rozsvítil.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Balluff napájecí zdroje: http://www.balluff.cz/bae/

MURRelektronik napájecí zdroje: http://www.murrelektronik.cz/cz/products/switchcabinet/supply/

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209