Bezpečnostní systém PSRmodular s PROFINET gateway v PLC Simatic

  • pondělí, 21 září 2020 05:55

Programovatelný bezpečnostní systém PSRmodular jsme si ukázali v minulém článku a nyní si jej vyzkoušíme s PROFINET gateway a Simatic S7 v TIA Portal.


Vpravo programovatelný bezpečností modul, stejný z minulého článku, vlevo gateway s rozhraním PROFINET. Propojení spodem přes sběrnici TBUS, stejně jako rozšiřující moduly. Phoenix Contact nemá každý modul s komunikačním rozhraním, řeší to cestou gateway a k ní si zákazník připojí tolik modulů a sestav kolik potřebuje. Samozřejmě že je počet omezen, nepřipojíte jich sto a podobně, záleží na velikosti sestavy každého hlavního modulu.

psrgw 01


Přesné typy a objednací čísla modulů. S touhle sestavou jsme vše zkoušeli. Všechny moduly pro systém PSRmodular najdete zde.

psrgw 02


Už nám to žije, komunikuje s PLC Simatic S7-1200. Tak jak na to?

psrgw 03


Abychom to měli trochu přehledné, vytvořili jsme si jednu obrazovku na HMI panelu a tam umístili nějaké proměnné z a do bezpečnostního modulu.

psrgw 04


Podobně jako u gateway pro spouštěcí motorové moduly, musíme doinstalovat prvky do hardware TIA portal přes GSDML soubory.

psrgw 10


A samozřejmě nastavit IP adresy a podobně. Je to velmi podobné jako u gateway pro AC hybridní spuštěč o kterém jsme psali zde.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

psrgw 11b


Ke gateway vložíme vstupy a výstupy podle toho, jaké budeme potřebovat. Vše se dá později upravit a rozšířit. Výstupy zde ovládají vstupy v PSR modulu a naopak.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

psrgw 12b


Budeme muset udělat také změny v konfiguraci PSR safe modulu proti původnímu programu bez gateway. Hlavně přidat gateway do konfigurace, jinak nedosáhneme na vstupní a výstupní proměnné.
Na obrázek nekoukejme podrobně, je to jen grafika, a ta nemusí vždy přesně odpovídat skutečnosti.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

psrgw 20b


Tady je v podstatě to hlavní, změny v programu pro sledování stavu PSR modulu. Přesně jsme si jednotlivé binární signály adresně popsali, klíč najdete v manuálu nebo níže. Ovšem velký pozor, jedná se o bezpečnostní modul, takže ani přes tuto gateway logicky nemůžeme zasahovat přímo do bezpečnostních funkcí. On vás program ani nepustí jakýmkoliv způsobem ovlivnit chování bezpečnostní logiky. Tak to má samozřejmě být. Ale monitoring stavů, nebo pomocné ovládání je právě to pro co je tato gateway určena.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

psrgw 21b


Každému vstupu z hlediska PSR modulu - EI0 přiřadíme konkrétní jednotlivý bit v komunikačním prostoru. Mrkněte na funkci CLOCK TO SIMATIC, budeme ji ovládat z PLC Simatic respektive z HMI.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

psrgw 22b


Stejně tak pro výstup z PSR modulu. Tady je vpravo vidět, jak jsme si tyto bity namíchali, a kde je najdeme v rozhraní PLC.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

psrgw 23b


V náhledu na vytištění konfigurace najdeme uvedené přiřazení adres v IO rozhraní, nemusíme ani listovat v manuálu. Stačí si to odpočítat podle jednotlivých bajtů. Tohle může být pro méně zkušené uživatele trochu komplikované, ale ...
Klikněte na obrázek pro zvětšení

psrgw 24b


... tak si IO rozhraní vložíme do VAT tabulky a prostě si patřičné bity najdeme v online režimu PLC Simatic.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

psrgw 13b


Pak už si jednoduše můžeme vše ověřit i na HMI panelu, který ale musíme také správně konfigurovat.

psrgw 05


Tady máme všechny tagy do HMI, adresně si je porovnejte s přiřazením adres v HW konfiguraci TIA portal.

psrgw 14


Všechny LED na komunikačním GW modulu musí jednoduše svítit zeleně.

psrgw 06


Abychom si vyzkoušeli také něco v PSR modulu ovládat, tlačítkem zapneme zmiňovanou clock funkci v PSR. Tohle máme jednoduchou sestavu pro ukázku a zprovoznění. Nyní již není problém si konfiguraci v případě potřeby rozšířit o další moduly, dopsat program do PSR a vše zkomunikovat s naším PLC Simatic.

psrgw 07


Koukněte na videoukázku, jak nám to funguje.

https://www.youtube.com/watch?v=i0CqnokhhEk&feature=youtube


 Závěr:

Systém jedné gateway pro různé moduly bezpečnostních systémů PSRmodular je zajímavé řešení. Ne vždy je totiž komunikace s PLC po Profinet lince nezbytná, mnohdy stačí třeba jen binární výstupy pro jednoduchou diagnostiku. Naopak pokud máme těchto modulů více, pak je zase Profinet gateway to co se může hodit a platíme jen za to, co potřebujeme.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Phoenix Contact Česká republika zde.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209