• Blaja
  • MaR
  • Připojení inkrementálního snímače otáček 5V do vstupů 24V

Upozornění

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 193

Připojení inkrementálního snímače otáček 5V do vstupů 24V

  • středa, 06 červenec 2016 12:18

Inkrementální snímače otáček na strojích jsou často napájeny 5V, tím pádem s výstupy také 5V. Jak signály takového snímače vypadají na osciloskopu a jak je připojíme do běžného PLC, nebo čítačové karty se vstupy úrovní 24V, aby vše fungovalo? Jedna možnost vyměnit snímač za verzi 24V, druhá...


Typický inkrementální snímač Siemens 6FX2001-2CB02, napájení a výstupy 5V, 1024 impulsů na otáčku.

ttlhtl 01


Už ne tak typický převodník úrovní 5V na 24V tedy TTL na HTL. Tento přístroj spolehlivě převede pěti voltovou úroveň na 24V. Někteří větší výrobci automatizační techniky podobné převodníky také vyrábí a dodávají, ovšem za cenu velmi výrazně převyšující nový snímač 24V.

ttlhtl 02


Náš převodník od českého výrobce má na jedné straně svorky pro 5V snímač včetně 5V napájení pro tento enkodér, není nutno používat nějaký další externí zdroj. Frekvenčně funguje do 300kHz, Takže spočítat rozlišení a maximální otáčky, například pro náš 1024 impulsový snímač jsou maximální otáčky velmi vysoko (cca 18 000 rpm/min).

ttlhtl 03


Celý převodník je napájen pouze 24VDC na straně výstupních 24V signálů A, A/, B, B/ a C, C/. O zmíněných výstupních 5V se postará interní spínaný zdroj +5V/180mA.

ttlhtl 04


Uvnitř je přístroj osazen několika obvody, jen připojovací svorky jsou dost malé, větší modul svorek totiž na spoj zřejmě nevleze, umístění elektroniky do standardní krabičky na DIN lištu. Nám subjektivně ještě scházela nějaká LED, která by signalizovala přítomnost 24V napájení převodníku.

ttlhtl 05


6. Celý převodník a spoustu dalších různých zajímavých přístrojů vyrábí Luděk Reindl, odkaz v závěru. Například interface SSI absolutního enkodéru na paralelní komunikaci v Gray/BCD kódu a další. Každý kus má podle štítku své výrobní číslo.

ttlhtl 06


My jsme na výstup zatím připojili biograf a podívejte se, jak signály z převodníku fungují. Tohle je hlavně pro začínající uživatele, princip a průběh signálů inkrementálního snímače.

ttlhtl 07


Jeden směr otáčení, žlutý signál kanál A, červený kanál B, 5V na dílek tedy velikost pulsů 24V. Jak se z těchto signálů pozná směr otáčení? Jednoduše, podívejte se vždy na nástupní hranu žlutého kanálu a s ní porovnejte úroveň červeného kanálu. Je vždy na "L".

ttlhtl 11


Opačný směr otáčení, úroveň červeného kanálu je v okamžiku nástupní hrany žlutého opačná, tedy "H". Vše se řeší jen fázovým posunutím signálů.

ttlhtl 12


Výstupní signály negované si převodník vytvoří sám v případě připojení tří kanálů A, B a C na vstupní svorky. Pro úplnost kanál C a C/ je nulový impuls, který snímač generuje jednou za otáčku.

ttlhtl 13


Pokud byste měli náhodou obavy o frekvenční 300kHz rozsah převodníku, nebo se dostali s otáčkami a rozlišením již hodně vysoko, podívejte se, jak vypadá výstupní signál při 415kHz na vstupu. Červený kanál 5V vstup z generátoru, žlutý 24V výstup. Rezerva je bohatá.

ttlhtl 14


Závěr:
Jak snímač připojíme do čítačového modulu nebo přímo do PLC a parametrizujeme v HW konfiguraci a PLC programu si ukážeme příště. Například i modul LOGO! umí rychlý čítač, stejně jako Simatic S7-1200.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Další informace na webu výrobce zde.

5 komentáře

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209