PROMOTIC a PLC Simatic S7 raz-dva

  • úterý, 24 duben 2012 04:00

Logo Scada PROMOTIC a PLC Simatic S7 raz-dva.

Na několik kliknutí myši se dá vytvořit spojení Scada systému Promotic s PLC Simatic S7. Vyzkoušeli jsme za Vás, jak moc je tohle tvrzení pravdivé.

PROMOTIC and PLC Simatic S7

Přímý driver pro PLC automaty Siemens řady Simatic S7 má Scada software Promotic implementován již od loňského roku, věnovali jsme se tomu v samostatném článku. V poslední verzi tohoto nástroje ale přibyly přednastavené obrazovky pro PLC Simatic s připojením jak přes Ethernet, tak i přes velmi používaný NETLink převodník. Na video ukázce v závěru uvidíme, zda je vytvoření funkčního spojení s S7 skutečně jen otázka několika kliknutí myši. 


PLC Simatic S7-1200 zapojený do sítě s IP adresou 192.168.1.100. Uvnitř běží jednoduchý testovací prográmek, který různě rozsvěcuje výstupy PLC. Předpoklad je, že stav těchto vstupů a výstupů uvidíme na našem počítači v Promotic aplikaci.

Driver Promotic umí samozřejmě i řadu S7-300/400 a navíc hodně používaný NETLink převodník. PLC řady S7-1200 bylo zvoleno proto, že nám prostě "přišlo pod ruku".

PROMOTIC and PLC Simatic S7


Nejdříve jsme museli z webu výrobce stáhnout poslední verzi Promotic 8.1.7, ve které jsou již potřebné obrazovky dostupné. Je to všechno otázka několika minut, zkomprimovaný instalační soubor má necelých 60MB.

Vše se dá po skončení pokusů jednoduše odinstalovat. 

PROMOTIC and PLC Simatic S7 


Instalace se podařila, nic jiného se ani nestane, vše funguje na 100%, ta správná verze Promotic je instalována.

PROMOTIC and PLC Simatic S7 


Nebudeme používat nějaké aplikace z minulých zkušebních projektů, ale představíme si, že jsme uživatelé, kteří si to chtějí vyzkoušet tak, aby fungovalo spojení na PLC a nemuseli zatím moc přemýšlet nad nějakou tvorbou obrazovek, tagů, objektů a podobně.

Založíme si proto nový projekt s hotovou startovací obrazovkou s vytvořenou nástrojovou lištou pro ovládání.

 

PROMOTIC and PLC Simatic S7 


Do naší aplikace vložíme nový objekt "S7 protokol", ve kterém si vybereme typ PLC a spojení. Každý tento typ PmS7 má jinou hotovou obrazovku, klidně si to vyzkoušejte po jednom, stojí to za to.

PROMOTIC and PLC Simatic S7 


Jakmile potvrdíme verzi vybraného protokolu, otevře se nám okno s nastavením PmS7 driveru. To je to nejdůležitější co musíme udělat, nastavit IP adresu našeho PLC a doporučuji změnit periodu komunikace, vteřina je dost dlouhá doba pro obnovení dat z PLC. Jestliže jsme s nastavením spokojeni, stačí kliknout na "OK" a je to.

Můžete si vygenerovat i oblast merkrů nebo datových bloků.

PROMOTIC and PLC Simatic S7 


A máme hotovou aplikaci i s tagy do PLC, které budou přenášet informace o stavech jednotlivých vstupů a výstupů S7-1200.

PROMOTIC and PLC Simatic S7 


Pokud potřebujeme změnit frekvenci obnovování dat z PLC, stačí kdykoliv toto upravit v nastavení parametrů dat.

Nezapomenout vše uložit a zkompilovat. 

PROMOTIC and PLC Simatic S7 

 


A teď zkusíme spustit Runtime naší vygenerované aplikace. Bez platné licence vše poběží jen hodinu, ale to na veškeré odzkoušení i další vývoj aplikace stačí, licenci si můžeme klidně dokoupit později.

Nebo vytvořenou aplikaci je možné bez licenčního klíče spouštět také v režimu RtFree – tedy freeware runtime. V tomto režimu je možné provozovat aplikace do 30ti proměnných bez časového omezení. Volba tohoto režimu se nastaví v objektu „Aplikace“ na kartě „Aplikace“, konfigurátor: Režim runtime bez licenčního klíče: Bezplatná runtime licence, aplikace do 30ti proměnných.

PROMOTIC and PLC Simatic S7 

 


Hotovo, všechno běží jak má.  V horní části obrazovky je i počítadlo paketů a chyb včetně barevného popisu stavu jednotlivých vstupů a výstupů PLC.

Proti generové obrazovce Promotic je zde jedna změna, vložil jsem si na obrazovky vlastní tlačítko pro přepínání mezi nimi. Jinak můžete využít menu "Obrazy" v horní liště.

Takže vytáhněte ze šuplíku nějaké vhodné PLC a vzhůru na zkoušení. 

Klikněte si na obrázek pro zvětšení

 PROMOTIC and PLC Simatic S7

 

 

 

 

 

 

 


Video ukázka vytvoření spojení PROMOTIC a PLC SIMATIC.

 

Klikněte si pro otevření v samostaném okně.


 

Závěr:

Upřímně musím konstatovat, že jednodušeji to už snad ani nejde. Jestliže se chcete trochu s tímto nástrojem seznámit, je tohle přesně to, co pro začátek potřebujete. Je totiž úplně něco jiného zkoušet si aplikaci na funkčním spojení s PLC, než jen nějak "na sucho". Simatic S7-1200 je dostupný již pro každého, a protože jsou drivery stejné i pro S7-300/400, není problém si zkusit i nějakou část pro skutečný projekt. Samozřejmě zkušení programátoři již tento postup přeskočí, ale začínající uživatelé jej zcela jistě ocení. 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Předchozí článek driveru PROMOTIC s Simatic S7: http://www.blaja.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=519&Itemid=54

PROMOTIC SCADA systém, informace: http://www.promotic.eu/cz/promotic/scada-pmnews.htm

PROMOTIC download poslední verze: http://www.promotic.eu/cz/promotic/download/download.htm


Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209