• Blaja
  • MaR
  • Bezpečnostní relé pro nouzové zastavení jak je neznáte

Bezpečnostní relé pro nouzové zastavení jak je neznáte

  • středa, 29 červen 2016 19:08

Pojem bezpečnostní relé má spousta uživatelů spojen s větším modulem žluté, červené či šedé barvy podle výrobce, víceméně širším, se spoustou svorek. My si na jednom safety relé PSR-MS45 Phoenix Contact nové řady PSRmini ukážeme, že to jde i jinak. Možná budete překvapeni, jak se dá k bezpečnosti také přistoupit.

První moment je trochu překvapující nevíte, co máte před sebou. Velkou zvětšenou žlutou svorku, nebo jen nějaký interface? Nic z toho, jedná se o plnohodnotné bezpečnostní relé pro nouzové zastavení a ochranné dveře s rozměry 6,8x93x102mm. Šířka relé dosahuje přibližně skutečně šířky řadové svorky. Hloubka 100mm umožní osadit relé i do skřínky hloubky 120mm, tedy s menšími aplikacemi. K dispozici je jeden sériový 2x reléový kontakt 20-250V/6A s nuceně vedenými kontakty, elektronický PNP výstup pro signalizaci zatížitelný maximálně 100mA, verze bez detekce křížení vodičů a vstup pro zpětnou vazbu stykačů s resetovacím tlačítkem.

psrms45 01


Tato řada relé se vyznačuje, kromě malých rozměrů, hlavně velkým množstvím variant provedení. Při těchto rozměrech nelze efektivně vyrobit univerzální relé, proto si objednáváte relé pro konkrétní funkci. Například jiné je pro automatický start, manuální start, dále pro jedno nebo dvoukanálové provedení atp. Jestliže potřebujete více výstupních kontaktů, sáhnete pro řadu PSR-MCxx, která je již široká 12,5mm a tak dále. Variant máte na výběr nepřeberně.

psrms45 02


Jasně montáž na DIN lištu, signalizační LED prosvětlují označení z čelní strany. Uvidíme dále.

psrms45 03


Jestliže máte pochybnosti ohledně bezpečnostní kategorie, v manuálu z tabulky je přehledně vidět jaké typy které kategorii odpovídají. Co se týče rozdílu jednotlivých označení je vše podrobně uvedeno v katalogu, Například naše MS45 disponuje funkcí ručního startu, verze s označením MS40 pak umožňuje automatický start.

psrms45 11


Pro každou variantu relé je k dispozici vzor zapojení přesně podle bezpečnostní kategorie.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

psrms45 12


Jen na zkoušku jsme si zapojili relé podle příkladu. Na videoukázce uvidíte, jak to funguje, což není žádná novinka a podívejte se, jak se nedá obelstít, že je opravdu nezbytné přerušit oba kanály bezpečnostního obvodu. Signálka připojena na výstup M1 indikuje klidový stav, tedy situaci kdy je bezpečnostní obvod přerušen a relé není sepnuto. 

psrms45 06


Časový diagram bezpečnostní funkce je na obrázku, všimněte si, že start relé, tedy uvedení do pracovního stavu, funguje opravdu na sestupnou hranu signálu. Je to vidět i na videoukázce níže.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

psrms45 13


Stav vše v pořádku, relé sepnuto, čekáme na přerušení bezpečnostního obvodu.

psrms45 04


Zmíněná signalizace stavu, LED bezvadně prosvětlují popisy na čelní straně.

psrms45 07


Výborná funkce, která se již ujala u všech významných výrobců automatizační techniky. Na každém produktu je QR kód, který stačí mobilem přečíst, a ihned víte, s kým máte tu čest včetně odkazu ke stažení technického listu a dalších materiálů. Jediná podmínka je připojení k internetu, které má dnes již téměř každý mobil a samozřejmě odkazy v kódu musí být funkční. Jak naskenování a získání informace dlouho trvá, se podívejte na videoukázce.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

psrms45 08b


Videoukázka funkce a logiky bezpečnostního relé PSR-MS45.

https://www.youtube.com/watch?v=zIW6nnVklWs&feature=youtube


Závěr: 

Jednoznačně bezva použitelné pro jakékoliv odpovídající aplikace. Překvapeni jsme byli i cenou, která nijak nevybočuje z řady ostatních výrobců bezpečnostních relé. Navíc pro jednodušší aplikace do malých ovládacích skříněk, kde mnohokrát bojujeme s místem, ideální řešení.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Bezpečnostní relé PSR-MS45-1NO-1DO-24DC-SC - 2904955.

Bezpečná vazební relé Phoenix Contact + nuceně vedené kontakty.

Celá řada kompaktních bezpečnostních relé zde.  

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209