• Blaja
  • MaR
  • Kontaktní senzor i do špinavých aplikací

Kontaktní senzor i do špinavých aplikací

  • neděle, 22 květen 2016 18:44

Měřicí senzory kontaktního typu, často označované také jako taktilní senzory nebo kontaktní senzory, jsou ideální pro náročná průmyslová prostředí, ve kterých se nelze vyhnout situacím, kdy měřené povrchy mohou být kontaminovány oleji, chladicími kapalinami, mastnotami, tuky, vodou nebo prachem.

Optické senzory – na rozdíl od kontaktních měřicích čidel – nejsou schopné provést natolik přesná měření s takto kontaminovanými povrchy. To, co však může být problematické u kontaktních měřidel, je mechanické příčné zatížení. Toto příčné zatížení výrazně snižuje jejich životnost a má i vliv na přesnost měření. Panasonic uvádí na trh nové kontaktní měřicí senzory série HG-S, která řeší tento problém a jsou vhodná pro náročné potřeby průmyslu.

hgs 01


Zvýšená stabilita kontaktních měřicích čidel Panasonic byla vylepšena použitím vysoce přesných kluzných ložisek. Stopka vřetene byla navržena a umístěna tak, aby kontakt mezi měřenou plochou a skleněným čidlem minimalizoval dopad na prováděná měření. Další výhodou je skutečnost, že sklo má velmi nízký koeficient tepelné roztažnosti, a proto nemá žádný vliv na měření v celém rozsahu provozních teplot. Konvenční měřicí senzory kontaktního typu dosahují typické životnosti zhruba jeden milion příčných zatížení, zatímco řada HG-S dosahuje životnosti 100 milionů příčných zatížení, což je stokrát více.

hgs 02


Zesilovač je určený pro montáž na DIN lištu a má dobu odezvy pouhé 3 ms. Digitální displej se dvěma řádky s integrovaným grafickým ukazatelem jsou dobře čitelné. Hodnoty v rámci maximálních a minimálních hodnot jsou označeny zeleně. Hodnoty mimo platný rozsah jsou uvedeny v oranžové barvě. To umožňuje uživatelům kontrolovat překročení limitů na první pohled.

hgs 03


K jedné řídicí jednotce (master) lze najednou připojit až 15 podřízených jednotek (slave). Tak je možné do těchto jednotek kopírovat nastavení a shromažďovat z nich výsledky měření. Dalším bonusem je, že k realizaci zapojení je zapotřebí méně kabeláže.

hgs 04


Při použití v průmyslových provozech, kde rozhoduje především produktivita, je vhodnější absolutní zjišťování polohy oproti detekci kumulativní. Tím se lze vyhnout opakované nutnosti běhů nulovou polohou měřidla. Použitá technologie CMOS umožňuje absolutní měření s rozlišením 0,1 mikronu a přesnost zobrazení dosahuje jednoho mikronu. Prakticky je tento senzor vhodný jak pro automobilový průmysl, tak pro další různé aplikace.

hgs 05


Panasonic senzor HG-S na videoukázce.

https://www.youtube.com/watch?v=NsTCoawn9O4&feature=youtube 

 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Bezkontaktní snímač typu HG-S: více zde.

Kontakt pro získání dalších informací: 
Panasonic Electric Works Europe AG, organizační složka 
Kancelář podpory prodeje pro ČR a SR 
Administrative centre PLATINIUM, Veveří 111, 616 00 Brno 
Tel.: +420 541 217 001, Fax: +420 541 217 101 

http://www.panasonic-electric-works.cz

Luděk Barták e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
mobil: +420 733 66 27 66 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209