• Blaja
  • MaR
  • Multifunkční bezpečnostní relé MXF3 pro SILCL 3 a kat. 4

Multifunkční bezpečnostní relé MXF3 pro SILCL 3 a kat. 4

  • neděle, 17 červenec 2016 08:55

S řadou přístrojů Phoenix Contact PSR-MXF je možné relativně jednoduše realizovat tři bezpečnostní funkce, jako dohled nouzového vypnutí, ochranných dveří nebo světelné mříže, a to vše pouze jedním přístrojem. Podle typu přístroje pak rozlišíme co a jak kde připojit, neboť jinak funguje například kontakt dveří a magnetický spínač.

Přímo pro konstrukci strojů jsou určeny tyto multifunkční přístroje Phoenix Contact. Do jednoho modulu připojíte ovladače nouzového zastavení, kontakty bezpečnostních dveří a ještě třeba ochranou mříž.


Modul PSR-SCP-24DC/MXF3/4X1/2X2/B, číslo výrobku 2903257. Rozměrově potřebuje na šířku 22mm, výška/hloubka 112/114mm. Připojení šroubové má označení SCP, pružinové svorky pak SPP a push-in svorky PIP, všechny jsou odnímatelné a samozřejmě kódované, takže při jakékoliv manipulaci s připojením nemusíte mít obavu o zpětné připojení. Vše důležité signalizováno několika LED na čelní straně.

mxf3 01


Jedná se o multifunkční bezpečnostní relé, ne o univerzální, což je trochu rozdíl. Hlavně v připojení jednotlivých typů bezpečnostních prvků, jinak má kontakty mechanický dveřní spínač a jinak magnetický. Je dobré si prostudovat katalog a pozor, ten máte k dispozici jak v pdf na odkazu v závěru, tak na vyžádání v tištěné formě. A hlavně oba formáty "hezky česky", jak praví jedno rádio.

mxf3 02


Popis funkce jednotlivých svorek, jen připojením zvolíme třeba automatický nebo ruční start relé. Jak je vidět i na videoukázce, vstupy I1..I4 ovládají oba výstupy K1/K2 a K3/K4, vstupy I5 a I6 pak jen K3/K4. Všechny vstupy můžeme zapojit i jednokanálově, pro použití v nižší bezpečnostní kategorii.

mxf3 03


Podle tabulky v katalogu je vhodné vybrat typ multifunkčního relé pro skutečnou aplikaci Nejde o univerzální relé, kde si funkci a vstupy parametrizujete jak je potřeba, ale naopak, tady je vše vyřešeno za Vás. Je vidět, že například dvouruční ovladač k tomuto typu relé nepřipojíte, vyžaduje totiž jinak konfigurované vstupy.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

mxf3 04b


My jsme si ještě na každý výstup pověsili průmyslové relé, které mimochodem má vestavěnou signalizační LED pro zapnuti a také ochrannou diodu proti přepólování, takže k němu nemusíte již nic dokupovat, kromě patice. Tato je s připojením push-in a stačí do ní dráty jednoduše nastrkat.

mxf3 05


Tranzistorové výstupy indikují vypnutí K1/K2 a K3/K4.  Zapojení jsme tentokrát zkusili jednokanálové.

mxf3 10


Signalizační LED indikují napájení, poruchu, stav jednotlivých okruhů a stav výstupů K1/K2 a K3/K4.

mxf3 11


Šroubové svorky jdou jednoduše vytáhnout mají klíč, takže je lehce vrazíte kam je potřeba. V případě nějaké výměny, porucha se nepředpokládá, stačí svorky zastrčit do nového kusu.

mxf3 12


A je to, červené tlačítko jako ovladač, černý přepínač pak simuluje funkci bezpečnostní mříže.

mxf3 13


Částečná videoukázka funkce a logiky multifunkčního bezpečnostního relé PSR-MXF3.

https://www.youtube.com/watch?v=b-GufePutJ4&feature=youtube


Závěr: 

Přímo použitelné pro konkrétní aplikaci s logikou plně odpovídající bezpečnostní kategorii. Jen je potřeba vhodně stanovit typ relé podle druhu připojených prvků. Ještě drobná poznámka, na webu Phoenix Contact stačí číslo výrobku vložit do vyhledávání a ihned máte k dispozici všechny údaje.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

PSR-SCP-24DC/MXF3/4X1/2X2/B, číslo výrobku 2903257.

Katalog safety produktů Phoenix Contact český přímo zde.

Celá řada multifunkčních bezpečnostních relé zde.  

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209