• Blaja
  • PLC automaty
  • Bezpečnostní modul až pro nejvyšší kategorii 4 bez bezpečnostního PLC

Bezpečnostní modul až pro nejvyšší kategorii 4 bez bezpečnostního PLC

  • pátek, 20 říjen 2017 09:09

Čtyř vstupní bezpečnostní modul IL SAFE 2-ECO, dokáže realizovat bezpečnost pro všechny kategorie a nepotřebuje bezpečnostní PLC. Jak? Bezpečně vypne napětí segmentů prostřednictvím potenciálního směrování.


Modul IB IL SAFE 2-ECO objednací číslo 2702446, šířky dvou modulů pro periferie Phoenix Contact řady Inline. Čtyři digitální vstupy pro 2 obvody senzorů 1kanálové nebo 2kanálové, antivalentní/ekvivalentní. Žlutá barva napovídá, že se jedná o modul určený pro bezpečnostní aplikace v PLC řízeních.

ilsafe1 01


Jedno z možných zapojení modulu ve standardní sestavě I/O periferie Phoenix Contact řady Inline s interface Profinet.

ilsafe1 02


Jak bylo uvedeno, modul dokáže být zapojen a vyhoví všem bezpečnostním kategoriím. Ale jak to funguje? Přesně podle obrázku, samotný modul dvojicí interních relé bezpečně odpíná napájení dalšího segmentu výstupních karet.

ilsafe1 11


Představu si udělejte podle vnitřního zapojení modulu IB IL SAFE 2-ECO, k odpojení slouží relé K1 a K2.

ilsafe1 12


Různých zapojení může být více, stejně jako počet karet za SAFE modulem. Karty, které již nebudou součástí bezpečnostních obvodů, je nutné dále napájet zase přes další oddělovací napájecí modul, na obrázku černý.

ilsafe1 13


Nejzajímavější ještě přijde, podle zapojení funguje modul, jako jednokanálový nebo dvoukanálový, s hlídáním překřížení nebo bez, start automatický nebo ruční, se zpětnou vazbou od stykačů nebo bez, prostě všechny kombinace. Záleží jen na zapojení, nic se nikde nenastavuje, v manuálu jsou všechny možné kombinace podrobně popsány. Určení samozřejmě pro nouzové zastavení kategorie 0. Možná vám připadá neobvyklé spojení výstupního stykače na nulový potenciál, ale je to tak. Výrobce má vše patřičně deklarováno.

ilsafe1 14


Zapojení napájecího modulu je třeba věnovat pozornost, pokud bude někde napětí chybět, funkce nebude správná.

ilsafe1 04


V prostředí TIA portal již vše probíhá normálně, Inline periferii přidáme standardním postupem do hardwarové konfigurace. Safety PLC, které máme zapojeno, není pro tuto funkcu nutné, celá bezpečnost se řeší na místě v Inline periferii.

ilsafe1 20


Pokud naše komponenty v HW katalogu nenajdeme, instalujeme do TIA portálu GSDML soubory, respektive GSD. Siemens používá někde shodné označení, jak pro Profibus tak pro Profinet konfigurační soubory, ale všichni víme o co jde.

ilsafe1 21


Drobná poznámka, na Inline Profinet interface Phoenix Contact je uvedena verze hardware a firmware, podle které se budeme orientovat v případě stažení GSDML souborů.

ilsafe1 07


Jestliže se v hardwarovém katalogu TIA Portal hůře orientujeme a nedaří se nám komponentu najít, stačí do vyhledávání vložit objednací číslo modulu 2702446 a TIA Portal ihned patřičný modul najde.

ilsafe1 22


V HW konfiguraci nás zajímá adresa IB30 vstupního bajtu procesních dat, kde máme možnost v PLC programu vyhodnotit, jaký je stav bezpečnostního modulu.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

ilsafe1 23b


Z celého bajtu jsou využity jen první čtyři bity, jejich význam je na obrázku. My jsme si jeden z nich využili k zapínání stykače z PLC programu.

ilsafe1 24


Stop tlačítko, reset a běžný stykač s NC kontaktem pro zpětnou vazbu. Na videoukáce je přesně vidět, jak toto zapojení funguje.

ilsafe1 05


Signalizační LED, jak na safety modulu, tak na výstupním modulu, signalizují aktuální stav obvodů.

ilsafe1 03


Videoukázka zapojení a online funkce bezpečnostního obvodu s IB IL SAFE 2-ECO.

https://www.youtube.com/watch?v=5zQQmz0eG20&feature=youtube


Závěr: 

Zajímavé řešení, a ať se něj díváme jakkoliv, funguje a je řádně schváleno pro patřičné bezpečnostní kategorie. Není nutný žádný další bezpečnostní modul, a pokud rozsah pro aplikaci stačí, rozhodně zjednoduší zapojení. Je možné řazení více modulů za sebou a použití nezáleží na sběrnici, tedy Profinet, Profibus, EtherCat a podobně. S jedním modulem realizujeme různé funkce, záleží jen na zapojení.

 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Bezpečnostní modul IB IL SAFE 2-ECO, manuál a parametry zde.
Profinet vazební člen - interface sběrnice IL PN BK DI8 DO4 2TX-PAC, ke stažení tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209